Domů Rodina & Škola Cestování Jdeme na vysokou! Anglie vs. Čechy? Zatím bez hodnocení.

Jdeme na vysokou! Anglie vs. Čechy? Zatím bez hodnocení.

2

A je to tady! Velké rozhodnutí, které nám má zajistit práci a celkově ovlivnit naši budoucnost. Jdeme se rozhodovat o vysoké škole. No, ale opravdu chceme titul, který má v Čechách už de facto každý druhý? Nebo míříme někam výš a chceme se od potenciálních konkurentů na trhu práce odlišit? To je otázka, které se nevyhnete. Právě proto si spolu srovnáme bakalářské studium v Čechách a v Anglii, jakožto zemi, kam bychom v případě zahraničního vysokoškolského studia mířili asi jako první.

Délka studia, aneb „To na Vysoké škole strávím celé mládí?!“

S délkou studia to budeme mít vcelku jednoduché. To především z toho důvodu, že jak v Čechách, tak i v Anglii je bakalářské studium 3leté, tudíž, ani jednou volbou si čas neušetříme :) Ale pojďme dál!

Poplatky za studium

Peníze. Dnes je vlastně všechno o penězích a bez nich, jako byste nebyly. Tady je nutné zmínit, že v České republice je prozatím studium na státních VŠ stále bezplatné. Ovšem, odlišná situace je „bohužel“ v Anglii. Studium v Anglii se platí, v průměru kolem 9tisíc liber za akademický rok (v přepočtu řekněme asi 315 000,-Kč). Má to svoje ALE, tak se nelekejte dopředu! V systému Spojeného království je zakotveno, že studenti mají možnost zažádat vládu o financování jejich studií. To znamená, že vláda poskytuje bezúročné půjčky na studium.

Asi vás teď napadlo, že to situaci neřeší, protože i tak jednou peníze budete muset vrátit. To sice ano, ale až v případě, že vaše průměrná měsíční mzda v zaměstnání přesáhne jistou hranici. Momentálně je tato hranice nastavena na 21 000 EUR za rok (což je v přepočtu na naše a na jednotlivé měsíce cca 43 750,-Kč). No a ukažte mi toho, kdo takový plat opravdu má? Navíc, i po dosažení této hranice splácíte přibližně 250Kč týdně, tudíž, nejedná se o nikterak katastrofální částku! A pokud takového platu nedosáhnete, nikdo po vás peníze chtít nebude!

Povinné semestrální práce a zkoušky, aneb učení je mučení

To období osobně nesnáším! Sotva dokončíte seminární práce, už už se na vás hrne jeden termín zkoušky za druhým. Respektive, takto to probíhá na českých vysokých školách. Zde vidím velkou výhodu v anglickém školství, protože v Anglii jste hodnoceni na základě „assignments“, tedy de facto semestrálních prací a esejí. Ovšem pozor, tomu také odpovídá hodnocení! Zpravidla málokterý student dosáhne více jak 65% ve výsledku z předmětu. Pokud si ale vezmeme, že minimum na splnění je většinou 50% úspěch, myslím, že je tam pořád potenciální rezerva

Zakončení studia

Bakalářka, ale především státnice. Jen se to slovo vysloví a už mi běhá mráz po zádech :( Týdny biflování se všeho možného z cca 5ti předmětů z celého studia, fuj! I když nyní to vidím jinak, ještě před pár měsíci jsem si říkala, že státnice nepřežiji. Tady opět musím pochválit anglický systém (samozřejmě z pohledu studenta), protože pro ně slovo „státnice“ neexistuje! Splníte-li požadavky v rámci bakalářské práce, odevzdáte ji a bude schválena, máte titul v kapse!

Promoce

Promoce, oslava ukončení studijního cyklu. Kdo by se netěšil? :) Na českých školách jde o rituál, taktéž je tomu na anglických školách. S jednou jedinou výjimkou. Většina škol na území České republiky vyžaduje pouze formální, společenské oblečení. V Anglii se jedná o známý ceremoniál, kdy (stejně jako v těch „emerickejch“ filmech) pro diplom jdete ve stejnokrojích a následně všichni s nadšením svoje čapky do vzduchu se současným oddechnutím a postesknutím si, že máte studia již za sebou.

Pro ukázku uvádím odkaz na promoce na anglické univerzitě, které mne snad v zimě čekají :) https://www.youtube.com/watch?v=DglA5bWaq8w

Vliv na budoucnost

Tak tady asi bezesporu opět povede Anglie. Ať už na českém trhu, nebo kdekoliv jinde v zahraničí. S titul z anglické univerzity na vás ve většině zemí světa budou pohlížet jako na toho intelektuála, který má v hlavě dostatek vědomostí na jakoukoli práci.

 

Pokud tedy bádáte a přemýšlíte, na jakou školu se za účelem bakalářského studia vybrat, opravdu zvažte i zahraničí. Nejen, že dlouhodobý pobyt v zahraničí je nepopsatelná zkušenost, navíc, zahraniční titul vám na pracovním trhu otevře možnosti, o kterých většina českých studentů bude navždy jen snít.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekPush up podprsenky – pro & proti
Další článekPři výběru spodního prádla si dejte záležet
Jmenuji se Martina a je mi 23 let. Původem jsem z Pardubic, ale zeptat se mě na cokoliv ohledně tohoto města, asi budu u většiny otázek tápat. Není to snad ani tím, že bych Pardubice neměla ráda, ba naopak, jako město pro život se mi líbí.. Ale vždy mne to více táhlo do zahraničí, poslední 3 roky především do Francie. V Pardubicích studuji univerzitu – ekonomické zaměření, a v budoucnu doufám, že vás budu ohromovat skrze marketingové kampaně pro nadnárodní společnosti :-) Touha po životě v zahraničí zapříčinila, že oficiálně jsem sice studentkou Pardubické Univerzity, ale momentálně studuji obor Mezikulturní obchodní komunikace v Anglii, ve městě Preston. Možná si nyní říkáte, že to je přinejmenším divné - tvrdím, že mě láká Francie, ale studuji v Anglii. Je to strategie :-) Ve Francii jsem již studovala před dvěma lety – na ostrově Réunion, což je de facto jedna z nejvzdálenějších částí Francie (nachází se u Madagaskaru). Tam se také hodlám příští rok za studiem vrátit, pěkně do tepla rovníkových oblastí. A snad již s anglickým titulem MA, který mi zajistí lepší pozici na tamním pracovním trhu. Na tomto ostrově bych totiž v budoucnu ráda žila. A co mě vedlo k přispívání na blog proslecny.cz? Lásku k psaní jsem objevila již před lety, ale co je důležitější, v přispívání na tento blog vidím smysl. Moje mládí („mládí“, zvláštní toto slovo použít bez toho, abych sama sebe chtěla označit za „starou“) bylo velmi bouřlivé, rodiče si se mnou užili, a já sama jsem se musela postupně najít. Což není proces jednoho dne, či týdne. Je to životní úkol na několik let! Díky tomu vím, jak moc to dá mladým slečnám zabrat, než mohou říci „Vím, kým jsem“ :-) A proto jsem tady, nechci být jen někým, kdo sem bude psát články. Naopak, ráda bych se stala Vašim parťákem v dobrém i zlém, kamarádkou, na kterou se můžete obrátit s každým problémem a víte, že Vás v tom nenechá…

2 KOMENTÁŘE

  1. Miluji Anglii. Jsem tady s přítelem a pracujeme. Normálně těm studentům tady závidíme, protože ty univerzity co tu mají vypadají božsky!

    • Tak to ráda slyším! Anglie je bombastická, ale osobně mě více táhne Francie, a to i z hlediska budoucího zaměstnání :) Každopádně, osobně si myslím, že nejlepší je vyjet na zkušenou do zahraničí, člověku to dá strašně moc :) a ve finále je jedno, zda za účelem studia, nebo práce :)
      Jinak s univerzitou, já osobně mohu srovnat studium v UK a Čr, a mohu opravdu říci, že z hlediska nejen předmětů a výuky, ale i studentského života a dobrovolného „vzdělávání“ se či aktivit mimo studium je Anglie bombastická :) To, o co se člověk musí v Čr doprošovat (aby například vůbec mohl kvalitněji studovat), tak tady je samozřejmostí :) a estetická stránka univerzit je už jen taková ta třešnička na dortu :))

Diskuze je uzavřena.