Cvičíme správně – nejdůležitější zásady 5/5 (1)

Cvičení jako takové není žádná věda a jednou za čas si zacvičíme snad každý – ať už záměrně, kdy si udržuješ kondičku nebo postavu či nezáměrně třeba při dobíhání vlaku. Každopádně není cvičení jako cvičení a pokud to bereš vážně, chceš doopravdy zhubnout, udržet si skvělou postavu nebo si prostě jen nechceš při náročném a pravidelném cvičení ublížit, měla by ses naučit pár správných zásad.

Já sama jsem docela velký „cvičící nadšenec“ s tím, že nesnáším něco, do čeho mě někdo nutí. Nenávidím chození, když se mi zrovna nechce a nemám ráda tělocvik. Jednou za čas si ale třeba ráda podle youtube nebo jen tak podle sebe zacvičím. A rozhodla jsem se vypsat pár dobrých rad, když začínáš se cvičením nebo o něm jen moc nevíš.

Kdy se začíná hubnout? 

Když moc jíš, tělo si ukládá zásoby do podkožní části – tuk. Čím víc zásob je, tím víc tloustneme – to je jasné. Často se ale náš organismus nechce zásob jen tak lehce vzdát. Nemůžeš tedy počítat s tím, že když cvičíš se zápalem deset minut, že se budou spalovat tuky a za pár dní budeš vážit méně.

Uvádí se, že při cvičení se prvních dvacet minut v podstatě nic neděje – alespoň ne nic, co by nějak ovlivnilo tvou váhu z toho dlouhodobého hlediska. Pokud to přeháníš a dáváš do prvních minut cvičení doopravdy hodně, extrémně se zadýcháš, prvních dvacet minut tělo spaluje cukry. Chceme spalovat cukry? Ne! My chceme dostat pryč tuk – zásobní tuk a proto je důležité cvičit delší dobu.

Nejlepší způsob cvičení je dát si třeba takovou aktivní hodinu, kdy cvičíš mírnou až střední zátěž (zvládáš, nijak extrémně se nezadýcháváš). Nejúčinnější a nejdlouhodobější úbytky váhy jsou právě ty, které jdou nejpomaleji. Pokud zhubneš rychle, můžeš počítat i s JOJO efektem.

Kdy mám cvičit? 

Hodně lidí, doporučuje cvičit hned ráno, protože tělo začne dříve spalovat zásoby. Možná na tom něco pravdy bude, to potvrdit ani vyvrátit nemůžu, každopádně, když je člověk rozespalý a hladový, může se motat hlava, může klesat krevní tlak a to určitě také není dobře.

Rozhodně necvič těsně před spaním – při cvičení se uvolňují endorfiny, které tělo nabudí a hůře se potom usíná. Neměla bys to zkrátka s dobou a načasováním přehánět – cvič, když budeš mít náladu, nebude ti špatně, nebudeš mít hlad ani nebudeš extrémně přejedená.

Rozcvička 

Důležitá část cvičení je rozcvička, je nutné se rozhýbat – hlavně pokud cvičíš živější sport, kdy poskakuješ. Klouby se rozehřejí a můžeš se tak vyhnout nepříjemnému úrazu. Už spoustě lidem se stalo, že se jim cvičením ublížilo – s kotníkem, kolenem, nebo si jen přetáhli určitý sval. Třeba u takového 30 days shred s Jillian je její rozcvička poměrně důležitá, protože v dalších částech, se dost živě hýbáš a skáčeš, což je pro kotníky a kolena dost náročné.

Jak často cvičit? 

Nic by se nemělo přehánět – cvičit každý den hodinu je možná pro někoho skvělé, ale jen pokud je na to zvyklý. Pokud nemáš tak skvělou kondičku, měla bys svému tělu dodat dostatek odpočinku.

Pokud chceš zhubnout, je rozhodně lepší cvičit pravidelně a častěji. Nestačí to jednou týdně – tělo potřebuje mít určitý režim. Pokud si chceš pouze udržet postavu, nemusíš to s frekvencí cvičení přehánět. Ideální pro hubnutí je 3 – 6x týdně, pro udržení postavy 1 – 3x.

Individuální 

Záleží na tvém metabolismu – a to hodně! Pokud začneš cvičit společně s kamarádkou a jí půjde váha dolů rychleji, není to nic nenormálního. Každý z nás má jiné tělo, jiné spalování a jiný organismus, proto mohou dva lidé mít jinou zkušenost s tímtéž cvičením.

V případě, že se ti dlouho nedaří zhubnout, naopak nabíráš a myslíš si, že něco děláš špatně, není od věci navštívit i odborníka na výživu a cvičení, který ti doporučí tvůj režim, řekne ti co děláš (nebo můžeš dělat špatně) a pomůže ti.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

11 komentářů

 1. To je dobrý článek :)!..Jak jsem se tu dočetla že se tuky spalují až po 20 munutách tak to mě docela zaskočilo.Vím že to tak je u běhu kde se začínají spalovat tuky tak po 40 minutách ale u cvičení jsem to nevěděla.Já právě cičím to s Jillian Michaels Banish Fat Boost Metabolism.Já jsem si řekla že budu cvičit týden každý den jedno video.Ale jelikož to cvičení trvá tak 6 minut tak nevím jestli to stačí na spalování tuků, abych zhubla :/..Proto se tě chci zeptat jak často to mám cvičit??.. :)

  • U tý Jillian to je takový zvláštní. Ona má často kratší cvičení než dvacet minut, ale na druhou stranu, to má skvěle sestavený, takže si myslím, že u ní je to taková vyjímka – přeci jen, je to odborník, tak si myslím, že v tomhle jí jde věřit. Jinak záleží na tom, jak to ta Jillian prezentuje – něco je potřeba cvičit víckrát (víc videí) a třeba u toho 30 days shred je potřeba každý den odcvičit to jedno video.

   • Jinak co se týče toho běhu tak je to takhle – ono začínáš tuky spalovat (ideálně) po dvaceti minutách, ale není to tak, že bys cvičila dvacetpět minut a dost – třeba u takovýho běhu nebo i jiných aktivit se doporučuje zůstat v tom režimu alespoň těch 40 – 60 minut:)

 2. Takže jestli jsem to dobře pochopila tak ty šestiminutové videa můžu cvičit každý den jedno? nebo právě víc?..To 30 days shared jsem taky cvičila ale vydržela jsem to jen pár dní, je to pěkná makačka…Jo s tím během to teda nevim jestli bych dokázala běžet hodinu jedině tzv. indiánský běh :D.Možná ještě těch 40 minut de:).Jinak děkuju moc za rady :)!!

 3. Děkuju moc :)

 4. Nedělám nějaké vyloženě cvičení, ale chodím 2x týdně na atletiku-prvních 30 minut je rozklusání, rozcvičení a běžecká abeceda, potom už jdeme na běhy nebo skákání. Pak dělám 1x týdně plavání, ale to je spíš jen takový placatění se v bazénu. No a ještě jezdím na koni, a to je pořádná makačka :D Koně mám nejradši :)

 5. z takového ,,mávání rukou,, nezhubnete, ale aspon vás nebudou bolet klouby. Jestli chcete opravdu zhubmout, dejte si kvalitní obuv, sluchátka, dobrou rytmickou hudbu a jděte běhat. Jenže je mi jasné, že časem z toho budou bolet klouby, ale zase zhubnete.

 6. taky jsem cvičila, běhala a bolely mě klouby. Začala sjem brát tohle a hodně mi to pomohlo, takže doporučuji https://proslecny.cz/alavis

 7. proto chodím jenom běhat. Je to jediný sport kde mám jistotu že zapojuji opravdu všechny svaly a ono to k hubnuti opravdu pomáhá. Jen ty klouby dostavaji zabrat, to je pravda

 8. myslíte si, že je cvičení jogy vhodné, když mě bolí klouby?

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist