6 domácích rad a léků na úlevu od příznaků alergie 4.75/5 (4)

List kopřivy vám může pomoci s nepříjemnými příznaky alergie.

List kopřivy vám může pomoci s nepříjemnými příznaky alergie.

A jéje, opět ty proklaté sezónní alergie. Opravdu nám mohou velmi ztížit život, nežije se s nimi lehce. Dobrou zprávou ale je, že pro naši úlevu můžeme docela mnoho udělat! Mnoho lidí zbytečně trpí sezónní alergií, i když existuje několik jednoduchých rad a léků, které mohou nabídnout opravdovou úlevu od otravné alergie.

Ach jo, to neexistuje lék na alergii (http://www.analergin.cz/lecba-alergie/)? To si říká mnoho z nás. Studie odhadují, že více než 25% obyvatel trpí nějakými alergickými poruchami a teorie změny klimatu naznačují, že problém roste, zvětšuje se. Mezi běžné alergenové spouštěče patří pyl z trávy a stromů, fekální částice roztočů, zvířecí pachy, určité potraviny, znečištění ovzduší, přísady kosmetických produktů nebo dokonce kousnutí hmyzem.

V tomto článku si ukážeme několik zajímavých rad a léků, které používají blogerky v případě potřeby. Upřímně, nebudou tak okamžitě účinné jako pravý lék, ale tyto metody z dlouhodobého hlediska značně snížily sezónní alergie. Tak třeba vám to také pomůže.

Co vlastně způsobuje sezónní alergie?

Váš jídelníček, silné zdraví střev a vaše celkové zdraví – to je silná trojka pokud jde o sezónní alergie, protože alergická reakce má vlastně vše společné s imunitním systémem.

Ráda popisuji tělo jako vanu. Pokaždé, když do našeho těla vstupuje něco – ať už je to z našeho jídla, vody, vzduchu atd. – naše tělo reaguje. To je jednoduše dobrý způsob, jak udržet tělo v rovnováze (homeostáze). V určitém okamžiku, jestliže do vany toho „nateče“ příliš mnoho, dojde k přetečení. Imunitní systém reaguje na normálně neškodné látky, chová se agresivně, jako proti škodlivému cizímu útočníkovi.

Příznaky alergie

Známe to asi všechny. Příznaky alergií mohou být:

  • únava (někdy opravdu extrémní)
  • senná rýma (tečení z nosu, svědění očí)
  • zažívací potíže a nevolnost
  • ekzém, obecně svědivá pokožka
  • astma, problémy s dýcháním
  • dokonce anafylaxe

Je to hodně nepříjemné. Kdo to nezažil, neuvěří.

Jak si ulevit od příznaků alergie?

Následující jednoduché přírodní látky mohou být účinné při úlevě od příznaků alergie. Na různé lidi fungují různé metody v závislosti na určitých genetických faktorech a alergenech, na které reagují. Takže je docela vhodné vyzkoušet více než jedno doporučení, abyste zjistili, která z nich vám nejvíce vyhovuje.

Podívejte se na naše rady.

1. Jablečný ocet

Jablečný ocet je přípravek, který se často doporučuje na řešení různých zdravotních problémů. A dá se také využít k úlevě od příznaků alergie. Teorie spočívá v tom, že má schopnost snižovat tvorbu hlenu a může čistit lymfatický systém – to je opravdu užitečná věc v případě alergií. Navíc také pomáhá trávení i hubnutí, a tak to stojí za to vyzkoušet!

Co s octem udělat: Když se objevily alergie, smíchala jsem čajovou lžičku organického nefiltrovaného jablečného octa s „matkou“ (ta část je důležitá) do sklenice vody a pijte až tři krát denně. „Matka“ je jednoduše kolonií prospěšných bakterií přítomných v některých organických a nefiltrovaných jablečných octech. Při nákupu si zkontrolujte štítek, měl by tuto informaci určitě obsahovat.

TIP: Je nutné pít tuto směs pravidelně. Jak tak má pozitivní výsledky.

2. Čistěte si nos a dutiny pomocí konvičky

Tato metoda funguje jednoduše tak, že zabraňuje vniknutí alergenu (nebo přinejmenším většiny z něj) do vašich dýchacích cest.

Speciální konvička na vyplachování nosu je jedním z přirozených prostředků, které jsem vyzkoušela na vlastní kůži. Mám i přátele, kteří přísahají, a mnozí odborníci v oblasti zdravotnictví také, že je pro výplach (vyčištění) nosu opravdu skvělá. Základní teorie spočívá v tom, že používáte tuto nádobku naplněnou sterilním fyziologickým roztokem, který čistí dutiny od alergenů. Pár dní vám bude trvat, než vychytáte techniku čištění nosu. Nenechte se odradit prvotním neúspěchem! Vytrvejte. Jakmile se to naučíte, ohromně se vám uleví. Tuto nádobku koupíte v každé lékárně. Zaběhněte si pro ni.

Konvička na výplach nosu.

Konvička na výplach nosu.

Překvapivě jsem slyšela, že ji doporučují konvenční i alternativní lékaři, a zdá se, že opravdu nemá ani jednu nevýhodu.

Jak tedy na její použití? Buď použijte předem připravený fyziologický roztok nebo si připravte vlastní roztok rozpuštěním 1 čajové lžičky himálajského nebo mořské soli v 1 litru vařené vody. Jak ji zchlaďte. Nalijte ji do nádoby a vyplachujte nos pomocí návodu u nádobky.

3. Quercetin (kvercetin)

Quercetin je přírodní bioflavonoid, o němž se říká, že pomáhá stabilizovat žírné buňky, aby nezabraňovaly uvolňování histaminu. Je také silným antioxidantem – přispívá ke snížení zánětu. Nejlépe je ho užívat dlouhodobý lék – mnoho lidí ho začíná užívat asi 4-6 týdnů před sezónní alergií, aby pomohl předcházet alergickým příznakům.

Stejně jako u jakékoli bylinky, měli byste se před použitím poradit se svým lékařem, zvláště pokud máte problémy s játry, jste těhotná nebo máte hormonální antikoncepci.

Použití: Ačkoliv se kvercetin přirozeně vyskytuje v potravinách, jako jsou citrusy a brokolice, je velmi obtížné získat rozumné množství, potřebné ke zmírnění alergických příznaků.

4. List z kopřivy

Nettle leaf je další přírodní antihistaminikum, které může být velmi účinné, protože přirozeně blokuje schopnost těla produkovat histamin. Kopřiva roste na mnoha místech. Mohou z ní být vyrobeny tinktury nebo čaje, ale pro úlevu od alergie se používají kapsle vyrobené ze sušených listů kopřivy.

Kopřivový list lze také použít v kombinaci s jinými bylinkami, můžete si udělat uklidňující bylinkový čaj pro úlevu od alergie. Často se míchá například s mátovým listem a někdy i červeným malinovým listem.

Co tedy s kopřivou dělat? V době alergií často dělejte z kopřivy bylinný čaj a používejte zmíněné kapsle pro akutní zmírnění příznaků alergie.

5. Probiotika

Alergie jsou vlastně jakýmsi výsledkem nerovnováhy v imunitním systému, které způsobuje, že tělo reaguje na podněty příliš silně. Mnoho studií spojuje přítomnost prospěšných bakterií ve střevě se sníženým výskytem alergií. Dokonce se objevují důkazy v tom, že bakterie střev matky během těhotenství mohou mít dopad na pravděpodobnost, že dítě bude trpět alergiemi, stejně jako vystavení dítěte příliš sterilnímu prostředí.

Co z toho všeho vyplývá? Konzumace dostatečného množství prospěšných bakterií může mít nyní pozitivní vliv na příznaky alergie.

Co tedy dělat? Ujistěte se, že konzumujete pestrou stravu, která zahrnuje spoustu fermentovaných potravin a nápojů, které mohou pomoci podpořit střevní bakterie. Také si můžete dát různé probiotické kapsle.

6. Místní med z vaší lokality

Musíme férově uznat, že mnoho studií tento bod nepodporuje. Ale názory lidí se různí, někomu tato metoda opravdu pomohla. Teorie spočívá v tom, že konzumace místního medu, tedy medu z lokality kde žijete, pomůže vašemu tělu přizpůsobit se alergenům z místního prostředí. Med navíc obsahuje spoustu vitamínů a minerálů. Ovšem pozor, musí jít opravdu o kvalitní med od včelaře z vašeho okolí. Med, který koupíte v supermarketu se opravdu nepočítá.

Jak ho použít? Konzumujte čajovou lžičku lokálního a nezpracovaného místního medu, tedy z místa, kde se skutečně žijete. Dejte si lžičku medu jednou nebo i vícekrát denně, abyste pomohli zmírnit příznaky alergie. Často se doporučuje zahájit toto kůru měsíc před sezonou alergie.

Když už vážně nevíte kudy kam

Ano, i to se může stát. Přijde období, kdy už nevíte jak se alergií zbavit. Pak doporučíme klasické konvenční léky, které vám s příznaky alergií pomůžou. Můžete se zaměřit na léky na alergii bez předpisu (http://www.analergin.cz/analergin-neo/). Nebo si zajděte k alergologovi ve vašem městě a ten vám předepíše léky na míru.

Držíme palce, abyste tento rok s alergiemi bojovaly co nejstatečněji. Budeme také rádi za komentáře a rady pod článkem. Jak s alergií bojujete vy?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

TOPlist