Domů Tělo & Zdraví Jak na průjem? Co může pomoci? ...

Jak na průjem? Co může pomoci? 4.6/5 (5)

1

Jak na průjem? Co může pomoci?Průjem občas potká každého z nás. Známe ho moc dobře všichni. Průjem je definován jako častá návštěva toalety, vodnatá, měkká stolice s nebo bez bolestí břicha. Může se objevit náhle. A není dobré ho podceňovat. Je dobré mu uzpůsobit den a celkovou domácí péči, aby se zabránilo vážnějším komplikacím, jako je třeba dehydratace.

Průjem je jedním z nejčastějších onemocnění ve všech věkových skupinách a řadí se spolu s běžnou rýmou k hlavním příčinám zameškaných dnů v práci nebo ve škole. Včasná léčba průjmu (http://www.hylak.cz/lecba-prujmu/) je tak nasnadě.

Průjem fakt nepodceňujte

Průjem a související komplikace mohou způsobit vážné problémy. Opravdu. Nejvýznamnějším problémem při těžkém průjmu je ztráta vody a elektrolytů. Při průjmu totiž z těla vychází tekutiny ještě před tím, než se mohou vstřebat ve střevě. A to je problém. Když tedy nepijete tekutiny dostatečně rychle, aby se kompenzovala ztráta vody kvůli průjmu, může dojít k dehydrataci. To jste pak unavení, nic se vám nechce, bolí vás hlava, svaly a celé tělo. Proto chceme dehydrataci předcházet. Většina úmrtí na průjem se vyskytuje pouze u velmi malých dětí a u starších lidí, jejichž zdraví může být ohroženo i jen mírnější dehydratace.

Co způsobuje průjem?

Příčiny průjmu (http://www.hylak.cz/prujmova-onemocneni/priciny-prujmu/) mohou být různé. Existuje opravdu mnoho příčin, podívejme se na ty nejčastější:

1. Virové infekce

Virové infekce způsobují většinu případů průjmu a jsou typicky spojeny s mírnými až středně závažnými příznaky průjmu – se střevními pohyby, vodnatou stolicí, břišními křečemi a někdy i s nízkou horečkou. Virový průjem obvykle trvá přibližně 3 až 7 dní. Toto jsou běžné příčiny průjmu způsobené virovými infekcemi:

  • Rotavirus je běžnou příčinou průjmu u kojenců.
  • Norovirus (původně označovaný jako Norwalský virus) je nejčastější příčinou epidemie průjmu mezi dospělými a dětmi ve školním věku (například infekce na školních výletech, ve školách, pečovatelských domech, restauracích).
  • Adenovirové infekce jsou časté u všech věkových skupin.

2. Bakteriální infekce

Bakteriální infekce způsobují závažnější případy průjmu. Typicky dochází k infekci bakteriemi po konzumaci kontaminovaných potravin nebo nápojů (otravy potravinami). Bakteriální infekce také způsobují vážné příznaky, často se zvracením, horečkou a těžkými břišními křečemi nebo bolestmi břicha. Četné pohyby ve střevě se také často vyskytují a jednotlivci mohou mít až „výbušný průjem“, což je velmi silné vyloučení vodnaté stolice spolu s plynem.

Toto jsou příklady průjmů způsobených bakteriálními infekcemi:

  • V závažnějších případech může stolice obsahovat hlen, hnis nebo krev. Většina těchto infekcí je spojena s lokálním ohniskem onemocnění. Další členové rodiny nebo jiní, kteří jedli stejnou potravu jako pacient, mohou mít podobné problémy.
  • Nejčastějšími příčinami bakteriálního průjmu jsou bakterie Campylobacter, Salmonella a Shigella.
  • Méně častými příčinami jsou Escherichia coli (běžně nazývané E coli), Yersinia a Listeria.
  • Použití antibiotik může vést k nadměrnému růstu bakterií Clostridium difficile (C diff) ve střevech. Přemnožení je škodlivé, protože bakterie uvolňují toxiny, které mohou způsobovat nadýmání, zácpu a průjem s bolestí břicha.

3. Paraziti

Paraziti způsobují infekci zažívacího traktu použitím kontaminované vody. Mezi běžné parazitární původce průjmu patří Giardia lamblia, Entamoeba histolytica a Cryptosporidium.

4. Různé poruchy střev

Poruchy střev nebo různá střevní onemocnění včetně zánětlivého onemocnění střev, syndromu dráždivého tračníku (IBS), divertikulitidy, kolitidy, celiakie a malabsorpce (potíže trávit určité živiny) mohou způsobit průjem. Mnoho z těchto poruch může způsobit průjem hnědé barvy.

5. Reakce na léky

Reakce na určité léky může způsobit průjem – včetně reakcí na antibiotika, léky na krevní tlak, léky proti rakovině, na léčbu dny, léky proti ztrátě hmotnosti a antacid (zejména těch, které obsahují hořčík).

Také nadměrné užívání laxativ je jednou z nejčastějších (samo-vyvolaných) příčin průjmu – užívání příliš mnoha projímadel nebo jejich příliš časté užívání.

6. Nesnášenlivosti nebo alergie na potraviny

Také nesnášenlivost nebo alergie na potraviny, jako jsou umělé sladidla a laktóza (cukr nacházející se v mléce), mohou způsobit průjem.

7. Mnoho alkoholu

Nadměrné užívání alkoholu může způsobit průjem. Oba, alkoholismus a chronický alkoholismus, mohou vést k častějšímu průjmu.

8. Diabetický průjem

Ano, i ten existuje. Diabetický průjem může být komplikací diabetu. Diabetický průjem je jedním z projevů postižení autonomních nervů při diabetické autonomní neuropatii.

9. Radiační terapie nebo chemoterapie

Radiační terapie nebo chemoterapie mohou také způsobit uvolnění stolice – průjem může trvat až tři týdny po ukončení léčby.

10. Některé druhy rakoviny

I některé druhy rakoviny pravděpodobně způsobují průjmy, včetně karcinoidního syndromu, rakoviny tlustého střeva, karcinomu štítné žlázy, rakoviny pankreatu a feochromocytomu.

11. Běh nebo nadměrné sportování

Běh může způsobit průjmy. To se však obvykle děje po běhu na delší vzdálenosti nad 10-15km nebo po obzvláště tvrdých trénincích.

Několik domácích rad na průjem

U domácí léčby se malinko jinak přistupuje k dítěti a jinak k dospělému.

Léčba průjmu u dospělých

  • Dospělí by měli pít spousty tekutin, aby nedošlo k dehydrataci. To je základ.
  • Doplňování vody (ztráta kvůli průjmu) je důležité. Vyhněte se mléku, protože může způsobit zhoršení průjmu. Sportovní nápoje (například ionťáky) mohou být přínosné, protože doplní elektrolyty. Vypijte 3-4 litry tekutin denně.
  • Pokud je pacient schopen jíst, vyvarujte se mastných nebo obecně těžkých potravin. Dospělí by měli jíst banány, rýži, jablka a suché pečivo. Toto je kombinace jídel, které vede k léčbě průjmu. Po zlepšení průjmu se vyhněte alkoholickým nápojům a kořeněným potravinám ještě po dva další dny.
  • Jednotlivci mohou být schopni pokračovat ve svých obvyklých aktivitách, pokud jde o mírný průjem. Je však třeba se vyhnout namáhavému cvičení, protože cvičení zvyšuje riziko dehydratace.
  • Pokud jste těhotná a máte průjmy, ujistěte se, že se rehydratujete správně, aby nedošlo k dehydrataci, a poraďte se se svým lékařem.

Léčba průjmu u dětí

Pamatujte, že dehydratace u dětí a batolat může být velkým problémem.

  • Děti a batolata představují zvláštní skupinu kvůli zvýšenému riziku dehydratace. Měly by jim být často nabízeny tekutiny (láhev). Řešení jako rehydratační nápoj Kulíšek mohou být lepší než voda. Tyto tekutiny také obsahují nezbytné elektrolyty ztracené spolu s průjmem. Takže na příjem tekutin se u dětí zaměřte v první řadě.
  • Děti s častou stolicí, horečkou nebo i zvracením by měly zůstat doma a vyhnout se školní docházce, dokud tyto příznaky nezmizí. To dítěti dá čas na potřebný odpočinek a zotavení + zabraňuje se tomu, aby jiné děti byly vystaveny možné infekci.
  • Jak již bylo zmíněno dříve i děti by měly jíst banány, rýži, jablka a suché pečivo. To je dobrá kombinace při průjmu.
  • Děti, které se kojí by měly být v období průjmu více kojeny.

A vy? Jaké máte zkušenosti s průjmem vy? Jak s ním bojujete? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

1 komentář

  1. Já mám velký průjem. Tolik sraček jsem v životě neviděla. Fuj…

Diskuze je uzavřena.