5 způsobů holení – jejich klady a zápory 4.86/5 (14)

O holení je tu doopravdy extrémně moc článků, ale myslím, že tohle téma nikdy nebude tak úplně vyčerpané a vždy se objeví někdo, kdo moje starší články nečetl, nebo jsem tam zapomněla něco důležité uveřejnit. V dnešním článku bych se ráda věnovala takovému obecnějšímu shrnutí, kdy jsem vybrala 5 těch nejznámějších způsobů epilace a depilace. Víš, jaký je mezi nimi rozdíl? Jaké mají klady a zápory? Které se cenově vyplatí a je mýtus nebo pravda to, že holením chloupky tmavnou a rostou rychleji? Pokud nevíš, určitě pokračuj ve čtení!

Epilace x depilace 

Tyhle dva termíny často bývají zaměňovány, nebo se neví, jaký je mezi nimi přesný rozdíl a ten je ve skutečnosti docela velký.

Depilace je odstranění chloupků z povrchu kůže. Chloupek odřízneš těsně nad pokožkou. Epilace je odstranění chloupků i s kořínkem, tedy ho vytrhneš v podstatě celý

 Holení s žiletkou 

Žiletka je pravděpodobně ten nejznámější a i nejpoužívanější způsob holení, má velké množství kladů, ale samozřejmě, i nějaké ty zápory u něj můžeme najít. Pro oholení je nutné mít doopravdy ostrý a kvalitní kousek a svým nohám či jiné oholené části věnovat po samotném zákroku maximum péče.

Klady: 

 • Dostupnost (i cenová)
 • Rychlost, jednoduchost
 • Bezbolestnost

Zápory:

 • Podráždění pokožky (vznik pupínků)
 • Možnost poranění
 • Krátká výdrž oholení

Depilační krém 

Depilační krém si už před nějakou dobou zažil svůj velký boom. Je založen na chemickém rozkládání chloupků a i kvůli tomu obsahuje sulfidy, které občas mohou citlivou pokožku pořádně podráždit. Stačí jen nanést krém, počkat stanovenou dobu a setřít. Vzhledem k tomu, že se jedná o depilační způsob, oholená pokožka  také nevydrží nijak dlouho dobu.

Klady: 

 • Bezbolestnost
 • Dostupnost
 • Jednoduchost holení

Zápory:

 • Vznik alergií, podráždění
 • Cena
 • Nespolehlivost (často nedokáže odstranit všechny chloupky)
Vhodný pro oholení: nohou, rukou

Vosk 

Vosk jako epilace je mnohem rizikovější v tom, že u slečen a žen, které jsou náchylné k zarůstání chloupků se tenhle jev může zhoršit. Chloupky vytrháváme zpod kůže a proto při růstu mohou změnit směr a utvořit malé váčky – pupínky pod pokožkou. Ze začátku je horký vosk poměrně bolestivý způsob, po několika oholeních se ale kůže dokáže přizpůsobit a oholení vydrží extra dlouhou dobu.

Klady: 

 • Dlouhá výdrž oholení (v týdnech)
 • Cena

Zápory:

 • Bolestnost
 • Možnost zarůstání chloupků
Vhodný pro oholení: ženského knírku, rukou, bříška, nohou

Epilátor 

V elektro-obchodech a na internetu můžeš zakoupit epilátory, což jsou strojky, které vytrhávají chloupky i s kořínkem, tedy patří do epilačních způsobů. Stejně jako u vosku se jedná o nepříjemný pocit při vytrhávání, chloupky mohou zarůstat, ale kůže se často přizpůsobí a když použiješ epilátor po koupeli (kdy jsou póry rozšířené), bolestivost se rapidně snižuje. Dlouhá výdrž oholení je samozřejmostí.

Klady: 

 • Dlouhá výdrž oholení (v týdnech)
 • Rychlost
 • Dostupnost

Zápory: 

 • Bolestnost
 • Větší pořizovací náklady

 

Cukrová pasta

Na cukrovou pastu už jsem napsala jeden DIY návod a můžeš ji vyzkoušet připravit sama doma. Tahle příprava se ale často nepovede na poprvé a musíš jí několikrát vyzkoušet – v takovém případě se jedná o poměrně levný holící způsob, na druhou stranu – příprava ti může zabrat spoustu času, v obchodech ji můžeš koupit poměrně draho. Na druhou stranu se používá ve směru růstu chloupků a tedy tu není takové riziko zarůstání.

Klady:

 • Možnost domácí přípravy
 • Menší riziko zarůstání chloupků
 • Bezbolestnost

Zápory:

 • Náročnější domácí příprava
 • Vyšší pořizovací cena v obchodech

 

Něco navíc:

Hodně se ptáte, jestli se používáním depilačních způsobů (např. žiletkou) chloupek nestává větším, viditelnějším a jestli poté i chloupky nerostou rychleji. Ráda bych to uvedla na pravou míru:

Chloupek vyrůstá nad povrch pokožky a u svého vrcholu (konce) se logicky ztenčuje, tedy vypadá opticky kratší a světlejší. Jakmile ho oholíš žiletkou, nebude se ztenčovat a vypadá nejen tmavší, ale i delší – proto vzniká ten klam, že po depilaci mohou chloupky růst rychleji a mohou být tmavší.

Na druhou stranu – je pravda, že při epilaci (vosk, epilátor) se chloupky postupně ztenčují a tedy z dlouhodobějšího hlediska je tato metoda praktičtější než klasické používání žiletky – hlavně co se týče těch citlivějších míst jako jsou obličejové chloupky (tzv. „ženský knírek“), břicho nebo ruce.

TIP: Jak na správné holení intimních partií?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

24 komentářů

 1. Promiň, to byl omyl:)

  Hezký článek, takhle všechny způsoby shrnout dohromady. Lepší než hledat na každý způsob samostatnou recenzi. Skvělý! :)

 2. Ahoj Mers, můžu se tě zeptat, jaký přesně používáš barevný šampon, a jaký odstín? Myslím tu tmavě hnědou. Strašně se mi líbí tvoje barva vlasů, chtěla bych podobnou nebo stejnou..
  Jinak pěkný článek, já se normálně holím žiletkami, ty mi vyhovují :)

  • Ahoj,

   je to takové složitější. Když používám hnědý přeliv (šampon), tak používám palette šampony. Ty mi ale chytnou o odstín tmavěji a proto teď používám jejich světle hnědou (ukazovala jsem je např. tady: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=210748242366954&set=pb.117822631659516.-2207520000.1350808948&type=1&theater). Protože mám tmavé vlasy, tak mi jen obnoví barvu, sjednotí ji (moje přírodní barva je téhle asi nejpodobnější).

   Poslední dobou už ale šampony nepoužívám, protože se snažím na vršku dosáhnout svojí vlastní barvy a konečky odbarvuju na ombre a tam žádnou hnědou nepoužívám. Každopádně když používám šampon, tak ten, co jsem ti poslala na obrázku:)

 3. Super článek :) Musím teda ale říct, že když jsem si jednou zkoušela holit nohy epilátorem, tak to nebylo nic příjemného (tekly mi i slzy a to nepřeháním!:D)

  • Po prvé je pro někoho epilátor vážně nepříjemný, pro mě to taky nebyla zrovna procházka růžovým sadem (:D). Každopádně, když to vydržíš, postupně se to pak zlepšuje:)

 4. Ahoj Mers! Mám moc ráda tuto stránku, a tak jsem se rozhodla zepta tebe!;-) Řekla bych, že jsem jediná ze třídy, která se neholí. Myslím, že bych už měla, protože mám strašně tmavé chlupy, takže jdou dost vidět:)! Ale mamka mi to nechce dovolit! :( Co s tím? Jak jí mám přesvědčit?
  Díky za odpověď
  Tvá obdivovatelka
  LUCY

  • Ahoj Lucy,

   někdy je lepší se neptat a začít s tím sama. Žiletky a pěnu koupíš do stovky, když chytneš dobrou značku. Já osobně si myslím, že v určitém věku, kdy už jsou chloupky opravdu viditelné, je každého věc, zda se holit nebo neholit a rodiče by to spíš měli podporovat (jde tu i o hygienu).

   Můžeš to mamce buď tedy „zatajit“ a nic jí neříct, nebo jí říct to, co jsi řekla mě, s tím, že už je ti to trapné, když se ostatní holí a ty jediná ne, můžeš uvést ten argument, že je to hygieničtější a že chloupky nebudou růst rychleji, když je oholíš (to je fakt). Uvidíš co ti na řekne, každopádně jdi na to v klidu, snaž se jí to rozumně vysvětlit:)

 5. Ahoj, Mers. Já mám problém spíše s chloupkama okolo bikin, jestli víš, co myslím..:D Zkoušela jsem depilační krém od Veet, a dokonce jsem ho nechala působit až 20 minut, i když na obalu píšou 10 (jak jsi psala). Stejně to ale moc nepomáhá. Nikdy mě to chloupků nezbaví úplně a okolo bikin mám ošklivé pupínky. To samé po žiletce. Nevím, co s tím. Chtěla bych se taky zeptat, jestli jde použít epilátor i na podbříšek? Je mi jasný, že úplně dole to těžko půjde (au!:D), ale takhle pod břichem? I když chápu, že to asi musí bolet..

 6. Ahoj Mers, chci se zeptat jestli je dobré když si holím ruce.Kamarádky říkají že ty chloupky budou časem tvrdší a tmavší jako na nohou je to pravda? Vůbec ted nevím co dělat holím si je tak 1-2 za měsíc.Dost mi vadí.Děkuji

  • Ahoj, odpověď najdeš v posledním odstavci, kde jsem na to odpovídala:)

 7. Milá Mers…
  Myslíš, že je lepší (výhodější) koupit si takový ten „strhávací proužek“ (ten co nalepím na nohu, a pak strhnu), než žiletku? Mám stejný problém jako LUCY (mamka mi nechce dovolit se holit :O) … Díky za jakýkoli tip…

  • Myslíš asi vosk – záleží co ti víc vyhovuje – vydrží to déle než žiletka, ale zase to stojí víc peněz (ne o moc, ale při pravidelném používání)

 8. Milá Mers.. Mám takový problém..Mám strach holit se „tam dole“. Je mi čtrnáct a mám pocit že se většina holek ve třídě „tam dole“ už holí. Co mám dělat? Moc děkuji za odpověď.

  • Nezačínej se holit proto, protože se tam holí jiní – jestli k tomu zatím nemáš žádný extra důvod a nevadí ti to, tak na to kašli. :)

 9. Ahoj Mers, uvažuji o koupě epilátoru, ale nevím, který je opravdu funkční, ale né zas extra drahý. Nemáš třeba s nějakým zkušenosti nebo o kterým víš, že je dobry? Dívala jsem se na net, ale je toho tolik, že nevím, co z toho:) Budu moc ráda, za každý tip:)

  Předem děkuji za tvoji odpověď:))

  • Já jsem věrná firmě braun, s jejich epilátory jsem hodně spokojená. Už pár let používám Braun SE 1170, to je takový jednoduchý epilátor, stál mě asi 900 Kč, ale teď bude určitě už levnější.

   Ale jak říkáš – je toho vážně spoustu, možná najdeš něco lepšího co ti bude vyhovovat:)

 10. ahoj Mers, mám takový problém: většinou si nohy holím žiletkou, ale vždycky se mi tam utvoří pupínky, nebo mi začne týct krev. Nevíš co s tím? děkuju moc

 11. Anonymkaaa:)

  Ahooj:) Potřebuju poradit co se týče žiletek… Po jake dobe je potreba žiletku vyměnit? Jako po jake dobe už přestane byt tak dobře ostrá a musim si koupit jinou?.. A kolik stoji? Nemam s tim moc skusenosti tak prosim poraď/te :( Kdyžtak moc děkuji;)

 12. Ahoj!
  Mám v tom celkem zmatek.Je nějaký rozdíl mezi holícím strojkem (nemyslím epilátor ) a holítkem??Nebo je to to samé.Většinou ten strojek co jsem koukala je dražší.A ještě něco nemůže být depilační krém nějak škodlivý po dlouhodobém používání ,přece jenom v tom bude asi dost chemie podle toho co dokáže tak jestli to třeba nemůže být rakovinotvorné nebo tak něco.

 13. Ahoj Mers
  Chtěla bych zkusit epilátor, ale bojím se, že to bude hoodně bolet, bolí to hodně nebo se nemám moc bát?
  Děkuji Ela ;)

 14. ahoj já mám to samé co eliška bojím se že to bude nesnesitelně bolet =) diky za radu =)

 15. Kondom v kabelce

  Jak na cukrovou pastu?!

 16. Ahoj holky, je mi 14 a mám problém s chloupky na intimních partiích. Když se totiž v létě koupu a trochu se mi posune dolní díl plavek, tak jsou vidět. Měla bych je oholit? Mám z toho dost strach.

TOPlist