Umíš se chránit před sluníčkem? Jaký jsi fototyp?

Umíš se chránit před sluníčkem? Jaký jsi fototyp?
5 (100%) 3 hlas(ů)

Léto je tady! Konečně můžeš vyrazit vstříc letním zážitkům. Letní grilovačka, dovádění u vody, čtení si na dece, volejbal na pláži…tam všude tě bude doprovázet i mnohdy nemilosrdné sluníčko. A i přesto, že opálení je neuvěřitelně sexy, měla bys vědět že způsobuje už méně atraktivní rakovinu kůže. Tak umíš se chránit před sluníčkem?

Opalovák vždycky s sebou!

Znáš to, na odpolední pobyt u vody sis vzala všechno potřebné – deku, nějaké časopisy, sluneční brýle, vodu…jediné, na co si maličko zapomněla je opalovací krém. Však pro jednou se nic nestane, řekneš si možná. A hodně se pleteš! Už jedno spálení kůže ti může v budoucnu způsobit závažné komplikace. Krom toho, že se ten večer nejspíš nevyspíš a příští den si budeš připadat červená jako rajče si zaděláváš na obrovské komplikace. Nejenže bude tvá kůže vypadat o hodně starší,  může se na ní vytvořit i zhoubný melanom, z kterého se může rozvinout rakovina. Proto je dobré mít opalovák vždy s sebou. Ber ho jako nutný doplněk. Že se ti kámošky smějí? Usaď je a opalovací krém nabídni i jim!

sun-cream-1337629__180

Je 10 málo a 50 už moc?

Aby ses mohla před sluníčkem efektivně chránit, je potřeba pochopit celou problematiku slunění. Za jeho škodlivost může zejména jeho přemíra, kdy UVA a UVB záření proniká do tvé pokožky a poškozuje ji. Když vyjdeš na sluníčko bez opalovacího krému, koleduješ si o pořádný malér. Proto používej opalovací krémy s vysokým SPF faktorem. Ten najdeš hned na přední straně opalovacího krému. SPF faktor se udává v číslech je to buď 6, 10, 15, 20, 30 nebo i 50. Toto číslo ti zhruba ukazuje,  kolikrát si můžeš dobu na sluníčku prodloužit, aniž by ses spálila. Pro výběr správného opalovacího krému nezapomeň ani na tvůj fototyp pleti. Právě ten v mnohém ovlivní tvé zdravé opalování. Podle něj zjistíš,  jestli je SPF 10 málo a SPF 50 už moc.

sun-protection-148363__180

Jaký máš fototyp pleti?

Podle tvého vzhledu si sama můžeš určit, jaký máš fototyp pleti a jak vysokou ochranu máš zvolit. Jsi Fototyp číslo 1, 2, 3 nebo 4?


Fototyp 1 – jedničku máš v případě, že jsi blondýnka nebo zrzka, máš světlou pleť, pihy, modré nebo zelené oči. Na sluníčku se rychle spálíš. Spíše zčervenáš než zhnědneš. V tomto případě používej vysokou ochranu, nejméně 30, klidně i 50ku!

Fototyp 2 – tvá pokožka se snadno spálí? Máš světlé vlasy, pihy, modré nebo zelené oči? V tom případě jsi fototyp číslo 2. Na sluníčku pobývej co nejméně a opalovací krém doma nikdy nezapomínej. Maž se minimálně třicítkou!

Fototyp 3 – fototyp číslo 3 jsi v případě, že je tvá pokožka snědá. Po opalování sice zčervenáš, ale pak se zbarvíš hezky do hněda. Nejspíš máš hnědé vlasy a nemáš pihy. Opálená pleť ti sluší, ale i přesto bys to se sluníčkem neměla příliš přehánět. Používej minimálně 20!

Fototyp 4 – slečny s fototypem číslo 4 to v létě vyhrály. Jejich pokožka je snědá, snadno a rychle se opálí. Pokud máš hnědé nebo černé vlasy a hnědé oči, do této skupiny zapadáš i ty. Dobrou zprávou je, že se na slunci spálíš minimálně. Ale i přesto  používej dostatečně vysokou ochranu.

sunbathing-28829__180

Opalovací mléko nebo olej?

Se začínajícími prázdninami by měly tvé kroky v první řadě vést do drogerie a ne k vodě. Tam si můžeš vybrat z celé řady opalovacích přípravků. Sleduj SPF a tvůj fototyp pleti. Vhodné je, když bude tvůj opalovací krém i voděodolný. Vybrat si můžeš klasický opalovací krém, pěnu nebo olej. Tip pro tebe: opalovací krém s pumpičkou se lépe nanáší, stejně jako opalovací krém ve spreji. V drogerii nezapomeň zakoupit ani tělové mléko po opalování, které tvou sluncem podrážděnou pokožku zklidní.


Léto je tady! Umíš se chránit před sluníčkem? Pamatuj, opálení je sexy, spálení a rakovina kůže už tolik ne! Proto než vyběhneš letním zážitkům vstříc, zamiř prvně do drogerie pro pořádný opalovací krém.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist