Domů Rodina & Škola Nauč se extra dovednosti, dokud máš čas! ...

Nauč se extra dovednosti, dokud máš čas! 4.92/5 (13)

1

Jsi na základní nebo na střední škole a vždycky jsi chtěla umět na něco hrát, malovat, umět jiný jazyk, než jaký tě učí ve škole? Tak právě teď máš nejvyšší čas začít! A není to jen tak, je to naprostá pravda.

Základní a střední škola jsou strašlivá léta plná drbů a starostí o tom, kdo si co myslí o tom druhém. Tak proč si alespoň jeden den v týdnu neudělat klid na to jít se něco naučit. Hned mě napadne, že nad slovy učit se ještě něco navíc protočíte oči. Nedělejte to, extra schopnost se vám může dost hodit, obzvlášť, když se hlásíte o nějaké zaměstnání – proč si nezajistit nepřekonatelnou výhodu nad ostatními?

Jazyk

Pravda je ale taková, že se vám to může hodit. Ve školách se standardně učíme česky a anglicky, na střední máme většinou možnost se naučit ještě další jazyk, jenomže ani to někdy nemusí stačit. Když budete někdy v budoucnu psát svůj životopis a budete tam mít třeba o jednu nebo dvě položky navíc, než ostatní vaši spolužáci a spolužačky, váš zaměstnavatel to ocení a možná právě tato dovednost bude to, co ho přiměje si vybrat právě vás.

Říká se: „Kolik znáš jazyků, tolikrát jsi člověkem.“ Zkuste tedy popřemýšlet kam byste chtěli například cestovat a pokud tu zemi opravdu zbožňujete, tak proč se nenaučit alespoň základy jazyka? Pro nás Čechy jsou asi nejlepší jazyky jako je němčina, francouzština, ruština, španělština, ale co kdybych si dala za cíl, že se naučím japonsky? Jak moc lukrativním zaměstnancem bych se stala? Dobrým nápadem je proto vyhledat nejbližší jazykovou školu a začít třeba v deváté třídě na základní škole a v prváku nebo v druháku na střední. A nebojte se, na žádné střední škole první ročník nebude extra super náročný. Hravě u něj jazykovou školu zvládnete!

Nástroj

Na nástroj se zase tolik zaměstnavatelů nejspíš nedívá, ale je to pěkná schopnost, kterou jednou oceníte. Nejběžnějšími nástroji jsou asi kytara a klavír, v dnešní době převážně keyboard, ale také housle, trochu netradiční ukulele nebo třeba flétna, ale naučit se můžete ještě na jakýkoli nástroj, pokud máte alespoň nějaký hudební sluch a pokud ne, stačí ladička v mobilu a trochu praxe a ukulele zvládne i úplný začátečník. Dalším hojně používaným nástrojem je vlastní hlas. Ano, sice můžete vstoupit do sboru, pokud máte alespoň ucházející hlas, bohužel toto se bez talentu opravdu neobejde. Můžete se naučit jak správně zpívat, pokud ale nemáte hezký hlas, je lepší nechat si zpívání do sprchy a věnovat se něčemu, co vám opravdu může jít a může se vám hodit. Základy na jeden z běžnějších nástrojů je možné naučit se v průběhu jednoho roku, takže můžete začít kdykoli chcete. Ale maturitní ročník asi nebude značka ideál.

Sport

Tuto kategorii asi nemusím moc rozvádět, je jasné, že na ni máte a ještě budete mít hodně času, i při vysoké škole, které často nabízejí možnost nějaký sport dělat zadarmo a nemusíte mít žádné předchozí zkušenosti. Sportům je poměrně lehké se naučit a je dobré držet se fit, ale v životopisu tím nikoho neohromíte. Ledaže by nějaká z vás dělala například box, nebo nějaké bojové umění. U dívek to většinou překvapí, ale je to zajímavá alternativa sportu. Můžete se naučit i šachy, neboť ty jsou taky sportem.

Výtvarné umění

A to mluvím úplně o jakémkoli – od kreslení, malování přes scrapbooking (lepení a vytváření deníčku s kolážemi, vyrábění přání atd.) až po keramiku nebo třeba sochařství a z druhé ruky korálkování, malbu na textil a hedvábí atd. Pokud chci jednou malovat obrazy a menší obrázky a prodávat je, tak je dobré začít dost brzo. Tady je problém, že i když máte talent, tak se tomu musíte věnovat, ale je to jako s nástrojem, pokud se tomu věnuju každý den, nebo každý druhý, tak se to zvládnu naučit. Ale pokud se chci naučit jen nějakým zajímavým technikám, tak mi stačí zajít na nějaké kurzy, které se dají snadno vyhledat na internetu. Mnoho výtvarných obchodů pořádá jednorázové kurzy, například Jak zacházet s fimo hmotou? Fimo hmota je něco jako plastelína, kterou když zapečete, tak ztvrdne. A tak podobně. Hodně domů pro děti a mládež ale i umělecké školy nabízejí kroužky a formy vzdělávání. Většinou se s tím nese i určitý finanční výdaj – a to nepočítám poplatek za kurz nebo kroužek, ale spíš peníze za materiál, abyste to mohli dělat i doma. Každopádně vám to životopis moc nevylepší, ale taková vektorová grafika na počítači v nějakém  známém programu, jako je například Photoshop, tak to je položka, kterou může váš budoucí zaměstnavatel zcela jistě ocenit.

 

Zamyslete se proto trochu nad budoucností, ať jednou nelitujete, že už jste to mohli dávno umět!

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

1 komentář

  1. děkuji co bude pro vás nejlepší
    pro mě asi ta kytyra a jazyk spanelstina o tom dalším asi ani neuvazuji protože nebudu stihat ucivo protože mam nejdrsnejsi ucu ze skoly

Diskuze je uzavřena.