Trápí mě výtok, mám se obávat komplikací? 4.83/5 (6)

Trápí tě vaginální výtok a nevíš, jak ho řešit? Neboj, určitě v tom nejsi sama! Vždyť bezmála každou dívku a ženu vaginální výtok potkal. Pojďme si o něm promluvit otevřeně! Sepsala jsem několik otázek ohledně vaginálního výtoku, na které jsem následně hledala odpovědi. Snad ti tento článek pomůže a ty budeš klidnější. Protože co si budeme povídat, krom toho, že nám výtok nemilosrdně špiní naše spodní prádlo, může být i předzvěstí závažnějších komplikací, jimž je potřeba postavit se čelem.

Co je to výtok?

Řeknu ti to laicky, výtok je to něco na kalhotkách v době, když zrovna nemenstruuješ. Výtok je různě zbarvená hustá tekutina, která je odvedena z pochvy ven, čili do kalhotek. Výtok má celou řadu příčin, ve většině případů se však jedná o zcela přirozený samo-čistící mechanismus pochvy, tedy nic čemu bys měla věnovat zvláštní pozornost. Když však výtok zapáchá a má výrazné zbarvení, měla bys ho řešit neboť může jít o vážnou komplikaci.

Ještě jsem neměla menstruaci, můžu mít výtok?

Ano, i před menstruací tě může potrápit tento problém. Většinou se objevuje již dva roky před menstruací. Výtok může signalizovat i příchod tvé první menstruace.

Pozná se na mě, že mám výtok?

Ne, to že máš výtok nikdo nepozná. Pod pojmem výtok si nepředstavuj něco silného jako je třeba menstruace, obvykle u výtoku nemusíš mít ani vložku. Ovšem použít ji můžeš v případě, že si nechceš zašpinit kalhotky. V tomto případě nepoužívej klasickou vložku ani tampón! Bohatě bude stačit ta slipová, kterou v kalhotkách ani neucítíš.

Mám výtok, může to být něco vážného?

infekceMůže i nemusí. Pokud se jedná o průhledný, lehce bílý nebo nažloutlý výtok bez zápachu a svědění, nejpravděpodobněji se jedná o přirozené čištění pochvy. Pokud však výtok zapáchá a má jinou barvu (nejčastěji bílou hrudkovitou, žlutou, nazelenalou), určitě jdi za svým gynekologem. Jednat se může o banální kvasinkovou infekci, ale i o vážné komplikace jako je rakovina děložního čípku.


Co všechno tedy může výtok signalizovat?

Nejčastější příčinou vaginálního výtoku je bakteriální infekce nebo mykóza, ale může také jít o zánět pochvy nebo dělohy, pohlavně přenosné onemocnění, hormonální změny, rozdráždění poševního prostředí (při styku, použitím tampónu a podobně), v tom horším případě může výtok signalizovat i rakovinu děložního čípku, dělohy nebo vaječníků. Proto pokud máš pochybnosti, rozhodně nic nepodceňuj a běž ke svému gynekologovi.

Mám svému gynekologovi o problému říct?

Samozřejmě, že ano! Od toho tady gynekologové jsou. Uvědom si, že za dobu své práce viděli milióny dívek s těmito symptomy, a proto pomohou i tobě. Ale pozor! Pokud cítíš, že gynekolog tvůj výtok, který vypadá vážně (zapáchá, má zelenou barvu), bere na lehkou váhu, neváhej se jít poradit k jinému lékaři.

Jaké druhy výtoků existují a co znamenají?

Výtoků je celá řada, proto je lepší se v nich maličko orientovat.

  • hnědý výtok – pokud máš hnědý výtok, který není doprovázen svěděním a pálením, s největší pravděpodobností se jedná o špinění mimo cyklus. U některých dívek trvá déle, než se jejich menstruační cyklus sjednotí.
  • žlutý výtokžlutý výtok může znamenat kvasinkovou infekci, na jejíž léčbu jsou v lékárnách dostupné nejrůznější přípravky. Pokud u výtoku máš i nepříjemné svědění, doporučuju ti třeba intimní řadu Canesten, která by měla lehký problém vyřešit. Pokud problém přetrvává, zajdi k lékaři, může to být něco vážnějšího.
  • růžový výtok – může signalizovat hormonální problém, začátek menstruace, kdy se menstruační krev mísí s poševním hlenem, ovulaci, růžový výtok je obvyklý také u raného těhotenství.
  • nazelenalý výtok – nazelenalý výtok může být příznakem bakteriální infekce. Vyzkoušet můžeš vaginální výplach (Clogin, Rosalgin – dostupné v lékárnách). Pokud potíže neustoupí, zajdi k lékaři.
  • tvarohovitý výtok – pokud se objeví, s největší pravděpodobností máš vaginální mykózu, která je provázena také svěděním a pálením, více ti poradí gynekolog.
  • zapáchající výtok – zapáchající výtok rozhodně řeš, nejenže je zápach nepříjemný, ale může jít i o něco vážnějšího. Samozřejmě můžeš vyzkoušet vaginální výplach i čípky, které pomáhají obnovovat přirozené vaginální prostředí.

Lze výtok omezit?

Ano i ne. Jak jsem říkala, každý to má jinak, někomu zabere to, jinému zase něco jiného. Výtok lze omezit používáním antimykotických přípravků, které pomáhají pročistit vaginální prostředí a výtok tak odstranit nebo alespoň omezit na minimum.

Jaké jsou jeho příznaky?

Častými příznaky vaginálního výtoku je svědění a pálení, vaginální výtok však poznáš kvůli ušpiněným kalhotkám a také díky vlhkému pocitu tam dole.

Já výtok mám a kamarádka ne, jak je to možné?

Je to zcela jednoduché, výtok není nijak naprogramovaný a každý to má jinak. Někoho může výtok trápit každý den, jiný jím trpí jen v období ovulace. Některé dívky jej mají silný a musí nosit vložku, jiné zase ne a podobně.


Tak už víš, co je vaginální výtok. Samozřejmě ten tvůj může mít  i jinou příčinu, proto tento článek neber jako radu gynekologa, nýbrž malý přehled často řešeného ženského problému s názvem výtok. V  případě závažnějších komplikací se objednej na kontrolu, kde s tebou lékař bude výtok řešit.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist