Kdy kosmetika škodí? 4.77/5 (13)

100111a2955

Určitě chápete, že nemám moc náladu na články, ale už je mi mnohem líp a abych se jen tak neválela, dala jsem se do vypracování jedné samostatné práce do školy. Konkrétně se jedná o předmět kosmetologie (z kterého máme pouze zápočet a proto stačí jen odevzdat krátkou seminárku na zadané téma) a já vyfasovala téma: Negativní působení kosmetiky aneb kdy kosmetika škodí. Tohle téma jsem si vybrala dobrovolně z dostupných témat a proto se mi pracovalo hned s větším nadšením. A protože si myslím, že téma se určitě hodí i sem na blog, udělala jsem z toho výtah toho nejpodstatnějšího, trošku to upravila do čtivější formy a složila do (snad) přehledného článku, z kterého si doufám něco vezmete a možná Vám i do budoucna pomůže!

Ke spoustě věcem jsem se už vyjádřila v jiných článcích, odkazy na ně přidávám tedy na konec textu, pokud jste např. nečetly a chtěly byste to napravit.

Btw. Už mám konečně zařízenou praxi na květen, jdu do Kutné Hory – do nemocniční lékárny, tak se můžete stavit, když mě budete chtít vidět v akci:D

V kterých případech kosmetika škodí?

Kosmetika je lidská činnost pečující o tělesnou krásu – krásu lidského těla. Ne vždy je ale možné očekávat pouze kladný výsledek s kterým bude daná osoba, která kosmetiku používá, spokojena. I kosmetika může škodit a to v několika případech.

Případ první:                    Špatný výběr kosmetiky

Případ druhý:                   Složení kosmetiky

Případ třetí:                       Stáří kosmetiky

Špatný výběr kosmetiky

1084335_10010237

Ne pro každého se hodí všechno, co je k dostání na kosmetickém trhu. Tělo je značně individuální a je nutné zaměřit se na správný výběr, který konkrétně nám bude sedět – i proto je žádoucí vyzkoušet přípravků více, jiného složení od jiných značek, abychom mohli porovnat a zjistit, co je pro nás ideální. Co je také podstatné je zaměřit se na různé roční období (např. péče o pokožku nebo rty v létě/zimě apod.) a na věk daného člověka.

Dobrý výběr č. 1 – Typ pleti/vlasů

Pleť obličeje (a samozřejmě i celého těla) patří mezi ty části těla, na které má kosmetika největší vliv. Jen na rychlé zopakování, základní rozdělení typů pleti je suchá, mastná, normální a smíšená s tím, že každá z tohoto typu pleti má jiné potřeby a nároky na kosmetiku.

V případě špatného výběru se stav pleti může zhoršit, může se objevit akné, ucpané póry, černé tečky, mastnější nebo naopak příliš vysušená pokožka. To samé platí i u vlasů a vlasové pokožky.

Dobrý výběr č. 2 – Věk vs. vrásky

Anti-aging medicína/kosmetika patří v současné době mezi ty nejziskovější, protože ženy nerady stárnou a chtějí vypadat stále mladé. K začáteční péči při vznikajících vráskách je dobré používat krémy, které pronikají hlouběji do pleti, hydratují ji, zpevňují a bojují proti stárnutí. Není ovšem žádoucí používat tuto kosmetiku v pubertě nebo ve zbytečně mladém věku a stejně tak nemá příliš velký vliv pozdní použití (např. u 90 leté indiánské babičky už to asi nebude to pravé a nejúčinnější)

Dobrý výběr č. 3 –  Příliš mnoho přípravků


Strašně moc žen na sebe plácá paté přes deváté. Kosmetické přípravky, kterých je moc a nejsou zrovna pečlivě vybrány se také mezi sebou mohou „přebíjet“ a mít naprosto opačný vliv. Není dobré to přehánět, nemusíme mít přece všechno.

 Složení kosmetiky

FreeGreatPicture.com-17433-cosmetics

V každém kosmetickém přípravku, který koupíme je určité složení. Stejně jako u výběru zde platí, že ne všechno může dobře sloužit všem a spoustu žen může mít se složením a určitými látkami problém. Různé alergie, přecitlivělosti jsou dnes na denním pořádku. Obecně vzato, pokud s nějakou látkou nemáš problémy, nedráždí tě a není zakázána, není důvod k panice, na složení je důležité dívat se hlavně v případě, kdy se vyskytnou problémy nebo víš, že jsi na jistou součást kosmetiky citlivá.

Víš, že: Existuje 1371 položek, které nesmějí být součástí přípravků v EU?

Parabeny – Kosmetika s parabeny – Ano nebo ne?

Ftaláty

MDGN – Methyldibromo Glutaronitril

Hliník

Stáří kosmetiky

909983_77369567

Každý přípravek má svou trvalivost nebo-li životnost – tj. nejkratší doba, po kterou si kosmetický přípravek při správné péči zachová svou původní funkci a není zdraví škodlivý. Příklady trvanlivosti: Make-up jeden rok až rok a půl. Pudr a jiné pudrové výrobky – dva až tři roky. Krémové stíny, tvářenka  půl roku až rok. Tužka na oči – půl roku.

Zásady skladování

– Kosmetika by se měla uchovávat v suchu, chladu a nejlépe tmě.

– Nejlepší je mít svou kosmetiku jen a jen pro sebe (není dobré ji půjčovat kvůli infekcím a bakteriím).

– Je dobré vyhnout se velkým výkyvům teplot.

– Skvělé řešení pro krémy jsou kosmetické špachtličky, díky kterým není potřeba do krému sahat a je tak menší pravděpodobnost vzniku infekce a prodlužuje se tím životnost krémů.

Články, které by se ti mohly hodit: 

TIP: Na co koukat při výběru kosmetiky?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

13 komentářů

 1. Ahoj,
  článek se mi moc líbí =)
  Nechci rýpat, ale tenhle úsek „a není zdravý škodlivý.“ vypadá fakt zle..

 2. Moc hezký článek. Slyšela jsem, že řasenka by se neměla používat déle než 3 měsíce, ale musím se přiznat, že to ignoruju a používám jí mnohem dýl :)

  • Děláš dobře, životnost je 12 měsíců, po otevření jenom 6.

  • Lianna Ellusive

   Záleží také na značce. Jsou řasenky, které jsem po třech měsících nemohla dál používat, protože hrudkovaly a smrděly a jsou značky, které ti toho půl roku vydrží v pohodě.

 3. Moc hezký článek:) seminárka bude mít určitě úspěch. Je super, že můžeš občas takhle využít věci do školy:) Ještě bych ráda popřála brzké uzdravení!

 4. Hezký článek. Za sebe bych nejvíce zvýraznila odličování (sama se divím, kolik dívek o vůbec neřeší) a taky přeplácanost – jak z toho zdravotního, tak z estetického hledika:-)

 5. Chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nebudeš vědět – zvýranuji si obočí tužkou každý den, ale mám problém s odličová, ale stejně hodně zůstane. Nechci si vatičkou jezdit proti směru, protože mám dojem, že se mi chlupy vytrhají. Jenže takhle mi tam barva zůstane a občas mě to obočí svědí a bojím se, aby mi obočí nezačlo vypadávat. Máš ty nebo nějaká jiná ze čtenářek radu, jak si obočí správně odlíčit? Google najde pokaždé odličování očí… Děkuju:-)

  • já si obočí také denně zdůrazňuji a normálně si je odličuji i proti směru růstu a obočí mi teda padat nezačalo :)) nebo příště při aplikaci tužky tolik netlačit a během dne ji případně obnovit, to by pak měla jít lépe odlíčit :) pokud ti obočí i tak nejde odlíčit, zkus micelární vodu a nebo si kup jiný odličovací krém pro citlivou pleť :)

  • Mě na odličování stačí klasický odličovač (používám micelárku od Biodermy) a beru to po směru růstu obočí a bez problémů. Nezkoušela jsi třeba i nějaký jiný, lepší odličovač?

   • Díky za odpověď:-) No já používám to, co máme doma a pořád to máma střídá – jednou mastná vodička, podruhé mlíko, pak zas něco jiného, takže myslím, že to bude spíš strachem z braní proti růstu.

 6. Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak moc vadí prošlá kosmetika (konkrétně krémy)? Mamka si totiž kdysi objednala krémy od Mary Key, pak přešla na jinou kosmetiku a na tuhle zapomněla. Máme toho doma spoustu. Přijde mi škoda to vyhodit, přece jen je v tom hodně peněz, ale zase to na sebe nechci patlat, když by to škodilo. Teď jsem používala denní a noční krém asi tak měsíc a žádný problém nebo nějak nepříznivou reakci jsem nezaznamenala. Ale taky bych ráda věděla, co si o tom myslíš ty :)

  • Co se týče mé zkušenosti – některé oční stíny nebo tužky mám třeba 6 let a žádný problém s tím nemám (nemám ale citlivou pleť). Prošlé krémy jse ale nezkoušela:-)

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist