Láska jako chemická souhra v našem těle – jak to vlastně funguje? 5/5 (6)

O lásce se zpívá mnoho písní, vypráví nespočet příběhů a v mnoha ohledech nám všem určitě zkrášluje nebo naopak komplikuje každodenní život. Co se však s tvým tělem opravdu děje během zamilovanosti a dlouhodobějšího vztahu s danou osobou? Za vším tím krásným, pocity lechtání v břiše, bláznivým úsměvem i bohatým denním sněním stojí opravdu jen chemie v našem těle?

Neodolatelná přitažlivost

Je vědecky prokázáno, že ve fázi zamilovanosti je lidské tělo podobné stavu, kdy je pod vlivem návykových látek. V tuto dobu je v souhře hned několik center v mozku. Do těla se uvolňuje větší množství dopaminu, oxytocinu a adrenalinu.

V momentě, kdy tě někdo fyzicky přitahuje, můžeš pociťovat rychlejší bušení srdce, přerývaný dech, zčervenáš, potí se ti dlaně, třese se hlas a máš chuť se na danou osobu vrhnout bez meškání. Za toto je zodpovědný adrenalin. Svou roli zde sehrává též testosteron a estrogen. Při výběru partnera se řídíš podvědomě třeba jeho vůní, tónem hlasu.

Zasažení Amorovým šípem

Na počátku vztahu, kdy je výrazná zamilovanost, se v těle (konkrétně v limbickém systému mozku) vylučuje fenylethylamin, který bývá též označován jako „Amorův šíp“. Dále zde svou roli sehrává dopamin a noradrenalin. Tělo je po něm doslova nabuzené a hýříš energií.


Začneš být tak nějak na vylučování fenylethylaminu závislá, díky čemuž pro tebe přestává okolní svět skoro existovat. U mužů dochází k poklesu tvorby testosteronu, který jim jinak dodává jejich ryze mužský charakter. Při zamilovanosti bývají tedy neobvykle štědří, něžní, ztrácejí svoji agresivitu. Na prvním místě je pro tebe nyní pouze vámi zbožňovaná osoba, řešíš jen to, kdy ho uvidíš a v čase, kdy nemůžeš být s ním, mu alespoň píšeš zprávy nebo mu voláte. Tato fáze však odezní obvykle do dvou let. Původní velmi idealizovaný obraz milované osoby se pak stává stále reálnějším.

Dlouhodobé vztahy

Ale neboj, ani pak nepřijdeš nijak zkrátka, změny ve tvém těle se odehrávají i nadále. Jen počáteční zamilovanost se mění v trvalejší vztah, kde již znáš svého partnera s jeho klady, ale i nedostatky, snažíš se o vzájemnou souhru v životě. Důležitou roli zde sehrává oxytocin. Jeho produkce výrazně roste díky vzájemným dotykům, mazlení a samozřejmě i sexu. Oxytocin je zodpovědný za tvorbu pevnějšího svazku, kdy sice již dochází k útlumu počáteční zamilovanosti, ale pouto se stává silnějším. Tvorba této látky obvykle klesá po několika letech.

Celoživotní láska

Možná si řekneš, proč spolu tedy některé páry vydrží téměř celý život? Není to tak, že chemie v našem těle by skončila vyprcháním tvorby oxytocinu a dále následoval již jen zvyk nebo stereotyp v žití s daným člověkem. I nadále chemie v našem těle velmi zodpovědně funguje. Za trvalé svazky jsou zodpovědné zejména endorfiny. Jejich cílem je spíše navodit u tebe pocit klidu a jistoty ze setrvávání s jedním konkrétním partnerem.

A opravdu je možné, že lidé jsou i po mnoha společných letech spolu opravdu šťastni a nejedná se jen o pouhý zvyk. Vědci sledovali aktivitu jednotlivých center v mozku u čerstvě zamilovaných párů a u lidí žijících v dlouhodobém partnerském svazku (subjektivně hodnoceném jako šťastný). Vždy jim předložili fotografii jejich milované osoby a bylo zjištěno, že při pohledu na ni je vyvolána stejná reakce, ať již jde o osobu krátkodobě zamilovanou či nikoliv. U všech začal být v této situaci znatelně vyplavován dopamin.


Pamatuj: láska má mnoho podob

Láska má mnoho podob a jistě ji nelze zjednodušit jen prostým viděním chemických reakcí v našem těle. Z pohledu biologie se vlastně ani neodehrává v srdci, jak jsme tak často přesvědčeni. To tvůj mozek (ať se to může zdát sebeméně rozumné) zodpovídá za to, jak moc s tebou dokážou naše city zamávat a obrátit ti dosavadní zaběhnutý život vzhůru nohama.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

2 komentáře

  1. Ahoj, můj nej kámoš ze třídy, se pořád na mě dívá a napsal mi k narozeninám na fb… . A přitom dal na insta hastag kde bylo v tom hastagu napsany jméno jiny holky… . A to jsem slyšela ve třídě jak si kluci s ním o mě bavili…. Fakt divný…. Jenze ja jsem se zamilovala do jeho bratra… ♡ byl by lepsi a vetsi nez ja…. a ma svaly… a on je mensi nez ja a neema svaly… ja mam rada svalnaty kluky…
    Nevim co mam delat proradite mi nektera z vas.
    Potrebuju vedet co a jak mam delat.
    Help me. Please
    Pomocte mi. Prosim.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist