Dej mu prostor, aneb svoboda k partnerskému vztahu patří! Zatím bez hodnocení.

S kamarádkami jsou naše partnerské vztahy tématem, kterému se během setkání nikdy nevyhneme. Na tom by asi nebylo nic zvláštního, je to pro holky typické. Co je ale rozdílné, je náš pohled na svobodu v rámci vztahu. Zatímco 90% mých kamarádek žije v představě, že jejich kluk s nimi musí trávit všechen volný čas, já jsem názoru opačného, a v následujících odstavcích se budeme otázkou (ne)potřebnosti svobody v rámci dlouhodobého vztahu zabývat více.

 

Hned v rámci začátku úvahy nad tímto článkem jsem měla potřebu zjistit, kdo se tedy vlastně mýlí, já, nebo většina kamarádek? Nemohla jsem se zeptat dotyčných děvčat, tak jsem raději vybrala 10 dobrých kamarádů opačného pohlaví, které znám již delší dobu a jsou ve vážném vztahu. Otázka byla jen jedna – Je něco, co ti na vztahu nevyhovuje z hlediska chování partnerky vůči tobě samému? Odpovědi mě jen utvrdily v tom, jak moc člověk prahne po svobodě, po tom dělat si co chce, kdykoliv to chce a v rámci určitých mantinelů i s kým chce. Ale však přesvědčte se sami v tabulce výsledků.

 

Věk/délka vztahu Bydlení partnerů Co ti na přítelčině chování vůči tobě nevyhovuje?
24let / 4 měsíce Oddělené, jiné město (studia) Zatím jsme pořád zamilovaní, neomezujeme se, je to ok
20let / 2,5 roku Stejné město, rodiče S K. jsme dlouho, ale i přes to mám doma na talíři jakoukoliv akci s kamarády (ona s holkama může)
22let / 16 měsíců Společné Snažíme se respektovat, ale když ví, že chci s rukama někam jít, raději uspořádá akci se svými přáteli, kde mě má pod kontrolou
22let / 5 let Oddělené, jiné město Nevídáme se často, tak si společný čas užíváme a snažíme se neřešit banality
17let / 7 měsíců Stejné město, rodiče Sám nikam nemůžu, je mi v patách :)
 18let / 13 měsíců  Stejné město, rodiče Když chci někam já, zaručeně vymyslí lepší plán. Rendez vous s kámošema nepřichází v úvahu, protože zrovna ten večer chce být se mnou. Jediné, kdy může je ten večer, kdy má třeba plán s kámoškama
21let / 1,5 roku Odděleně, jiné město Dožadování se častého kontaktu skrze SMS, pak si nemáme osobně co říct
18let / 4 měsíce Stejné město, rodiče Vídáme se denně, ale je pravda, že většinou s jejími kamarády, asi jsou lepší, než moji
20let / 19 měsíců Společné Neměnil bych, máme každý dost nabitý program a volné chvíle si užíváme společně i s přáteli
19let / 2 roky Oddělené, jiné město Moc času spolu netrávíme, tak tam se snažíme neřešit, ale otázky a urážení stylu „proč jsi mi nenapsal, nezavolal, neodepsal, když už jsi byl ve škole/v práci“ mě dostávají

7 kluků z 10 naznačili, že jim de facto není poskytována dostatečná svoboda. A to je ten problém.

Podle mě je hlavním problémem slovíčko „denně“, na které si slečny ve vztahu velmi rychle zvyknou a začnou jej chápat jako samozřejmost.

 

Zbav se nutnosti mu denně psát a volat!

První věc, kterou ne každý kluk ocení, je dennodenní kontakt. Když ti na SMSku či volání neodpoví, logicky asi nemůže nebo nechce odpovědět, není potřeba mu psát a volat podruhé, potřetí, nebo počtvrté, protože to bude víc jak stýskání se ti po něm vypadat jako ustavičná kontrola. A přeci nechceme být těmi stíhačkami!

Navíc lidská psychika funguje tak, že člověk bude toužit po tom, co nemá. Tudíž, pusť ten telefon z ruky a nekontroluj, zda se ti vyvolený ozval nebo ne. Nebude totiž trvat dlouho a zjistí, že mu něco chybí – komunikace s tebou! Ale musí si to uvědomit sám.. ;)

 

Opravdu se musíte vidět každý den?

Dalším, co nebude oběma ve vztahu vyhovovat věčně je celkový čas a časnost trávení času s tím druhým. Bohužel je to tak, že zamilovaná slečna si často představuje, jak bude s dotyčným dnem i nocí a nikdo jiný pro NĚJ už nebude existovat. Všimly jste si holky toho velkého zájmena? Není to chyba, ale záměr. Spousta z nás se totiž domnívá, že to bude platit jen pro kluka! Holčičí dýchánky si přece ujít nenecháte, co?

Ale, ruku na srdce. O čem je partnerství? O rovnosti partnerů. A myslíte, že zakazování piva s kamarády, nedělního fotbalu vám k něčemu bude? Možná to partner na chvilku vydrží, ale spokojený ve vztahu nebude.

Proto, dohodněte se tak, že každý bude mít také čas na sebe, svoje kamarády, svoje koníčky! Navíc, tímto se vyhnete případné ponorce, která by z neustálého bytí jen a jen s partnerem mohla nastat.

 

Pravidla ano, ale dohodnutá a pro všechny!

A v neposlední řadě bych ráda zmínila pravidla. Bez nich se samozřejmě vztah neobejde. Ale podstatné je, aby byla pravidla:

1) dohodnutá – souhlas obou

2) dodržovaná vámi oběma

Pokud se vám něco nelíbí, s partnerem si promluvte v klidu a situaci řešte dohodou, kompromisem. Dosáhnout pocitu, že jste jako jeho druhá matka (ta, která jen říká, co má a co nemá dělat) nechceme. Rovnost a otevřenost je prostě důležitá pro spokojenost vás obou.

 

Tak holky, nenechte se rozházet tím, že má váš kluk zájmy a kamarády, se kterými chce také trávit čas (někdy i na úkor vašeho společného času). Naopak, berte to jako pozitivum! Tento čas věnujte také sobě – zajděte si třeba na kosmetiku, kamarádkám – odpolední babinec nad kávou či večerní posezení se sklenkou vína, nebo svým zálibám. A začněte brát partnera jako rovnocenného člověka, který má také právo svobodně trávit čas tak, jak chce (samo, tak, aby to vyhovovalo také vám) :)

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist