Co dělám špatně? 5/5 (1)

Každý člověk má svoje pro a proti. Každý má svoje chyby a nevím jak vy, ale já ještě nikdy nepotkala dokonalého člověka, který by neměl nějakou špatnou vlastnost nebo negativum. Tak to zkrátka je a pravděpodobně to tak vždycky bude, člověk je totiž tvor extrémně složitý a pochopit, co děláme a hlavně proč, může být často dost obtížné. Co si budeme povídat – občas nerozumíme ani sami sobě a měli bychom porozumět ostatním?

Asi nejvíc se to všechno ukáže v lidských vztazích. Ne všichni mohou vycházet se všemi – a kvůli tomu existují hádky, rvačky, výměny názorů, rozchody, rozvody.

Proč mě nechce?

Naprosto typická situace je, když potkáš “JEHO” a myslíš si, že je přímo stvořený pro tebe a je přímo osud a povinnost, abyste vy dva spolu začali chodit a užívali si společných chvilek. Za pár chvil se ale rozčiluješ, jak je možné, že on to netuší? Proč tě nechce?

Nemusí to nutně znamenat to, že jsi ošklivá, hloupá nebo že bys měla jinou chybu – často jsou naše názory zkreslené našimi pocity a ty tak nemůžeš vidět, že Váš vztah by třeba nebyl tak skvělý, jak si představuješ a že se k sobě vlastně vůbec nehodíte. Popravdě – jsem alergická na to, když kvůli odmítnutí o sobě slečna začne pochybovat. Je normální být smutná, zklamaná, ale okamžitě usoudit, že jsi hnusná a nikdy tě nikdy nebude chtít? To je zkrátka hloupost a to trápení ti za to nestojí.

Chci být pro ní lepší!

Stejná situace může nastat, když máš dobrou kámošku, s kterou neustále řešíte nějaké hádky a spory, po nichž se týden nebavíte.

Snad žádný vztah, i ten upřímný a čistý, se neobejde bez výměny názorů a záleží jen na Vás dvou, jak daleko to necháte zajít a jestli stojí za to, snažit se to urovnat a kamarádku pochopit a snažit se udělat kompromis. Protože v tom přátelství spočívá a to je základ úspěšných vztahů – kompromis a pochopení.

Jsi hnusná!

Jak už jsem řekla – každý člověk má svoje chyby a je určitě dobré, když o nich ví – znát sama sebe je totiž skvělá věc do budoucna a jen tak tě něco nezaskočí. I proto je tak dobrá kritika a čas od času i ta nepříjemná upřímnost. Je dobré, když tě někdo upozorní na to, že v některých chvílích děláš něco špatně nebo máš nějakou výraznou negativní vlastnost. Proč? Protože to můžeš korigovat. Je hloupost se měnit kvůli někomu jinému (obzvlášť kvůli někomu, kdo za to nestojí), ale uvažovat nad svým jednáním a snažit se zmírnit to, proč ostatní lidi tak rozčiluješ a kvůli čemu vznikají spory – to je přeci užitečné ne? A přesně k tomu konstruktivní kritika slouží.

Na druhou stranu – nekonstruktivní kritika – to je velký problém a něco, za co mám chuť vraždit (obrazně řečeno). Nemám ráda, když projíždím blogy s fotkami autorky a někdo jí k tomu napíše “Jsi hnusná”, “Nejsi hezká”. Nebudu mlžit, i mě se tohle na blogu kolikrát stalo a neuvěřitelně mě to rozčílilo.

Nerozčílilo mě to kvůli tomu, že bych si to hrozně vzala k srdci a kleslo mi tím sebevědomí, až takový dopad na mě podobné komentáře nemají, ale proč to ten člověk vůbec píše, co mu to přinese? Jsem ráda, za dobrou a užitečnou kritiku, s tou se dá něco dělat, ale když mi někdo napíše “Jsi hnusná”, co s tím mám jako dělat? Jak to mám změnit? Mám jít kvůli tomu na plastiku? A korunu tomu nasadí ten, kdo napíše to, že byl pouze upřímný. Tohle není upřímnost, tohle je subjektivní názor, který ostatní lidé nemusí sdílet a to, že mě urazí – co tím dokáže? Proto slečny – vykašlete se na podobnou kritiku a raději nad ní ani neuvažujte, protože v takovém případě, nic neděláte špatně vy, ale autor, který zjevně nezvládá svoje emoce.

Řešení?

Určitě máš svoje chyby a je důležité zjistit je a pokud máš tu vůli a i odvahu to zkusit, zkus svoje emoce a negativní vlastnosti trošku usměrnit.

Hodně důležitá je v tomhle směru komunikace. Když tvůj přítel není ve vztahu spokojený, nic nedáš za to, zeptat se ho v čem je problém, jestli je to něco konkrétního, co bys ty nebo i on mohli změnit. Stejně tak promluv upřímně s kamarádkou a zeptej se jí v čem je zakopanej pes, proč se vlastně hádáte, co se jí na tobě nelíbí a co by chtěla změnit.

Skvělý způsob je i občasná oboustranná upřímnost, kdy si můžete říct (po slibu, že se kvůli tomu nepohádáte do krve), co na té druhé máte rádi a naopak, co tě neuvěřitelně dokáže rozčílit. Ne každý to unese, ale je fajn vědět o tom, jak působíš na druhé a co děláš špatně a v čem jsi naopak dobrá.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

27 komentářů

 1. Přesně tak, každý má své chyby. Protože nikdo neni dokonalý ;)

 2. Super článek :) Upřímně, nechápu, když 15ti leté holky jsou v depresi z toho, že nemají kluka. Vždyť láska přijde, až bude ten pravý čas, ne? :)

 3. K tý kritice v komentářích.. A proč by to dívky neměly psát? Když si to myslí? Promiň, ale mně to přišlo trochu.. nevím jak to správně nazvat, jako že chceš jenom pěkný komentáře, a nad hnusnými (ale upřímnými) šílíš. Mně se třeba na tobě vůbec nelíbí tvoje ofina.. Hlavně když jí máš na stranu. Proč bych ti to neměla psát? :D Je to zbytečný? Z chvály si něco vezmeš, a z kritiky ne? :D Bože. A pěkný komentáře zbytečný nejsou? Co si z nich vezmeš? Zvednou ti sebevědomí? Upřímně, já už jsem ti něco hodněkrát pochválila, ale nemyslela jsem to vážně. Já si myslím, že podle tebe jsou ošklivé komentáře zbytečný proto, že je nerada čteš. Chápu, ty pěknější se líp čtou co?

  • Hm sice mi do toho nic není,ale i přesto to musím napsat.Víš Mers chce pomáhat ostatním,myslím,že hodně holkám už pomohla,má něco co ji baví,má život,který ji baví,není zakomplexovaná(ani k tomu nemá důvod)a tak si sem dá svoje fotky.Je to snad její věc,jak vypadá ne?
   Malá rada pro tebe: když píšeš falešný pochvaly,radš je nepiš ;)
   PS:promiň Mers,ale já si to musela napsat.

  • Ahoj Sarah,

   nejdřív ti doporučuju dostatečně a pozorně přečíst můj článek, ten úsek, kde píšu o kritice.

   Napsala jsem, že konstruktivní kritika je super, protože si z ní můžeš něco vzít – takže když mi napíšeš, že se ti nelíbí moje ofina, tak proč bych z toho měla šílet, nevadí mi to a jsem smířená s tím, že ne každému se může líbit a samozřejmě se i zamyslím nad tím, že bych třeba bez ofinky vypadala líp. Za tuhle “výtku” se přeci nemůžu zlobit.

   Ale co budu mít z toho když mi napíšeš “Jsi hnusná”, jak už jsem napsala v článek – nic s tím neudělám, že se ti nelíbím a urážení mě nebaví, když se to dá napsat i “slušněji” anebo si názor nechat pro sebe.

   Já jsem ráda za kritiku, ale jenom v tom případě, že mi k něčemu je:) Já sama ostatní neurážím a když se mi někdo nelíbí nebo mi není sympatický, tak si to nechávám pro sebe, to je to tak špatný přístup?:)

   Niki, díky za komentář, moc si toho vážím, ale myslím, že Sarah má ten problém v tom, že mi v článku dostatečně neporozuměla:)

  • Já vím, mně je jedno jak vypadá, já neříkám že je ošklivá. Ale mě by zajímalo, proč jí tam vadí komentáře, ve kterých nejsou jenom pochvaly. A taky jsem to nemyslela tak, že když jsem jí něco napsala, nemyslela jsem to vážně. Spíš jsem jí přechválila až dost, takhle jsem to myslela.

  • Mersmerize: Prostě na to máme jiný názor, já bych si to pro sebe nenechala. Samozřejmě bych nikomu nenapsala, že je ošklivý, to si nemyslím o nikom. Ale napsala bych upřímně, co se mi nelíbí. To snad není špatný ne? A jak jsem teda tomu měla porozumnět? Vždyť jsi napsala, že tě to hrozně rozčílilo. Ale už to nechte být, já se hádat nechci.

  • Ale to, co ty píšeš je v pořádku.

   Já se jen rozčiluju nad tím, že říct “Jsi hnusná” je k ničemu. Mnohem lepší je říct to jinak a konkrétně napsat, co se ti nelíbí, aby se nad tím mohl člověk zamyslet.

  • očividně si nepochopila, co stojí v čláku.. je rozdíl říct, že se ti nelíbí něčí účeš a v tom, že je někdo hnusej… navíc to, že chválíš něco, o čem si myslíš, že neni hezký o tobě trošku něco vypovídá.. takový falešný lidi fakt nemám ráda.. z toho právě vznikaj hádky.. to je normální lezení do zadku, zavděčování se někomu, podle mě úplná přetvářka… (a tohle je podle mě ta “zdravá” kritika, z který se může člověk poučit)

  • A proč psát hnusné komentáře? Jasně, je pár lidí kteří jsou něčím nebo někým zhrzení a uvolní se tím, že urazí někoho jiného, ale to je podle mě zbytečné a ošklivé.
   Přece, když ti někdo pochválí tvůj nový účes nebo ti řekne, že jsi hezká, potěší tě to a hlavně by to mělo potěšit i toho kdo ti to napsal, protože udělal dobrý skutek a zvládl někomu udělat radost. A to je krásný pocit.Takže je z toho jen užitek! Ale proč někoho podrážet. Jasně, někdy se stane, že se ti na někom něco nelíbí, ale je tak nutné mu to vpálit? Asi se po tom necítí dobře a ještě hůř když třeba ví, že s tím nic nenadělá, protože je prostě takový. A ten hlavní kdo by se neměl cítit dobře je ten co tu kritiku napsal.Já osobně bych se za sebe nejspíš styděla! Je důležité se první podívat na sebe. Já vím, že nejsem dokonalá a že mám spoustu chyb a tak přece nemůžu někomu jinému vyčítat ty jeho! A hlavně, víš jak takovéhle lidi berou ostatní? Jako trapáky co potřebují urážet aby se pak sami cítili líp. Zkus si z toho něco vzít. Když totiž víš, že se díky tobě někdo cítí líp, sama se pak cítíš líp :) A myslím, že je zbytečné psát falešné pochvaly…nakonec z toho stejnak jako kravka vyplyneš ty :D Takže občas.. mlčeti zlato ;)

 4. ahoj Mers… na facebooku se se mnou seznámil kluk , jnže se mi nelíbil a přišel mi trochu zvláštní , tak jsem kamarádce napsala, že je debi* … a ona mu to řekla ! nejdřív sem jí mile psala ‘jano proč si mu to napsala ?’ a ona odvětila ‘ :DD sorry’ tak jsem si jí odstranila z přátel a napsala jí že je kravka …. navíš co mám dělat ?? mám se sní dále kamarádit ? děkuji za odpověd’

 5. Ahojky holky,
  mám takový problém…
  Strašně miluju jednoho kluka od nás ze třídy…
  Ale on o tom ASI neví a já mu to chci dát nějak najevo, ale nwm jak… PORADTE NEKDO

  chci s ním chodit, bydlíme skoro vedle sebe (tak kilometr) je to fakt bůh…..

  Děkuju Petra L…

  • Julíííík

   Ahoj Petro,
   já měla taky takové problém, ale pak jsem si získala srdce jednoho kluka tak, že jsem mu říkala jak je úžasnej, když něco super udělal. Pak se mě zeptal, jestli s ním nebudu chodit a já samozřejmě souhlasila :)
   snad to to pomůže
   Julča

   • Ahoj,
    je pravda, že to někdy pomůže, ale ne vždy, ve článcích co jsem četla se nesmí na kluka moc hrr mě například kamarádka řekla že jí jeden kluk co se mi líbí že se mu líbím a že to fakt říkal, už to je asi měsíc, ale pořát si víc a víc píšeme, už mi řekllaže jsem hezká a já jsem ráda, ještě spolu nechodíme ale tak co stejeně jsem na to mladá…

    • Julíííík

     Já o tom vím a je pravda, že se na kluky moc tlačit ale je potřeba mu to dát najevo.
     Ami, přeju hodně štěstí s Jirkou :D
     Julča

 6. díky, moc :D s tim jirkou

 7. jsem zabouchlá do kluka o dva roky staršího,asi už dva roky :D … Ale stydím se mu to říct,né kvůli odmítnutí,toho se nebojím,ale že budu trapná že se protstě někoho zeptám , jak to chodí když se holce líbí kluk,a chce mu to nějak sdělit,protože dlouhý oční kontakt a úsměv se nevyplácí.A když jsme vedle sebe seděli v busu,byla to ta nejlepší cesta zpátky ze školního výletu,jako jsem zažila,seděli jsme vzadu,písničky na plný perdy,i učitelky si nás nahrávali :D Je skvělej,je ze stejnýho města a znám ho ,,od narození” :D .. Dluhá škola s ním..ještě pár let a bdue konec :( Prosím o radu a děkuju

  • mary mám ten samej problém. zeptala jsem se kámošek. ony už to prožili.
   poradili mi ať mu po někom komu věřím pošlu dopis ve kterym mám napssat: miluju tě, nikomu to neříkej plees. a jméno. jestli se ti to nelíbý počkej si na další
   pomoc. proto jsem to sem napsala cau

 8. ahoj. jsem šprtka a nikdo se mnou ve třídě nekamarádí a potřebuji vědět jak jinak
  s nima vijít. navíc teť budu nosit brýle a bojím se že se mi budou posmívat ještě víc
  pomozte mi

 9. sem zabouchlá do kluka o rok staršího. jsme kamarádi ale bojím se mu to říct jak
  mu to mám naznačit praďte mi prosím předem dík

 10. Ahoj holky! Mám kluka který se jmenuje Vítek, a on mi napsal: až budeš chtít pusu tak mi řekni. Ale to je hodně divné říct že chci pusu nebo ne? Poraďte prosíííím

 11. Chtěla jsem se jen zeptat jestli mě odpovíš přes ten email, který je povinný jinak bych si nevšimla že si mě odpověděla, ale teď už k věci mám bff a ta už není moje bff je to bývalá bff no a ona mě chce ukrást moji přítomnou bff a jde ji to dobře protože jí zve na přespání a ve škole se baví jenom s ní. Vím že moji přítomný bff bych neměla zasahovat do života když já to s ní myslím opravdu vážně a už nevím jestli i ona se mnou.

  • Alex,

   na tyhle situace typu “dnes spolu my dvě KA a zítr auž zase NEKA” si asi pamatuje každá z nás :)

   Já, asi to bude i tím, že už je to trochu s odstupem času, se na to dívám s nadhledem. I když si matně vzpomínám, že když jsem se dostala do obdobné situace, netížilo mě to tak, jako některé spolužačky (vždy jsem byla dost samorost) :)

   Já bych se zaměřila na sebe, život není o kamarádkách. Vem si do školy třeba nějakou dobrou knížku a o přestávkách si čti, alespoň nebudeš ustavičně sledovat, jak tvoje bývalá kamarádka lanaří tvoji současnou kámošku.. Rozhodně si ale uvědom, že je pod tvoji úroveň se tím detailně zabývat a někomu se vnucovat! Ať už dřív, nebo později, si najdeš přesně ty kamarády, kteří tě nevymění za možnost přespání v super bejváku, a kteří si tě budou vážit tak, jako i ty jich..

 12. Ahoj letos na čarodějnice sem se seznámila s jedním skvělím klukem celý večer se o mě krásně staral vzhledem k tomu že byl 1.máj tak sme nezapomně li ani na třešen. Pak sme si tři dny propsaly. Stále mi posílal jak sem boží a další sladké vzkazy. No a najednou přestal zkoušela jsem mu pak ještě psát, ale nebylo to ono a už dlouho nenapsal. Poradíte mi co mám dělat a hlavně jak asi na tom sem díky moc.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist