Domů Rodina & Škola Hygienické zlozvyky v koupelně: Jak se jim vyvarovat? ...

Hygienické zlozvyky v koupelně: Jak se jim vyvarovat? 4.67/5 (9)

1
A jaké chyby v koupelně děláte vy?
A jaké chyby v koupelně děláte vy?
Koupelna je často považována za nejčistší místnost v bytě, či domě, respektive by takovou měla být, když zde probíhá naše očista. Nicméně nejednou je to úplně jinak. Mikroorganismy nevidíme, a tak si často myslíme, že všechno je v pořádku. Jaké „koupelnové“ hygienické chyby děláme v našich domácnostech nejčastěji? Podívejte se na náš přehled.

Toto jsou časté hygienické chyby a zlozvyky v koupelně:

1. Zubní kartáček

Zubní kartáček je pro každého nezbytností, ne každý však ví jak se o něj starat. Velmi důležité je pravidelně kartáček alespoň jednou za měsíc vyměňovat za nový – po nemoci by to mělo být automatickým tahem. Kartáčky členů rodiny by se neměly navzájem dotýkat. Samozřejmě, každý musí mít vlastní skleničku nebo stojan na kartáček. Po umytí zubů kartáček důkladně opláchněte a nezapomeňte ho nechat na vzdušném místě vyschnout. V případě, že ji vlhkou uzavřete do nevětraného pouzdra nebo do skříňky, vznikají ideální podmínky pro množení bakterií a kartáček vám namísto důkladné hygieny může přinést i onemocnění.

Pozor! Pokud máte spojenou koupelnu s WC a toaletu blízko zubních kartáčků, používejte kryt na kartáčky s větráním, abyste zabránili kontaminaci. Vůbec nejlepší je samozřejmě mít záchod oddělený od koupelny, ve které kartáčky jsou.

Mnoho nesprávných hygienických návyků se točí kolem ručníků. Děláte při nich chybu i vy?

2. Společné věšáky nebo věšáky velmi blízko u sebe

Ručník je každého osobní, intimní záležitost, a proto by nikdy neměly být zavěšeny tak, že se navzájem dotýkají. Tím způsobem jen vytvoříte můstek pro bakterie, které snadno z jednoho ručníku přejdou na jiný. I když vám nemusí způsobit problém, druhý člen rodiny může kvůli takovému ručníku i onemocnět. Navíc, pokud máte ručníky vedle sebe, mnohem hůře se vysuší, což je další příznivá věc pro rozvoj bakterií a jiných mikroorganismů. Optimální je po použití ručníky nechat vysušit na slunci tak, aby se nedotýkaly navzájem.

TIP: Ručníky by se neměly dotýkat ani ve chvíli, kdy schnou na koupelnovém topení

3. Ručníky vyměňujete jen sporadicky

Domácnosti jsou různé, ale vězte, že existují takové, kde se ručníky neperou ani po týdenním používání, dokonce jejich domácí používají celý měsíc. Pokud uvažujete podobně i vy, pak je vlastně zbytečné sprchovat se. Proč? Protože, pokud se otřete do ručníku, ve kterém jsou nasbírané bakterie z celého týdne, dvou, tří po sprše si je zase dáte na vlastní tělo … Možná se vám to bude zdát přehnané, ale ručníky byste si měli vyměňovat jednou denně, dokonce někteří odborníci říkají, že i dvakrát za den. Speciálně ty, do kterých se otíráme celí, i intimní partie.

4. Používáte jeden ručník a roky

Šetříte si svůj ručník, protože když ho dáte do praní, nebudete se mít čím utírat? Jak dlouho máte jednotlivé ručníky? Jistěže možná i vaši rodiče mají ještě ručníky, které dostaly do svatební výbavy, ale toto není ta správná cesta. Přestože ručníky pravidelně perete neměli byste je používat věčně. Každý by měl mít sadu ručníků a jednou za rok – dva byste je měli zaměnit za nové. Staré můžete použít na čištění podlahy, či jako hadr nebo jako podnožku k vaně.

5. Používáte hodně pracích prostředků

Řeknete si, že při praní ručníků je vhodnější použít více pracího prostředku, či aviváže, aby lépe voněly, aby byly lépe vyprané? Kromě toho, že takto do ručníků přidáte více chemie, což se může projevit i alergiemi (speciálně pokud používáte prací prach a ne gel), ručníky při praní s nadměrnou dávkou pracích prostředků ztvrdnou a vlákna budou ostrá. Nemusí být příjemné používat takový ručník, i když někteří tvrdí, že má to své výhody – například při masáži či peelingu.

Tvrdnutí ručníků může způsobit i praní v horké vodě, které je důležité při snaze o zbavení se mikroorganismů. Pozor, nikdy neperte spolu ručníky, či utěrky při nízkých teplotách, takto dojde jen k promíchání bakterií, což může být velmi nebezpečné! Namísto aviváže také můžete přidat ocet, který pomáhá zbavit se nežádoucích mikroorganismů.

A jaké chyby v koupelně děláte vy? Budeme rádi, když se s námi podělíte v komentářích.

A co si dále o koupelnách přečíst?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

1 komentář

  1. Ručník je intimita? To si ho jako cpeš do prdele, ty svině zkurvená!

Diskuze je uzavřena.