Domů Krása & Péče Nehty 8 nemocí nehtů, které odrážejí tvůj zdravotní stav ...

8 nemocí nehtů, které odrážejí tvůj zdravotní stav 5/5 (8)

1

Víš o tom, že nehty jsou zrcadlem tvého zdraví, ať už jsou v dobrém nebo i ve špatném stavu? I když se momentálně cítíš v nejlepší formě, měla bys vědět, že pokud trpíš divným zabarvením, skvrnatěním, lámáním, hrubnutím či dokonce uvolněním nehtů z lůžka, můžeš trpět vážným vnitřním onemocněním, o kterém zatím nevíš. Nauč se proto rozeznávat varovné signály a odstraň problém včas!

1. Bílé flíčky na povrchu nehtu

Onemocnění zvané „leukonychie“ je označení pro bílé skvrny na povrchu nehtové ploténky. Výskyt tohoto onemocnění je zcela běžný a má ho na svědomí neúmyslné poškození nehtového lůžka v růstové fázi, přičemž se do malé, neviditelné ranky dostane vzduch, což způsobí bílé zabarvení. Nejlepší prevencí proti leukonychii je opatrné zacházení s nehty a vyhýbání se činnostem, které by mohly jakýmkoliv způsobem poškodit nehtové lůžko. Pokud již leukonychií trpíš, jednoduše si překryj poškozený nehet barevným lakem a do budoucna dej větší pozor na ochranu rukou!

2. Žluté zbarvení nehtu

Může vzniknout dlouhodobějším používáním laku na nehty, jehož složka má na nehet nepříznivý vliv. Rovněž může jít o plísňovou infekci (mykózu) nebo psoriázu. V úvahu připadají i prvotní příznaky onemocnění vnitřních orgánů – špatný stav jater, zánět nosních dutin, onemocnění štítné žlázy, plicní infekce a lymfaderma (hromadění vody v končetinách). Nepodceňuj žluté zabarvení nehtu a začni to okamžitě řešit! Navštiv svého lékaře a zeptej se ho na to.

3. Bílé nehty

Bílý povrch nehtu obyčejně signalizuje stárnutí, ale pokud máš 15-25 let a trpíš tímto onemocněním, zjevně tě nepotěšíme. Příčinou bílých nehtů může být opět plísňová infekce a nedostatek železa v organismu. Dalšími závažnějšími onemocněními je cirhóza jater, nedostatečná činnost povlečení nebo srdce, cukrovka, zvýšená činnost štítné žlázy, podvýživa a stav těsně po chemoterapii.

4. Častá lámavost nehtu

Hrudkovité nebo příliš křehké nehty jsou výsledkem stárnutí nebo jejich přílišného vystavování chemickým prostředkům či nesprávným lakům. Zlámané nehty však mohou napovědět i o vážných poruchách štítné žlázy. Důležitá je správná péče a výživa o nehtový povrch. Pomohou ti olejíčky na křehké nehty. Zkus je nějakou dobou používat. Také do svého jídelníčku přidej více zeleniny.

5. Černý pruh v rohovině nehtu

Tento jev se vyskytuje převážně u černochů a ve většině případů je to normální. Někdy to ale může signalizovat opravdu škodlivý nádor – rakovinu kůže, která postihuje nehtové lůžko. Nazývá se také „subunguální melanom“. Tento typ rakoviny obvykle postihne jen jeden nehet.

6. Záděry

Záděr je vlastně poškození nehtového lůžka, při kterém okolo samotného nehtu visí kousky natržené vrstvy suché kůže, která po odloupnutí ukrutně bolí. Tento problém postihuje zejména ženy, které při práci neustále namáčejí ruce do vody nebo osoby, které trpí zlozvykem – okusovaním nehtů. Záděry mohou být důsledkem křehkých nehtů a proto mohou indikovat nedostatek vitaminu B nebo D. Studie však také ukazují, že záděry mohou být způsobeny i nedostatkem vitamínu C, proto je potřebné vitamíny neustále doplňovat.

7. Hrubnutí nehtů

Hrubnutí nehtů se nazývá „onychauxia“ a vyskytuje se zejména na nehtech na nohou. Ale pozor, není ojedinělá ani na rukou. Je zapříčiněna neustálým tlakem na prsty v hodně malých nebo úzkých botách. Léčba je jednoduchá: nenos těsnou obuv a nehty si zbrušuj tence, dokud nezačnou růst normálně.

8. Modré nebo fialové zbarvení nehtu

Určitě si se v dětství při sledování animovaných pohádek setkala s jevem, při kterém postavička zfialověla / zmodrala z důvodu nedostatečného přísunu kyslíku. Stejný princip funguje i ve spojení s nehty. Modré nebo fialové nehty či konečky prstů upozorňují organismus, že se v něm nachází nedostatek kyslíku. Jde o plicní problémy, které vyžadují urychlenou léčbu.

Jak na zdravé nehty?

Na závěr ještě přidáme TOP 7 rad pro zdravé nehty:

1. Krásné nehty získáš správnou výživou a péčí

Pěkné nehty se zdravým odleskem vyžadují dobrý zdravotní stav, správnou výživu, péče o ně, ale také pohodu organismu a aktivní pohyb.

TIP: Jak pečovat o své ruce?

2. Nehet potřebuje vápník

Nepohrdej mléčnými výrobky a mlékem, právě ty jsou bohaté na vápník, který je potřebný na pevnou stavbu nehtu.

3. Občas si dej i ryby

Vitamin D, jehož nedostatek se projeví štěpením a lámáním nehtů, si doplňuj z rybího tuku, sardinek a tuňáka.

4. Železo nehty zesílí

Pokud máš slabé nehty, pomohou ti potraviny s vysokým obsahem železa – dopřej si proto hodně oříšků a rostlinného oleje.

5. Soustřeď se na minerály

Musíš organismu zajistit i dostatečný příjem minerálů jako zinku, selenu a hořčíku. Je vhodné užívat i doplňky, které jsou určeny speciálně na výživu nehtů, vlasů a pokožky.

Zdrojem zinku jsou dýňová semínka, pšeničné klíčky, tofu, droždí

Železo obsahují čočka, sezam, sušené meruňky, mák, kokos a kopřiva.

Hořčík najdeš v brokolici, mandlích, čínské zelí a kukuřici.

6. I proteiny jsou pro tvé nehty důležité

Pro růst nehtů je důležité zásobování organismu aminokyselinami (proteiny), zejména cysteinem. Cystein se podílí na tvorbě keratinu a má pro růst nehtů stimulační a regenerační efekt (nachází se zejména v cibuli, pórku a česneku).

7. Kyselina gama-linoleová

Jednou z nejlepších živin pro nehty je kyselina gama-linoleová, nacházející se i v pupalkovém oleji.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

1 komentář

  1. Již si nebudu lakovat nehty,souhlasím s tím,co jsem se dočetla,Mám též operovanou slinivku a játra pro velké cysty a na palci se mi tvoří tmavší rýha pod nehtem.Zkusím ty ozdravné laky.Díky za radu

Diskuze je uzavřena.