Co nejíst před spaním? 5 jídel, které doporučíme vynechat 4.85/5 (20)

Co nejíst před spaním?Jsou jídla, která byste rozhodně neměla konzumovat ve večerních hodinách. Jaké jsou k tomu důvodu? Mohou mít vliv na to, že se vám bude špatně usínat, stejně jako mohou mít vliv i na to, že vám po nich bude těžko, nebo vás dokonce bude bolet břicho. Nic z toho rozhodně není ten stav, který byste jakkoliv vyhledávala. A jaká jsou tedy jídla, která jsou večer tolik špatná? Zde je ta nejhorší pětice.

1. Celer

Myslela jste si, že zeleninou niky nic nezkazíte? U většiny druhů to platí. A tak je třeba mrkev, nebo paprika doporučována jako zajímavá křupavá náhražka chipsů, pokud vás jenom honí mlsná. Co si ale večer rozhodně nedávejte, co je celer. Proč? To zjistíte nejenom ve chvíli, kdy se vám bude chtít usínat, ale také ve chvíli, kdy se během noci hned několikrát vzbudíte. Celer je totiž zeleninou, která má močopudné účinky. Když ho večer sníte, a ještě zapijete sklenicí vody, můžete si být jista, že máte v noci o zábavu postaráno. Jinak ale celer doporučit můžeme, jelikož je velmi zdraví. Obsahuje totiž:

  • Vitamíny skupiny B
  • Vápník a draslík
  • Hořčík a železo

2. Červené maso

Jste ten typ žen, které milují dokonalé hovězí steaky. Když přemýšlíte nad tím, že si ho dáte k večeři, raději své plány přehodnoťte a dejte si ho až druhý den k obědu. Proč? Napoví vám jistě už to, že každé sousto hovězího steaku je nutné důkladně rozžvýkat. Taková je zkrátka struktura daného masa. Nejenom, že je nutné si s ním poradit v ústech, ale následně si s ním musí poradit váš žaludek a také trávicí systém. Vzhledem k charakteru daného masa bude váš žaludek pracovat a trávit ještě dlouhé hodiny po tom, co si tuto chutnou večeři dáte. To znamená, že se vaše tělo nepřepne do klidového režimu, což může mít za následek nejenom horší usínání, ale i to, že se vám nebude spát příliš dobře.

Když už červené maso, tak ve formě tatarského bifteku. Ten je namletý a tak je i lépe stravitelný. Navíc obsahuje bílkoviny a některé vitamíny, které jsou večer před spaním i doporučovány. V kombinaci s velkým steakem ale nikoliv.

3. Ostré jídlo

Nejde tedy ani tak o ostré jídlo, jako o jeho klíčové přísady, kterými jsou různé druhy pálivého koření. I když to je pro lidský organismus prospěšné, a dokonce může pomáhat třeba při hubnutí, nejedná se o doplňky jídla, které byste si do něho měla dávat večer – tedy v době večeře. Příkladem mohou bít třeba chilli papričky, feferonky, mohou to být ale i různé druhy pepře, nebo i kari koření. To proto, že tělo bude potřebovat mnohem více energie na trávení. A to v noci před spaním není ideální. Stejně tak se vlivem pálivého jídla mohou dostavit i různé žaludeční a trávicí problémy. Mezi ty nejčastější patří:

  • Nadýmání
  • Pálení žáhy
  • Reflux

4. Čokoláda

Máte před spaním na něco chuť a přemýšlíte nad tím, co si dáte? Možná vás napadne, ž velmi doporučovaná je hořká čokoláda, která je na mlsání nejlepší. To proto, že není zase až tak nezdravá a je to také z toho důvodu, že čím větší podíl kakaa má, tím je menší i její kalorická hodnota. V tomto směru se zdá jako dobrá volba. Ale nikoliv večer, před spaním. Když si dáte hořkou čokoládu kdykoliv během dne, není to problém. Večer ale může způsobit, že organismus, který se už pomalu ale jistě chystá ke spánku, opět nakopnete. Podobně, jako byste vypila hrnek kávy. Není to však proto, že by snad čokoláda obsahovala kofein. Sice nějaké menší množství v jejím složení být může, ale hlavní negativum je zde spojeno s látkou, která se označuje jako teobromin. Ta je poměrně známým přírodním stimulantem.

5. Zmrzlina

Ať už na ni máte sebevětší chuť, a ať už je u vás doma sebevětší teplo, snažte se zmrzlině odolat. Je hned několik důvodů, proč byste si ji rozhodně neměla dávat večer před spaním. Prvním důvodem je obsah cukru, a u některých příchutí také kofeinu. Nejenom, že ten vás jako stimulant opět nakopne, ale cukr ve zmrzlině vám tak dodá další energii, kterou bude vaše tělo chtít zpracovávat, a to rozhodně ne spánkem. Druhým negativem je kalorická hodnota, a jelikož dané kalorie během spánku nespálíte, může mít každodenní večerní porce zmrzliny vliv na vaši postavu. Třetím důvodem je teplota zmrzliny. Jelikož do těla dostáváte něco, co má teplotu pod bodem mrazu, musí tělo výrazně zapracovat, aby došlo k ohřátí. Rozhodně tak nemůže dojít k útlumu vašeho těla, jelikož se objeví situace zcela opačná.

Alkohol na závěr

5 špatných jídel máme za sebou. Přidejme ještě věc poslední, a to jeden nápoj. Je jedno, o jaký se bude jednat. Pokud v něm bude alkohol, je to rozhodně špatné. Proč? Sice v první chvíli může dojít k tomu, že usnete jednodušeji a rychleji. Na druhou stranu tělo musí alkohol odbourat a ta bude nuceno během noci pracovat. Také nelze zapomínat na dehydratační účinky alkoholu a tak se připravte na to, že se vám nevyhne situace, kdy budete muset v noci na záchod.

A s jakým jídlem před spaním máte zkušenosti vy? Budeme rádi za komentáře.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

TOPlist