Chci změnit barvu! 4/5 (1)

Vlasy jsou korunkou naší krásy a snažíme se, aby nás doplňovaly a staly se tak i módním doplňkem. Není tedy divu, že v současné době je normální každou chvilku měnit barvu, odbarvovat, melírovat či podbarvovat se. I přes to, že je to normální, spousta slečen si není jistá, jak na to vlastě jít, zda mají nejdříve použít peroxid nebo jen nanést požadovanou barvu a jestli se to dá zvládnout jen s kadeřnicí nebo to půjde i doma.

V první řadě bychom si vlasů měli vážit a to všichni – často si totiž neuvědomujeme, jak důležité pro nás jsou a přijdeme na to teprve tehdy, když si je zničíme. Po krutém chemickém zásahu mohou také protestovat, růst pomaleji nebo vůbec a často se to dá zachránit jedině ostříháním a čekat, až se tvá hříva obnoví.

Ze světlé na tmavou

Pokud chceš změnit svou barvu vlasů tím, že ji pouze celkově ztmavíš (např. z popelavé blond na oříškově hnědou nebo čokoládovou), pokud jsi alespoň trošku šikovnější, zvládneš to doma sama. S kvalitní barvou nebo přelivem je to poměrně jednoduché a nemusíš nic odbarvovat a používat peroxid.

Celý proces spočívá v zakoupení zvoleného odstínu, přípravě a postupu přesně podle návodu, který se v balení nachází. Tyto postupy jsou navrhovány přímo pro domácí použití – výrobce zkrátka počítá s tím, že si ženy budou chtít vlasy barvit doma a nikdy bys je neměla podceňovat, naopak je dobré pořádně si je pročíst a držet se jich.

Z tmavé na světlou

Pokud máš hnědé vlasy a přeješ si je o několik odstínů zesvětlit nebo jít na v poslední době tak chtěnou platinovou, už je to těžší než předešlý způsob a rozhodně ho nedoporučuju zkoušet jen tak z nudy doma – zvlášť když se jedná o celou hlavu, kterou chceš přebarvit. Ono to zní sice jednoduše – koupíš si peroxid, naneseš ho na vlasy a na peroxidem odbarvené vlasy poté aplikuješ světlou barvu, ale věř mi – rovnoměrně peroxidem vlasy odbarvit není nic snadného, začátečnice pak mají často hrozně flekatou barvu, kdy je jedno místo světlejší a druhé tmavší.

Navíc – hodněkrát barvené vlasy se odbarvují hůře – vždy je lepší mít mezi posledním barvením nebo přelivem několikatýdenní odstup, aby vlas nebyl barvou tolik obalen. Pak se totiž může stát, že peroxidem vlasy zesvětlíš jen o trošku a ne na požadovaný odstín a proto je nutné odbarvení opakovat, což pro vlasy není zrovna nic příjemného ani zdravého.

Slečnám, které tohle chtějí zkusit na celé hlavě vždycky nejdřív doporučuju, ať si zkusí udělat to samé jen s jedním pramenem někde ve spodu vlasů, často se totiž ani ten melír nepovede a pak si představ, že bys měla „nepovedenou“ celou tvojí hlavu.

Černovlásky

Pokud jsi zastánkyně černé vlasové barvy, pravidelně se tak obarvuješ a po nějakém čase zatoužíš po něčem jiném, není to vůbec jednoduché. Černá – jak barva, tak přeliv- se totiž z vlasů dostává naprosto příšerně, často se odmítá vymýt nebo odbarvit. Proto je nejlepší nechat tenhle krok na kadeřnici, která může černou barvu stáhnout a teprve poté použít jinou barvičku.

Já sama jsem se o tom přesvědčila a jsem ráda, že mě nenapadlo zkoušet to doma. Asi 3/4 roku jsem byla hrdá černovláska a rozhodla jsem se jít na zrzavou. Vlasy jsem měla zdravé, neporušené, takže proč to nezkusit – u kadeřnice se ale i ten často opakovaný přeliv ukázal jako problém – musela mi černou z vlasů dvakrát stáhnout a přebarvit dvoufázovou barvou a celé barvení jsme museli zopakovat, abychom dosáhli požadované zrzavé. Strávila jsem u ní 6 hodin a nechala tam docela dost peněz – jak vidíš, zbavit se černé není nic jednoduchého.

Spousta barviček

Pokud chceš vlasy v trošku neobvyklé barvě, jako je modrá nebo červená, často ani není potřeba použít peroxid – záleží na tom, jakou barvu použiješ a v jakém odstínu jsou tvé vlasy.

Pokud bude chtít černovláska modrý melír bez odbarvování, je jasné, že na černou modrá těžko chytne a bude mít maximálně modrý nádech černých vlasů. Pokud bude chtít blondýnka modrý melír, tady už bude modrá chytat o dost lépe a tedy může dosáhnout syté barvy. I proto, pokud chceš výraznou barvu a jsi tmavovláska, je lepší vlasy prvotně odbarvit a teprve poté použít zvolenou barvu.

Další faktor, na kterém záleží je jakou barvu použiješ – v dnešní době už není vyjímka setkat se s tzv. dvoufázovými barvami, které v jednom kroku dokáží mírně odbarvit a obarvit. S takovou barvou většinou zatím pracují jen kadeřníci, v drogériích jsem jí ještě neviděla ( i když je samozřejmě to tolik nesleduji).

Základní zásady:

Pokud si nejsi jistá svým kadeřnickým uměním, nech to na kadeřnici

Vždy si rozmysli, zda to za potencionální ničení vlasů stojí

Kupuj si jen kvalitní, ověřené barvy

Při domácím barvení se drž postupu v návodu

Z tmavé světlou bez peroxidu nikdy lehce nevytvoříš

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

53 komentářů

 1. martinka131

  Ahoj :) Moc pěkný článek :) Já jsem zrovna případ z černovlásky na (červenovlásku) zrzku :) Černou jsem měla asi rok, tak nějak. Noo a přestala mě bavit, tak jsem si řekla že si nechám odbarvit celou hlavu a půjdu na červeno :) Samozřejmě jsem odbarvení nechala na kadeřnici, povedlo se hned napoprvé, takže mi na vlasy nanesla červenou :) Ta ale nakonec nebyla červená, ale spíše zrzavá, nebo taková měděná, ani nevím jak ji popsat :) Ale i tak to byla pěkná barva, já jsem si potom asi po týdnu ještě sama koupila červenou a nabarvila a vše ok :) Vlasy jsem měla zdravé takže mi je to ani nijak neponičilo díky bohu :) Nejlepší je na tom ta razantní změna a reakce okolí :D

 2. Mers měla jsi někdy clip iny?Nemáš fotku jak s nima vypadáš?Myslíš,že je todobrá investice? :D

  • já je mám a určitě to byla dobrá investice ;-) ale nejsou na denní nošení. nosím je jen příležitostně a když je mám celý den tak mě z toho šíleně bolí hlava a těším se až si je sundám,ale jinak je vše OK . Nelituju

  • Ahoj, clip iny mám (ještě blond, když jsem byla blond), ale bohužel fotku s nima nemám. Každopádně si myslím, že je to dobrá investice, já s nimi byla spokojená, jsou moc přirozené:)

 3. Skvělý článěk :) zrovna se mi hodí.
  Mers,a když mám přírodní barvu vlasů blond (‚špinavá blond‘) a chci takovou tmavší hnědou a použiju Palette Shampoo tak když se bude šapmpon vymývat tak se mi pak po nějakém čase vymyje úplně,že pak budu mít tu svoji barvu jako byla předtím,nebo tam budou zmíňky té hnědé?Díky za odpověď :)

  • Mám úplně stejný problém. Mé vlasy jsou hoodně špinavá blond. Chtěla bych zkusit přes prázdniny něco do hněda ale nevím jak to chytne (kdyby to vypadalo hodně špatně) nevím jestli se to někdy vůbec úplně vymyje.

  • Přesná!:) Právě taky chci radši experimentovat o prázdninách.Akorát nejspíš bude teplo a budu se koupat v bazénu tak se mi to ale bude určitě vymývat víc.Buď na nějakou tmavší hnědou nebo měděnou :)

  • Po hodně dlouhé době se ti určitě vymyje, ale neřiď se tím že po 24ech umitích se ti to hned vymyje. Nejprve to budeš mít tmavé a pak to bude zesvětlovat, ale svojí barvu budeš mít tak asi za 2-3měsíce.

  • Ahoj, palettky jsou na tohle pořádný mršky, protože se vymývají strašně špatně. Pokud chceš přebarvit jen na chvilku, doporučuju koupit si přeliv spíš od jiné značky nebo ten od palette na 6 nebo 12 umytí, ty jdou dolů mnohem lépe.

 4. Já se barvím hennou. Nejdřív se mi ta barva moc nelíbila, protože byla moc červená, ale teď už vím, co do směsi přidat, aby výsledek byl zrzavý. Největší výhoda je, že to neničí vlasy. Právě naopak – jsou o moc hezčí. :)

 5. ja mam středně hnědé vlasy. A chtěla bych aspoň o dva odstíny světlejší. Může to být dobre ?

  • ahoj, já ti dopoučím se řídit barvou své pleti. jestli jí máš do hněda nebo světlou, neměl by být problém. jestli je ale rdor růžova, oranžová nebo nejhůř olivová, raději to neriskuj. pak by tvůj obličej byl příliš tmavý nebo růžový a vypadala bys jako ty bloncky, co chodí každý den do solárka:) doporučuju si třeba zkusim barvu vlasů předělat na photoshopu atd, jestli máš tu možnost a uvidíš

  • Určitě může, ale nechala bych to na kadeřnici:)

 6. ahoj mers ..:( Ješte v léte jsem si hodila na hlavu ten šampon od palette takovej hnedej :( odvtedy jsem to nebarvila ale ješte pořád to mám ve vlasech..nemáš nejakej typ jak to odstranit? :D

  • jo to bych taky chtěla poradit:) mám barvu na hlavě (hnědofialová) a chci jí pryč (na tmavě hnědou), jenže odrostlý sou 2 cm (naštěstí mám mikádo). zatím to řeším hnědejma přelivama. ale ta červená, která se stala z fialový tim prosvítá… :D

   • Ahoj,

    no odlesků se jen těžko zbavíš, to bys barvu musela u kadeřnice stáhnout. Já jsem byla v říjnu na zrzavo, asi v prosinci jsem se přebarvila na hnědo, stále používám hnědé šampony a pořád mám zrzavé odlesky:)

 7. Může se tím obarvit spodní část hlavy? Abych měla jednu polovinu blonďatou a druhou hnědou.. Můžu to tak použít ne?

 8. Užasný článek :-)
  Já chci mít světlejší barvu vlasů , teď mám kaštanově hnědou a chci mít tmavější blond , můžu ji změnit ? Nikdy jsem si valsy nebarvila , nemelírovala ….

  • Určitě – jestli máš vlasy zdravé, tak si myslím, že v tom nebude problém:) Ale rozhodně bych to nechala na kadeřnici:)

 9. Ahoj Mers, barvím si vlasy šamponem od palette – čokoládově hnědý, ale vždycky mi chytne do černa. Chtěla bych změnit barvu vlasů na takovou:
  http://www.zimbio.com/photos/Ashlee+Simpson+Wentz/2008+MTV+Video+Music+Awards+Arrivals/fh5ilrRrk8p

  myslíš si, že bude nutný to odbarvování, zesvětlování a tak? Nebo myslíš, že by taková barva chytla rovnou, když je to vlastně jen šampon? Nechci si totiž ničit odbarvováním vlasy:(
  Děkuju!

  • Ahoj, jestli máš teď barvu vlasů tmavší než je ta, kterou chceš, tak určitě bude odbarvování nutný. Klasickým šamponem zkrátka světlejší odstín nevykouzlíš:)

 10. ahoj!
  Chtěla bych od tebe radu,prosím.
  Mám tm. hnědé vlasy cca po lopatky rovný s vlnitejma koncema(žehlim je) a henuju si je na černo a rozhodla se pro červené konečky,jakmylsíš že bych vypadala? chci je kvůli stylu jak se oblékám ( metal,punk) díky za odpoved a tvuj názor

  • Ahoj,

   nemyslím si, že by to vypadalo špatně, pokud se to dobře provede, tak proč ne:)

 11. Ahojky, moc hezky napsaný článek. Já jsem ten typ, který vše zkouší doma, a jelikož jsem šla z černé na platinovou, nebylo to vůbec snadná cesta. Na poprvé to bylo červeno-černo hnědo -něco, a tak dále… až po čtvrtém odbarvení jsem dosáhla zvoleného odstínu,navíc vlasy jsou trochu jako vata a zadržují v sobě vodu. Neříkám,že vám nedoporučuji s tímto doma experimentovat, ale přeci jen si to promyslete, vlasy máte jen jedny..;)

 12. Skvělý článek :)
  Jednou jsem si obarvila vlasy šamponem v odstínu tmavě hnědý a měl vydržet 4-6 umytí. Nakonec to dopadlo tak, že jsem chodila se skoro černými vlasy půl roku :D

  • Mám podobnou zkušenost, chtěla jsem vyzkoušet červený šampon, chytl svítivě oranžově a vydržel 9 měsíců :D Byla jsem skvělý terč pro vtipy :D

 13. Ja mam porad takove nutkanii jit na blond,ale ne takovou tu platinovou,ale neco jako ma Dara,mam tmave hnede oci a barvu půeti nemam uplne svetlou,ale pporad nevim jestli se mam odhodlat… co myslite ??

 14. Ahoj, jak je to s tím peroxidem? Mám doma asi 9% peroxid a chtěla bych si doma odbarvit pramen vlasů… jak to mám udělat?? Mám ho normálně nalít na vlasy nebo co?? Prosím poraď. Děkuju :o)

 15. Barvy Pallete si nekupujte. Ničí vlasy.

 16. Ahoj,jaké máš zkušenosti s pěnovou barvou na vlasy? Myslíš že to vlasům prospívá?

  • Ahoj,

   já si vlasy nebarvím, takže ti žádné vlastní zkušenosti říct nemůžu. Každopádně myslím, že pěnová barva je jako každá jiná a rozdíl je pouze v konzistenci.

 17. Ahoj chci jít z kaštanové na světlunce hnědou, jak to mám nejlíp udělat ,abych si nezničila vlasy ?

 18. Ahoj.. :)

  Chci se zeptat.

  Je mi 11 a chci si nechat udělat pár pramínku blond barvy a tak se chci zeptat nezničí se mi vlasy když si nechám udělat „melír“ ? :))

  Předem děkuji za odpověď ;)))))

  • Ahoj, záleží jak moc jsou tvé vlasy silné, kolik toho vydrží a také jakým způsobem (jak šetrně a čím) je budeš odbarvovat. Já bych řekla, že v jedenácti na to máš každopádně čas:)

 19. Hele,já si to chci nechat dokud to se to nestratí :)

  • A já jsem na sobě neměla ještě žádný „melír“ neměla a nikdy sem si je neodbarvovala.Ale já byc chtěla jen třeba ze 3 až 5 pramínků.To si myslím že by mi to vlasy nezničilo ;)

 20. A používám šampón na vlasy Glis kur (růžový)

 21. Ahoj. :)
  Momentálně mám na hlavě tmavě červenou barvu, a chtěla bych zkusit zrzavou od L’Oreálu odstín Mango. Myslíš, že mi to chytne? Děkuju Ti. :))

  • Záleží jak moc barevný rozdíl to je – je možné že budou výraznější odlesky, ale asi nemůžeš čekat nějaký extra viditelný rozdíl, pokud máš teď tmavší barvu.

 22. Děkuji za rady :)

 23. Já mám tmavě hnědé vlasy a chtěla bych být černovláska, ale bojím se že budu vypadat naprosto příšerně… :)

 24. ahoj mam prozbu barvila jsem si vlasy cernou barvou mam uz jen konce cerne a zbytek tmave hnedy u korinku ji mam do mahagonu.sve vlasy mam spinava blond chtela bych poradit kdyz si koupim domu blond barvu a nechyti to jestly muzu vlasy treba druhy den nabarvit znovu a jak nejsnadnejsi tu barvu doma zesvetlit.diky za odpoved :-)…

 25. Ahoj jsem odmala blondýna, chtěla bych vyzkoušet změnu a obarvit se na hnědo, ale nevím jakej odstín a jestli to nebude vypadat blbě když mám hodně světlé obočí. Vypadám teď o hodně mladší než jsem. díky za odpověď :)

 26. Gabriela Veslá

  Ahoj :)
  Chci se zeptat, cca před 2 lety jsem si přebarvila své přírodní vlasy (světle hnědé s blonďatým melírem od sluníčka) na středně hnědou barvu Palette Shampoo. Ale vůbec mi to nechytlo na středně hnědou, ale spíš do černa s hnědými odlesky. Byla jsem ještě mladá a blbá a tak jsem si to dobarvovala pořád dál až si všichni zvykli na to, že mám hodně tmavé vlasy. Nějakou dobu mě nebaví odrosty, který mi příjdou hodně světlé, je možné, že mi vlasy zesvětlely více než jsem je měla dřív ? Mám poměrně dlouhé vlasy, ale nebarvím si celé, jen kořínky. Teď jsem se ale rozhodla pro zesvětlání, abych nemusela pořád dobarvovat odrosty, poradíte mi nejšetrnější způsob ? :) Barvením jsem ztratila houšťku vlasů, ale nechci si tak razantně ničit vlasy po zbytek života. Měla bych zvolit stáhnutí barvy a hned přebarvit nebo nějaké melíry pokud to vůbec půjde. Děkuji a omlouvám se za dlouhou zprávu :)

 27. Ahoj,
  původní barva mých vlasů je světle hnědá … Mám je už několikrát přebarovované na tmavou .. Měla sem i melír (blond) … Ted bych chtěla tmavý vršek vlasů a spodek do fialova … Jak mám docílit toho, aby ta spodní barva byla sytá a ne nějaká vybledlá?? … Navíc, když budu chtít tmavé vlasy a přírodní barvu mám světle hnědou, tak půjde hodně vidět odrůst … Poradíte mi prosím jak to mám udělat? :))
  Díky

 28. Ahojky,chci se zeptat mám hnědé vlasy a chtěla bych se obarvit bujto na takovou měděnou(nebo červenou) nebo na tmavou hnědou až černou??? Poslední otázka… kdybych si koupila černý šampon chytají šampony? A jak dlouho se tak průměr. vymyje?? Díky :))

 29. Ahoj, prosímtě mám dva měsíce staré blonďaté melíry a dlouhé vlasy a chtěla bych si obarvit vlasy doma na nějakou čokoládově hnědou, myslíš, že to chytne ? díky :)

 30. Do dneška jsem byla taky černovláska. Teď už mám světle hnědé vlasy :D nevím, co máš za kadeřnici, ale ta moje mi černou stáhla bez problémů napoprvé (do rezavé) a přebarvila na požadovaný odstín. Celkový čas strávený u holičky – 3 hodiny (včetně střihu). Celková cena – 1.500 Kč.

 31. Ahoj potřebovala bych pomoc. Jsem špinavě blond a chtěla bych si obarvit vlasy na modro, ale kámoška mi řekla ze to nepůjde, že se mi to spíše obarví na hnusnou zelenou, co si o tom myslíte? Máte někdo zkušenosti?

 32. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, jsem už delší dobu obarvená na červeno, ale mám to už vybledlé a teď se chci obarvit na svou přírodní hnědou barvu. máte někdo takovou zkušenost? Nebo copak jsi o tom myslíte?

TOPlist