Manuka med pro zdraví i krásu – na co je opravdu super? 4.8/5 (5)

Manuka med a zdraví i krásaManukový med působí protizánětlivě, je super i proti virům a plísním. Jeho léčivé účinky oceňujeme nejen jako sladidlo, ale i na pokožku zejména kvůli regenerační síle jedinečného přírodního prvku – metylglyoxalu (také označovaného jako MGO nebo UMF – unique manuka factor), který med obsahuje. Ničí bakterie E coli, zlatého stafylokoka a spolehlivě likviduje infekce, řeší problémy s akné a ekzémy. Hydratuje, zklidňuje, pokožku zjemňuje a zvláčňuje, vyživuje a omlazuje. Poskytuje množství vzácných živin.

Co manukový med obsahuje?

Důležité složky manuka medu pro naši krásu i zdraví jsou:

 • Peroxid vodíku – tato složka se nachází ve všech druzích medu. Dává vlastně medu jeho silné antibiotické vlastnosti.
 • Methylglyoxal (MG) – Tato složka se sice nachází v jiných druzích medu, ale pouze ve velmi malých množstvích. V medu manuka pochází Methylglyoxal z přeměny jiné sloučeniny, známé jako dihydroxyaceton, která se nachází ve vysoké koncentraci v nektaru z květu manuky. Čím vyšší je koncentrace MG, tím silnější je antibakteriální účinek manuky.
 • Vitamíny a minerály – Manuka med je naplněn až po okraj vitamíny a minerály, které jsou nezbytné pro zdravé fungování těla. Obsahuje až 4x více minerálních látek, než klasický med! Příklad minerálů? Obsahuje mimo jiné zinek, železo, hořčík, měď, draslík a selen.

Výhody manukového medu pro naše zdraví

 • Působí proti mikroorganismům; je to biologicky aktivní látka
 • Zvlhčuje a zvláčňuje; pomáhá udržovat vlhkost v pokožce
 • Urychluje hojení kůže
 • Odstraňuje škodlivé bakterie a působí proti infekcím
 • Podporuje růst zdravé kůže
 • Redukuje jizvy, včetně jizev po akné

Důležité terapeutické účinky medu se potvrdily rozsáhlým výzkumem biologicky aktivních látek. Manukový med je účinný při hojení ran, poranění kůže a zvláště při akné, protože:

 • Působí proti bakteriím
 • Poskytuje ochrannou bariéru, která se zabraňuje přenosu infekce
 • Vytváří optimální prostředí pro hojení. Následný růst epitelových buněk na povrchu kůže je bez jamek, zda zjizvení
 • Odstraňuje bakteriální nečistotu
 • Přírodní kyselina mléčná spolu s přírodním peroxidem vodíku stimulují buněčný růst a obnovu
 • Má silný protizánětlivý účinek
 • Je silný antioxidant, chrání tělo před volnými radikály

Manukový med a metylglyxoal

Certifikovaný med Manuka z Nového Zélandu je dosud jediná potravina na světě s tak značným obsahem metylglyxoalu (od 20 mg / kg až do 800 mg / kg). Pro srovnání: všechny ostatní testované medy z celého světa měli hodnoty v rozmezí od 0 do 5 mg / kg, jiné potraviny od 0 do 10 mg / kg. Výjimku tvoří káva a kakao, s 45mg / kg.

Za jedinečnými vlastnostmi Manuka medu stojí právě přirozená látka metylglyoxal a ne jen peroxid vodíku, jak je to u běžných medů. Čím je vyšší obsah methylglyoxalu v manuka medu, tím jsou jeho vlastnosti výjimečnější, což potvrzují milovníci tohoto medu po celém světě.

Manukový med a jak může pomoci vaší kráse

Mrkněte na několik benefitů manukového medu pro vaši krásu:


1. Bojuje proti akné

Pokud vás trápí jakýkoli druh akné: červené pupínky, hnisavé pupínky, hluboké bolestivé akné nebo jakýkoliv jiný druh, manuka med může pomoci k vyléčení akné! Opravdu perfektně odstraňuje akné, protože je to silná antibakteriální látka. Má protizánětlivé vlastnosti, které snižují zánět v místě aplikace. Jak na to?
Aplikujte denně lžičku manuka medu na problematické místo s akné a nechte chvíli působit.

2. Čistí pleť

Med je vlastně přirozeně čistící.Použít ho můžete třeba k umytí tváře. Na mokrý obličej si můžete nanést lžičku manuka medu, pak opláchněte teplou vodou. Vaše tvář bude krásně čistá a budete se cítit velmi „fresh“! Můžete si také vytvořit super domácí mýdlo s manukovým medem. Budete potřebovat:

A jak postupovat?

 1. Vemte si velkou misku a dejte do ní koloidní ovesné vločky, kokosový olej, med a levandulový esenciální olej.
 2. Velmi dobře promíchejte.
 3. Nyní dejte směs do skleněné lahvičky.

A to je vše. Mýdlo krásně voní a perfektně vás umyje. Uchovávat toto mýdlo můžete v koupelnové skříňce a ujistěte se, že se do něj nedostane žádná voda.

3. Zesvětluje a rozzáří pokožku

Ano, manuka med má zesvětlující a rozjasňující vlastnosti, co se vaší pokožky týče! To je způsobeno právě vysokým obsahem peroxidu vodíku, který zesvětluje pokožku. Do misky dejte trošku manuka medu. Nyní přidejte 2 lžičky hnědého cukru a vytlačte trochu citronové šťávy. Vše společně promíchejte, abyste vytvořili jakousi pastu. Naneste na jemně mokrou pokožku a nechte chvíli působit. Opláchněte a zvlhčujte. Dělejte tak 1-2 týdně.


4. Léčí zánětlivé kožní stavy

Máte-li ekzém, rosaceu nebo psoriázu, zkuste na pomoc zavolat manuka med. Jeho léčebné schopnosti snižují zánět, bojuje s kožními dráždivými stavy a uklidňuje podrážděnou pokožku. Můžete zkusit jemně aplikovat manuka med na takto postižené oblasti 10 minut před teplou vanou / sprchou.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

1 komentář

 1. Medymanuka.cz

  Jsme rádi, že se jedinečné vlastnosti medu zveřejňují v článcích stále častěji. Manuka med totiž fakt stojí za to.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist