Zpozdila se mi menstruace. Jaké mohou být příčiny? 5/5 (3)

zpožděná menstruaceDávno tu měla být. Už je to týden a ona stále nikde. Určitě i tobě se někdy stalo, že se tvoje menstruace opozdila a ty sis marně lámala hlavu nad příčinou. Menstruace – neboli pravidelně se opakující krvácení – je důkazem toho, že tvé tělo funguje správně. Ačkoli mnohdy není nejpříjemnější, tvé tělo se během ní čistí a připravuje na budoucí otěhotnění. Jakmile ti menstruace vynechá, nemusíš se hned strachovat nebo počítat s možným těhotenstvím. Důvodů pro její zpoždění může být více a my si je v dnešním článku společně představíme.

Nadměrný stres

Menstruační cyklus se může opozdit vlivem stresu, což je jedna z nejčastějších příčin. Stresové situace se mohou podepsat i na řadě dalších věcí ve tvém životě, nikoli jen na menstruaci. Možná jsi před očekávanou menstruací měla těžké zkoušky, čekalo tě psaní několika testů nebo jsi se připravovala na přijímačky. To všechno jsou důvody, pro které se ve tvém těle zvýšila hladina stresových hormonů a ty se postaraly o zpoždění cyklu.

Onemocnění

Dalším důvodem pro opožděnou menstruaci je nemoc – a to jak krátkodobá, tak i dlouhodobá. Onemocnění může tvoji menstruaci dokonce úplně odbourat. Vliv na to mohou mít i léky, které budeš během nemoci užívat – například antibiotika, která ti předepíše lékař.


Těhotenství

Těhotenství je největším strašákem mladých dívek, kterým se o několik dní nebo dokonce týdnů menstruační cyklus opozdí. Právě těhotenství a strach z něho jistě dokáže zvýšit tep i tobě. Vynechání menstruace patří mezi úplně první příznaky těhotenství. Říká se, že pro udělání si testu těhotenství bys měla počkat alespoň 10 dní. Pokud se ani tehdy menstruace neobjeví, udělej si test.

Nepravidelný cyklus

Zvláště u mladých dívek je nepravidelnost menstruačního cyklu velmi častá a není důvod se obávat. Každé ženské tělo funguje jinak a především v začátcích je potřeba počkat, než si tělo zvykne na nové procesy, které v něm probíhají. Nepravidelnost se po čase ustálí a menstruaci tak budeš dostávat pravidelně.

Nadváha nebo podváha

S menstruačním cyklem si dokáže pohrát i nadváha nebo naopak podváha. Ani jeden stav není ideální – v obou případech to dokáže tvé tělo rozházet natolik, že přestaneš menstruovat pravidelně nebo přestaneš úplně. S váhou si zkrátka není radno zahrávat, může mít totiž za následek daleko horší věci, nežli jen vynechání menstruačního cyklu.


Cvičení

Jedním z důvodů může být i nadmíra cvičení. Možná jsi chtěla udělat něco dobrého pro své zdraví a začala jsi cvičit. Jenže jsi neodhadla svoje možnosti a cvičením si svoje tělo natolik vyčerpala, že mu již nezbyla žádná další energie na pravidelnou menstruaci.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

5 komentářů

 1. Ahoj nechci otravovat,ale chtěla jsem se zeptat.
  Je mi 13let a menstruaci jsem dostala tenhle rok a naposledy jsem je měla kolem začátku září(ale nejsem si jistá přesně) a nemám je do teď tak sem se chtěla zepatat jestli to je v pohodě 😅

  • Je to zcela normální :) Pokud menstruaci nedostaneš ani do začátku prosince, tak radši zajdi ke své pediatričce ♥

 2. no… Zeptej se´maminky, ale raději bych zašla k doktorovi :-)

 3. Už jsou to skoro 2 týdny, co jsem měla dostat menstruaci a ono nic, nevím, co mám dělat…

  • Rekni to mamce a ona ti poradi. Hlavne nepanikar.
   V tvym tele se to srovnava /pripravuje se to telo na tvuj prvni sex/….

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist