13 otázek a odpovědí kolem menstruace

13 otázek a odpovědí kolem menstruace
5 (100%) 5 hlas(ů)

Menstruace je zejména u dospívajících dívek diskutovaným tématem číslo jedna. Signalizuje nejen proměnu dívky v ženu, ale také každoměsíční starosti navíc. Menstruaci nebo také měsíčky snáší každá dívka jinak. Zatímco některá je zcela v pohodě, jiná je  podrážděná a nesvá. Obecně však platí, že lze toto období celkem dobře zvládnout a to minimálně díky široké nabídce hygienických potřeb na trhu. Ať už máš svou první menstruaci za sebou nebo ji teprve s nervozitou očekáváš hádáme, že máš v hlavě spoustu nevyřčených otázek. Proto si můžeš v následujícím článku přečíst vše, co tě o menstruaci zajímá bez chichotajících se kluků ve třídě nebo rozpačitých pohledů maminky. Jsme si jisti, že v následujících otázkách najdeš tu svou.

menstruace

1. Kdy dostanu první menstruaci? 

Termín první menstruace se u dívek různí a nedá se nijak předpovědět, kdy první menstruaci dostaneš právě ty. Některé dívky ji mají už v 11, jiné ve 13 letech. První menstruace by se však u dívek měla objevit do 15 let. Pokud se tak nestane, je vhodné se poradit s lékařem.

2. Je menstruace bolestivá?

Každá dívka menstruaci prožívá jinak. Pro některou je menstruace hodně bolestivá, jiná ji snáší poměrně dobře. Bolest se projevuje křečí v podbřišku i bolestmi zad. Tyto bolesti lze zmírnit léky utišujícími bolest, hodně pomáhá i teplý obklad na břicho. V zásadě však platí, že pokud při menstruaci trpíš obzvláště velkou bolestí, je dobré se poradit s lékařem.

3. Jak dlouho trvá menstruace?

I délka menstruace není striktně uvedena. Běžně se pohybuje v rozmezí 3-7 dnů. Zejména u mladých dívek však může menstruace trvat podstatně déle, cyklus se časem upraví a menstruace pak bude přibližně stejně dlouhá. Pokud máš menstruaci déle než 7 dnů, je dobré se opět poradit s lékařem.

4. Moje menstruace je nepravidelná, co s tím? 

Nepravidelná menstruace je běžnou součástí cyklů u dospívajících dívek. V pubertě však může znamenat velké komplikace. Když nevíš, kdy tě menstruace zastihne, nemůžeš si pořádně naplánovat program. Jelikož tě nepravidelná menstruace může zaskočit téměř kdykoliv, je dobré u sebe nosit  vždy vložku nebo tampón. Obvykle se nepravidelná menstruace časem srovná. Pomoct může i nasazení hormonální léčby, která zajistí, že budeš mít svou menstruaci pod kontrolou.

5. Menstruaci jsem tento měsíc nedostala, znamená to, že jsem těhotná? 

Vynechání menstruace obvykle signalizuje těhotenství, nemusí tomu tak být vždy. Jak už jsme říkali nejsou měsíčky dospívajících dívek nijak ustálené. Za vynecháním tak může stát celá řada faktorů – stres, nevhodná strava, nadváha nebo také podváha, změna životosprávy, větší fyzické vysílení a podobně. Pokud si měsíčky nedostala a víš určitě, že nejsi těhotná, doporučujeme počkat do dalšího cyklu. Pokud se ani tehdy neobjeví, obrať se na svého lékaře.

6. Ovlivní menstruace moji náladu? 

Během menstruace se můžeš cítit nesvá. Nejenže musíš neustále myslet na pravidelnou výměnu vložky nebo tampónu, ale také se třeba bojíš přetečení. K tomu můžeš mít tlak v podbřišku, mít citlivější a bolestivější prsa, být nafouknutá a podobně. Je tak zcela normální, když budeš mít v tomto období blbou náladu. Tvé nejbližší okolí by to mělo pochopit.


7. Pozná okolí, že mám menstruaci? 

Pokud si dáváš pozor, často vložku měníš a dodržuješ základní pravidla hygieny, nemusíš se obávat, že by okolí poznalo, že máš své dny.

8. Dá se menstruace nějak odložit nebo zcela vynechat?

Odložení nebo vynechání menstruace je možné jen v případě, že užíváš hormonální antikoncepci. Ta se užívá na principu 28 denního cyklu, kdy 21 dní užíváš pilulky a 7 dní menstruuješ. Když ale po oněch 21 dnech navážeš bez přestávky na menstruaci hned na další plátíčko, menstruace se nedostaví. Protože je však menstruace přirozený ženský cyklus, časté vynechávání se nedoporučuje. Této možnosti využij jen v ojedinělých případech, kdy jedeš na dovolenou nebo máš důležitý sportovní zápas.

9. Můžu se s menstruací účastnit hodiny tělocviku? 

Tělocvik a menstruace někdy nejdou dohromady a to obzvláště tehdy, pokud trpíš opravdu silnými a bolestivými měsíčky. Proto je dobré, aby tě rodiče z tělocviku omluvili. Každý vyučující by tohle měl tolerovat zvláště u dospívajících dívek, které si na pravidelné cykly teprve zvykají. Na druhou stranu pokud se cítíš dobře a menstruace není příliš silná, můžeš se tělocviku normálně zúčastnit.

10. Můžu si v období menstruace napustit vanu? 

V období periody je doporučená především sprcha, která je mnohem hygieničtější variantou. Napuštěnou vanu si dej až po cyklu.

11. Je lepší použití vložek nebo tampónů? 

Vyzkoušet můžeš obojí. Časem sama zjistíš, co ti lépe sedne. Obecně jsou tampóny považovány za mnohem výhodnější pro neomezený pohyb, hodně dívek má však problém s jejich zavedením. Ale to je opět jen otázka zvyku.

12. Můžu po silné menstruaci trpět úbytkem krve?

Pokud je tvá menstruace velmi silná a trvá dlouhou dobu, může hrozit riziko anémie. Proto by ses měla v tomto případě poradit s lékařem, který ti nejspíš předepíše vitaminové doplňky bohaté na železo.

13. Můžu při menstruaci zapáchat?


Pokud správně dodržuješ hygienu, často se sprchuješ a vyměňuješ vložku, nemusíš se zápachu obávat. Navíc dnes vložky nabízejí i voňavou variantu.

25 komentářů

 1. Dobrý den. Ráda bych se zeptala. Moje dcera dostala menstruaci, bylo ji teď 11 let. Trvala 6 dnů. 7 den nic, 8 den výtok, 9 den a 10 den má opět menstruaci. Ale není to silný. Jinak měla, bych já řekla celkem silnou menstruaci. Chci se zeptat jestli to tak může být, nebo se mam nějak stresovat, že je něco v nepořádku.

 2. Dobrý den, myslím si, že je to úplně normální. Předpokládám, že vaše dcera ještě nebere antikoncepci ne? To znamená, že si tělo bude dělat co chce, než se cyklus ustálí. když u mě začínala menstruace, nikdy jsem nevěděla, kdy to na mě přijde nebo kdy už to skončí. Nic to nebude, akorát je to celkem otrava no:( Pro jistotu a klid však můžete zajít k lékaři, třeba kdyby bylo krvácení moc silné a trvalo dlouho, aby neměla třeba anémii. Ale nepravidelná menstruace je v tomhle věku zcela normální. : )

 3. Dobrý večer, chci se zeptat, když se opozdím s menstruací můžu být těhotná?
  Antikon. Nepouzivam

 4. Dobrý den, je mi 14 a menstruaci jsem už přes měsíc nedostala. Už ji mám druhý rok a stále nepravidelnou, ale ne tak moc. Žadné léky neberu,ve stresu ani nejsem, ale docela dost cvičím, tak jestli to s tim nějak souvisí. Těhotná být nemůžu. Předem děkuji za odpověď

  • Ahoj, promiň za pozdní odpověď. Ano, vynechání menstruace může souviset s nadměrnou fyzickou zátěží. Pokud opravdu hodně cvičíš, je tvé tělo vysílené a vynecháním menstruace tak reaguje na nepřiměřenou zátěž. Jinak buď v klidu, pokud si neměla nechráněný sex je nepravidelná menstruace v tvém věku naprosto normální.

 5. Je to normální, že při první menstruaci necítím žádnou bolest? Děkuji za odpověď.

  • Ahoj, jo je to zcela normální. Některé ženy bolest necítí, jiné se z ní mohou zbláznit. Je to prostě pokaždé jinak.

 6. Ahoj už mi rostou prsa. A taky chloupky.Výtok mám zhruba půl roku. Kdy dostanu menstruaci?

 7. Ahoj, to kdy přijde tvá první menstruace nelze odhadnout. Prostě až přijde, tak přijde. Ale rostoucí prsa, stejně tak i ochlupení mohou být prvními signály první menstruace. Také výtok může (ale také nemusí) znamenat příchod tvé první menstruace.

 8. Ahojky, je normální že mám bezbarvý výtok už 2 roky a furt nic?

 9. Ahoj je mi 14 a uz od srpna mam menstruaci , v zaři jsem ji dostala taky, ale řijnu nepřišla, v listopsdu zas jo a prosinec ne , ted v lednu zas jo
  K tomu mam jeste vytok . je to normalni kdyz se to takhle střídá?

 10. Ahoj pubertu jsem mela uz v 7 letech ted je mi skoro 11 prsa jeste nemam ale boli.Kdy budu mit prvni menstruaci?jine clanky zase rikaji ze menstruace se projevuje 2roky po tom co budu mit chloupky a ty jak uz asi vite jsem mela uz v 7letech.prosim poradte a dekuji za odpoved

 11. Ahoj, nejde přesně říct, kdy dostaneš měsíčky. Můžeš je dostat zítra, ale také za tři roky.
  Můžeš se zeptat mamky, nebo třeba babičky, kdy měli oni první menstruaci…je pravděpodobné, že to také tak dostaneš.

 12. Děkuji za odpověď

 13. U menstruace se da urcit kdy nastane obvykle 6-18mesicu po prvnim vytoki😩😔😅

 14. Jo a chtela bych se jeste zeptat jestli je vytok pravidelny
  Dekuji za odpoved😉

 15. Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Za týden jdeme na 13 ti letou prohlídku. Chodím tam se svým bráchou, protože jsme dvojčata. Chodí tam s námi taťka, protože mamku nemám. Bojím se, že se mě bude doktorka ptát na menstruaci. A já se o tom před taťkou stydím mluvit. Menstruaci už mám. Myslíte, že to bude v pohodě? Nebo se mám obávat :(?

  • Ahoj a co kdybys poprosila taťku, až zůstane v čekárně? Stejně tam s bráchou dohromady nepůjdeš a už vůbec se před ním a tátou nemůžeš svlékat. Myslím, že sama doktorka uzná, že potřebuješ soukromí. Ale určitě taťkovi řekni, ať počká v čekárně, pochopí to a kdyby sestra potřebovala nějaké informace (bydliště, rodné číslo a podobně), vždy si může za tvým tátou zajít. Když to tak uděláš, můžeš si s doktorkou promluvit otevřeněji. Je mi líto, že nemáš mamku, s kterou bys to mohla probrat. Drž se a dej vědět! Ahoj : )

 16. Může z výtoku bolet v podbřišku?

 17. Prosím přepište.😊

 18. Pardon odepište

 19. Dobrý den, asi před třemi měsíci jsem dostala první mensrulaci a pokaždé sem ji měla nepravidelnou ale tento měsíc ji nemám vůbec a tak jak sem se dočetla že je to normální ale chtěla bych se zeptat jestli tu další menstruaci mám dostat v ten stejný datum nebo náhodně?

 20. Ahoj chloupky mi rostly uz v sedmi a ted je mam huste a tmave na obou mistech(je mi 11)
  Akne teke uz v 7 mam plet pastnou nejvic na nose
  Vytok mam asi od unora
  Nekolikrat byl nahnedly a silnejsi ale jinak je porad zluty
  Mamka ji dostala ve 14 blizka sestrenice ve 12-13ale jeji mamka v 15-16
  Kdy asi menstruaci dostanu?

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist