Jak připravuji (foto)návody/recenze + střípky z focení Zatím bez hodnocení.

shutterstock_55511725Fotonávody, recenze a celkově články, kde je spousta fotek a třeba i nějaká ta inspirace jsou tady neuvěřitelně oblíbené. Je to vidět hned na první pohled, protože patří k těm (společně s osobními zápisky), které mají v krátkém časovém období tu největší odezvu. Hodně lidí se mě už v průběhu blogování ptalo, jak vlastně fotím, na co fotím, jestli používám při focení něco speciálního. Proto mě napadlo, že by nebylo úplně od věci Vás seznámit s tím, jak takové fotky, návody a recenze vznikají u mě.

Nejsem žádný odborník, fotograf ze mě nikdy nebude, ale doufám, že to třeba někoho z Vás inspiruje (ať u k založení vlastního blogu, nebo k focení pěkných fotek) nebo to zkrátka zaujme.

Jak to všechno začíná 

Co se týče nápadů, ty přicházejí různě a vždy v jinou dobu. Co se týče fotonávodů – účesy, které tady ukazuji jsem se buď naučila od mamky, kamarádek nebo z internetu (dřív jsem hodně koukala na tutoriály na YT, teď už na to bohužel tolik času nemám). Líčení je na tom podobně – hodně experimentuju a zkouším s různými barvami. Co se týče kombinace barev, většinou chodím na stránky, kde jsou ukázány různé barevné kombinace, které sice s líčením nemají nic společného, ale znáte to, všechno souvisí se vším (příkladem je např. web colorcombos.com) a dá se to dobře využít.

Recenzuju to, co zrovna mám otestované. Třeba takové stíny nebo rtěnka – to se testuje snadno a stačí jen pár použití aby si o tom člověk udělal obrázek, který je aspoň trošku subjektivní. U takových krémů nebo u pleťové kosmetiky to ale tak snadno nejde a tam je potřeba skutečně dlouhodobější používání, protože zkrátka když se někdo namaže krémem jednou nebo dvakrát, nedá se to srovnávat s tím, když píše recenzi někdo, kdo výrobek používá týdny nebo měsíce.

Na co hodně chodí dotazy je to, zda se může recenzovat všechno nebo je potřeba souhlas dané značky či výrobce. Na to je jednoduchá odpověď – pokud budete mít v recenzi vlastní názory, vlastní fotografie a nic neokopírujete, můžete si o daném výrobku na vlastních stránkách psát od rána do večera.

Čím fotím + jak vlastně na to foťák vybrat? 

402946_346926845415759_1916687618_n

V současné době vlastním fotoaparát Fuji S4200 – není to zrcadlovka, není to nějaký nabušený stroj, ale pro mě je poměr kvality a ceny výhodný – na moje focení to zkrátka stačí.

Narovinu říkám, že pokud chcete mít úspěšný blog, kde budou fotografie, ať už recenze nebo návody, je nutné mít kvalitní fotky. Když najdu v recenzi nebo ve fotonávodu fotku která má velikost jako špendlíková hlavička nebo je špatně zaostřená (tzn. to důležité není vidět), úplně to kazí celý dojem článku. Chápu že ne každý má na drahé foťáky, ale dnes jsou podle mě dostupné a kvalitní i levné kompakty a i s nimi se dá vykouzlit ledaccos. Já jsem kupříklady přes dva roky fotila Olympusem Mju, který mě vyšel přibližně na patnáct stovek a byla jsem s ním fakt strašně spokojená – fotky perfektní (resp. dostačující).

Stejně tak může někdo fotit mobilem, ale bohužel většina mobilních telefonů neumožňuje fotit v režimu makro. Makro režim umožňuje ostřit na hodně blízké vzdálenosti. To využívám při focení vlastně denně – ať už když fotím fotonávod na líčení (přidávám fotky oka hodně zblízka) nebo když fotím produkty do recenze. Špatný fotoaparát nebo mobil na tak blízkou vzdálenost prostě nezaostří a na fotce v konečné fázi není vůbec nic vidět. Proto když jsem fotoaparát vybírala, stěžejní pro mě byl makro režim a vzdálenost, na kterou fotoaparát dokáže zaostřit.

1

Makro a vylepšené barvy

Důležité je místo… 

Co se týče recenzí – když člověk fotí na špatném místě, úplně to ničí celou fotku. Dám příklad, místo toho, abych si jako pozadí dala čistý bílý papír, budu líná a nafotím to někde na zemi, kde je špinavý koberec nebo proti zdi, která je oprýskaná a to zrovna chci vyfotit nějaký krásný a luxusní produkt. To je divný a je to škoda ne? Přitom stačí tak málo.

Já si práci docela ulehčuji a fotím na klasickém bílém velkém papíře (větší produkty i na zadní bílé části balícího papíru). Dělám to ze dvou důvodů – první důvod je ten, že jsem líná (nebudu vám nic nakecávat). Druhý důvod je ten, že bílá je podle mě univerzální, hodí se všude, neruší design produktu a nikoho s ní neurazím.

Takhle to vypadá před:

579566_363133083795135_251017607_n

Občas fotím na balícím papíře, který si zajistím PET lahví – vypadá to jinak než ve finále, co? :D

A takhle po:

DSCF5603

Důležité je světlo… 

Extrémně důležitá věc – světlo. Já fotím zásadně na denním světle (v létě fotím až k večeru mezi šestou a osmou hodinou, kvůli sluníčku), protože to se mi prostě líbí nejvíc. Nemusím používat blesk, nemusím se hrabat v nastavení foťáku, jediné co mi ke štěstí stačí je denní světlo. Pokud nejsi profesionál nebo doma nemáš dobré vybavení, je to podle mě nejlepší cesta.

A dodávám, že zásadně fotím u okna nebo venku!

Nepovede se na poprvé

Hodně lidí si myslí, že když fotím recenzi, vezmu si produkt, položím ho, vezmu foťák, cvaknu a je hotovo. Tak to fakticky není, teda – alespoň ne u mě. Focení mi zabere docela dost času, protože fotím víc fotek, z různých úhlů, různé části na různém světle, pak teprve až v počítači posoudím, která z fotek je nejhezčí a ty nej vyberu.

To samé s fotonávody – ne všechno se mi povede na poprvé. Fotím na samospoušť, někdy na stativu, někdy mám foťák položený na topení (které samozřejmě netopí:D) a občas se zatvářím jako idiot, občas se pohnu a fotka je moc rozmazaná, občas mi do záběru skočí kočka. Zkrátka nefunguje to tak, že bych cvakla a mohla publikovat (bohužel).

Úprava fotek 

Hodně záleží na náladě a na tom, jak se mi zrovna chce nebo nechce fotky upravovat. Co se týče fotonávodů, ty upravuji sporadicky. Fotonávody na make-up většinou neupravuji vůbec barevně, protože barvy jsou v líčení hodně důležité, tak proč to měnit. Co dělám vždycky je to, že fotky ořezávám (pokud je zbytečně velká nebo je tam něco třeba na pozadí, co se mi nelíbí), občas doostřuji. Fotky do recenzí upravuji víc a v zoneru, photoshopu nebo v picase měním barvy a světlo.

Co mě hodně baví jsou popisky, protože mě prostě fascinují hezká písma a s tím si můžu vyhrát a písma si postahovat z internetu.

Popisky s pěkným písmem – to mě baví

555914_367205163387927_223263532_n

65013_311876135587497_745018434_n

417996_318319771609800_176256007_n

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

7 komentářů

 1. Moc zajímavý článek a super fotky ;)!

 2. Líbí se mi jak máš na každé fotce jinou barvu vlasů…. na všech ti to moc sluší! :)

 3. Lianna Ellusive

  Ta poslední fotka je boží:-) Já jsem v poslední době na zrcadlovku lenivá a teď tu poslední recenzi jsem fotila svým starým „cvakátkem“ hezky venku na světle:-). Za nejdůležitější považuju fotit venku, někdy si vypomáhám oknem (všechny moje fotky, kde jsou vidět nějakým způsobem kytky:-) ). To už pak dámy nemusí nic vymýšlet a bude to fungovat „samo“.

 4. Waaau skvělý článek Mers…

 5. Moc fajn článek:) máš skvělé fotky! Musí to stát spoustu práce, vím, jak to dává zabrat:)) doufám, že časem budu fotit aspoň z půlky tak dobře.

 6. Já mám obyčejný nezrcadlovkový foťák a spíš spoléhám na Photoshop. Problém je hlavně ten, že můj foťáček žere barvy a tak mám problém hlavně u návodů na dobové líčení, které se zakládá na světlejších barvách a nevýrazných přechodech. Člověk se musí hrozně zmalovat a stejně to není ono.

 7. Ahoj, chci se zeptat a netuším zda mi odpovíš, protože je to starší článek. Ale zkusím to ;)
  Mám taky foťák Fuji S4200. A píšeš, že máš k němu stativ. Můžu se zeptat? je na to nějaký přímo od značky Fuji nebo stačí nějaký univerzální?A kolik tě stál? Nemám skušenosti se stativy, tak se chci zeptat. Hledala jsem článek nějaké o tvé fotovýbavě, ale nenašla jsem ho :D
  Díky za odpověď :)

TOPlist