Domů Rodina & Škola Volný čas Malý průvodce Twitterem Zatím bez hodnocení.

Malý průvodce Twitterem Zatím bez hodnocení.

9

Už párkrát se mi tu objevila prosba na článek o jiné sociální síti než je facebook – konkrétně prosba o sociální síti twitter, která je ve světě poměrně dost známá a i u nás se v poslední době „rozmohla“, ale stále samozřejmě nemá v ČR takových uživatelů jako je právě facebook.

I tak je to ale poměrně zajímavá komunita lidí, kde můžeš sledovat jak známé celebrity, tak i lidi, které osobně znáš nebo ty, kteří ti přijdou nějakým způsobem zajímaví. A jde to velice jednoduše – twitter neprosazuje možnost přátelství jako takového, ale stačí jedno tlačítko a můžeš sledovat veškeré příspěvky svého oblíbence bez toho, abys ho musela žádat nebo uvažovat o tom, co když odmítne. Ale jako každá stránka a sociální síť má své výhody a nevýhody. Pojďme si tedy říct pár informací o twitteru.

Co je to twitter a jaké jsou mezi ním a fb hlavní rozdíly? 

Jak už tu bylo řečeno – twitter je sociální síť, síť uživatelů, kteří píší své statusy, sdílí fotky, videa a názory s jinými lidmi, které ani nemusí znát.

Narozdíl od facebooku nemusíš žádat o přátelství, abys mohla sledovat něčí statusy. Stačí uživatele jen „follownout“ (přeložila bych to jako „následovat“) a máš přístup k celému jeho profilu – tzn. koho sleduje, kdo ho sleduje, jeho statusy, fotka a krátký osobní popis. Pokud si sama nenastavíš jinak (jde nastavit i soukromí a tedy tě lidé musí žádat o povolení, aby tvoje údaje mohli spatřit, ale podle mě je to docela zbytečné, zkrátka si jen musíš dát pozor, co sdílíš), vidí všichni všechno a tedy tě může „follownout“ každý.

Další rozdíl od jiných sociálních sítí je ten, že máš omezené množství znaků. Pokud budeš mít ve svém statusu (abych byla přesná, na twitteru se statusům říká tweety) víc jak 140 znaků, nemůžeš ho zveřejnit a musíš ho zkrátit. To je asi jediná věc, která mi na twitteru vážně nevyhovuje, ale na druhou stranu, aspoň mi nikdo nespamuje zeď nudnými a zdlouhavými příspěvky.

Twitter byl do nedávné doby pouze v anglickém jazyce (alespoň pro nás) a teprve nedávno se začal překládat i do češtiny. Bohužel, k uživatelům se tato podoba dostává vždy jinou rychlostí a zatímco třeba můj přítel již twitter v čj má, já stále čekám, až budu moci změnit v nastavení jazyk, snad to bude brzy.

Na twitteru je oproti facebooku mnoho rozdílů a je určitě zbytečné tu vyjmenovávat vše – pokud budeš mít zájem, twitter tě postupem času se vším seznámí sám, stačí jen mít o to zájem.

Založení profilu

Profil si může založit opravdu každý, v tom není moc co komentovat. Stačí si vjet na hlavní stránku twitter.com a dát Sign Up, kde nejdřív vyplníš údaje jako je uživatelské jméno, e-mail nebo heslo. Pokud chceš více údajů po tom, co si založíš profil, stačí najet na Settings (nastavení), které se ukazuje přehledně v pravém horním rohu a můžeš vložit svou fotku, napsat o sobě krátký popisek nebo můžeš zveřejnit tvé webové stránky.

Pokud tak učiníš, tak jsi plnohodnotným uživatelem Twitteru.

Základní údaje

Základní údaje (tweets, followers, followings) vidíš na hlavní stránce v levé části – pro jistotu jsem tabulku vyznačila na obrázku.

(obrázky můžeš zvětšit kliknutím)

V této poměrně přehledné tabulce můžeš vidět, kolik mám napsaných tweetů (statusů = 382), kolik lidí na twitteru sleduji (following = 106) a kolik lidí sleduje mě (followers = 108).

Dole, kousek pod touto tabulkou máš místo „Compose New Tweet“, kde můžeš stvořit svůj nový tweet a podělit se tak o svoje myšlenky, názory nebo postřehy. Jak už jsem řekla, tweet může mít pouze 140 znaků.

Jak „follownout“ a komentovat? 

(Ná)sledovat někoho je jednoduché. Stačí si do políčka hledat napsat jeho jméno a kliknout na odkaz jeho profilu. Vyskočí ti tabulka, kde vidíš jeho základní údaje a už stačí dát jen „Follow“ a jeho tweety nyní uvidíš na své hlavní zdi.

Co se týče sdílení příspěvků, opět velice jednoduché. Stačí si jen najet na konkrétní tweet a dát „retweet“ . Poté všichni, kteří tě sledují uvidí sdílený příspěvek také, i když dotyčného nesledují, je to v podstatě stejný princip jako na jiných sociálních sítích.

Komentáře jsou tu vyřešeny jinak než např. na facebooku. Opět stačí najet na příspěvek a dát „Reply“, vyskočí ti okénko, do kterého napíšeš svoji reakci a odešleš. Dotyčný uvidí reakci na své zdi.

Velká výhoda twitteru je, že tam nepotkáš fake (falešný profil) známé celebrity nebo veřejně známých lidí. Pokud je to doopravdy ta známá osoba, u svého profilového obrázku bude mít certifikát twitteru (modré kolečko s bílým zaškrtávátkem). Tak poznáš, že se doopravdy jedná o známého člověka a jeho profil je skutečně jeho a nikdo se za něj nevydává.

Co to jsou tagy? 

Nová věc, kterou se můžeš naučit a která třeba na takovém facebooku není je, že u každého svého tweetu můžeš přidat tzv. TAG. Jedná se o slovo nebo více slov, které označují charakteristiku celého příspěvku a celý tvůj tweet se tak dá označit (popř. ti řekne, o co se v příspěvku jedná).

Příklad: Pokud napíšu na twitter nějaký vtip, tag celého tweetu bude vtip. Pokud napíšu o tom, že jsem četla nějakou knihu od Stephena Kinga, tag může být třeba Stephen King nebo Kniha (popř. book).

Přidávají se většinou na konec celého tweetu a přidáš je tak, že před daný tag umístít křížek (#). Poté bude slovo za křížkem označeno jako tag. V případě, že na něj klikneš, objeví se ti tweety jiných uživatelů, kteří svůj příspěvek také tak označili. Dá se to skvěle využít, pokud například sleduješ hokej nebo fotbal a chceš se podívat, co o tomto tématu píší jiní, které nesleduješ.

Zkráceným způsobem jsem Vám twitter snad alespoň částečně popsala. Není na něm nic složitého, jen se zkrátka ve spoustě věcech liší. Já sama tam profil mám, chodím tam poměrně často a určitě doporučuju – je to hezká změna od facebooku nebo G+ a zkrátka tam jsou zase jiní lidé. Můj profil můžeš najít zde.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekCo blog čeká a (ne)mine…
Další článekModeláží ke krásným nehtům
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

9 KOMENTÁŘE

  1. Twitter už mám docela dlouho. Založila jsem si ho právě pro to, abych mohla sledovat mé slavné oblíbence :D ..tak trochu můžete vstoupit do jejich života. Do svých tweetů píší kde byli, s kým byli, co dělali. A pak Vám můžou dodat informace tom, kde budou mít turné a pod. je to fajn :)
    :D:D:D *Asi jsem se trochu nechala unést :D

  2. ahoj, když někoho sleduji, ví o tom ? nebo naopak vím o tom já ? :D díky :D

    • Ano ví o tom ten koho následuješ a ty samozřejmě taky víš kdo následuje tebe. V profilu máš Following-koho následuješ ty a Followers-kdo následuje tebe. :)

  3. zajímavý článek :-) já mám účet na twitteru už dva roky a nikdy jsem se ho pořádně nenaučila používat :-D ale jak říkáš -> musíš mít zájem :-)

Diskuze je uzavřena.