Jak řešit šikanu ve škole? Zatím bez hodnocení.

bully-624747__180Šikana! Dnes poměrně často zmiňované téma…umíš ho definovat? Za šikanu se bere jakékoliv fyzické i psychické týrání oběti agresorem. Při šikaně může být agresorů i obětí více, oběť se z jakéhokoliv důvodu neumí bránit a vždy si z takového chování odnese trauma na celý život. Šikana svým způsobem ovlivní i samotného agresora i široké okolí, které s ní přijde přímo nebo nepřímo do styku.  Se šikanou ses mohla setkat nedávno v médiích, když se řešil případ šikanování učitelky na jedné pražské škole. Sledovala jsi to? Svůj názor můžeš projevit v komentářích! Vlastně bych tímto článkem chtěla rozpoutat debatu na toto téma. Vždyť ŠIKANA přece není COOL nebo snad ano?

Co všechno může být šikana?

Co si pod pojmem šikana představuješ? Někdo si myslí, že za šikanování se považuje jen nějaká ta facka nebo rána pěstí, zamknutí na záchodě, neustálé kradení batohu a podobně. Za šikanou si ale můžeš představit i drobnější posměšky na adresu oběti, pomluvy, dělání naschválů a podobně. A zatímco si někdo s jakýmkoliv pokusem o šikanu hravě poradí a agresorovi dá jasně najevo, že nemá cenu to zkoušet, slabší jedinci s tím mohou mít problém.  Vlastně on agresor si silnější oběť ani nevybere, o tom ale později. Každopádně, je dobré alespoň se pokusit představit si, jak se šikanovaná oběť cítí. Co ty považuješ za normální cestu do školy, oběť cítí jako neuvěřitelné trauma a zatímco ty přemýšlíš o tom, kdy se konečně zakousneš do svačiny, oběť se modlí: prosím, prosím, jen ať si mě agresor nevšímá, jen ať mě zase nezesměšňuje před celou třídou…Co myslíš, kdo je hrdina a kdo padouch?

Hrdinové a padouši

Chodíš ráda do kina? V nejednom akčním filmu se odehrává scénka, kdy padouch tyranizuje okolí a ty si říkáš, kdyby tam byl někdo, kdo by se mu postavil, kdo by ho tolik neposlouchal, stačil by někdo a zvedly by se davy, rázem by z něj byl hrdina, padouch by byl svržen a nastal by pořádný happy end… u šikany je to tolik podobné! Je čas rozmyslet se, jestli chceš být hrdinou nebo padouchem! Jsi obětí šikany, o šikaně víš, šikanu zažívá tvá kamarádka? Dej padouchům vale!

Profil agresora – agresor, tudíž padouch. Pod jeho rádoby silnou stránkou se skrývá velký strach a nejistota. Ponižováním ostatních si falešně buduje své sebevědomí. Je to jednoduché, když udělá z někoho ze třídy blbce, socku, žabaře, zkrátka a dobře totálního asociála, on může být v pohodě, nemožný je někdo jiný, ne on.  A možná je to právě agresor, který doma řeší nedostatek financí a stydí se za to, možná právě agresor řeší krizi jeho rodičů, štvou ho špatné známky a svůj vztek si vybíjí na druhých. A jak už jsem zde zmiňovala, agresor si vždy vybere slabší oběť. Taková oběť si často není jistá sama sebou, je ve třídě nová, řeší velmi aknózní pleť, má špatné období,  protože její rodiče přišli o práci a podobně.

Profil oběti – i oběť může být hrdinou. To, když si chování agresora nenechá líbit a ohlásí jej doma, učitelce, jinému kamarádovi. Důležité je, aby si oběť nenechala nakukat to, co o ní agresor prohlašuje a rozhodně se nepovažovala za asociála třídy. To totiž  rozhodně není! Oběť si musí uvědomit, že hlavní problém má tady agresor.

cyber-bullying-122156__180Okolí – právě okolí má největší možnost nedat se strhnout na stranu zla a stát se hrdinou. Představ si, že do tvé třídy přijde nový kluk, není moc pěkný, moc nekomunikuje, vlastně působí ustrašeným dojmem, navíc má hrozné uhry na nose. Z toho kluka si dříve nebo později začne někdo utahovat, tak to bohužel chodí…ono utahování se zvrtne a najednou je tento kluk každodenním terčem posměchu a narážek celé třídy. Budeš jen přihlížet, přidáš se nebo zarazíš toto chování? Je mi jasné, že zastat se někoho před celou třídou bude téměř nadlidský úkol, ale když to uděláš a riskneš fakt, že kvůli tomu se může třída obrátit proti tobě, uvědomíš si svou sílu. Budeš opravdová hrdinka!

Jsem šikanovaná, o šikaně vím, co dělat?

Jsi šikanovaná, nebo o šikaně víš? Nezavírej nad ní oči, naopak řeš tento problém. Řekni o šikaně doma, oznam to učitelům, svěř se známým a kamarádům. Pokud máš strach, zavolej zdarma na linku bezpečí (TELEFON 116 111). Věř, že šikana není cool! A pokud jí přihlížíš nebo si také přidáš své polínko do ohně, také se jí dopouštíš. Máš se šikanou zkušenosti? Byla nebo jsi šikanovaná? Holky budu moc ráda, když okomentujete toto téma. Do komentářů pište příběhy, zkušenosti a názory. Těmi totiž můžete pomoct ostatním, kteří třeba šikanovaní jsou a neví co s tím.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

3 komentářů

 1. Ahoj, tohle bude asi trochu zdlouhavé. Takže, chodím do deváté třídy. Zhruba do půlky osmé třídy bylo všechno relativně v pohodě, ale pak se moje kamarádka (alespoň jsem si to nejprve myslela, že to bude kamarádka) „přidala“ k holce, která se pořád někomu směje, takže těmhle můžeme říkat třeba Agresor, a začalo to. Já a moje 4 kamarádky, dvě z těhle kamarádek jsou vlastně Obětí. Takže Agresor mě přestal mít opravdu rád, protože se bavím s Obětí, pak se jim začal smát, na FB mě vyhodily ze skupiny, ale to je vlastně maličkost, začali si zakládat skupiny se jménem Oběti, posílali si jejich fotky atd. Tento rok to dopadlo až tak, že ani nepozdraví, stále se posmívají. Jedna z obětí dělá atletiku, takže teď odjela pryč, a zase Oběť je na závodech no jo, a pořád to takhle opakují. Atletka to chtěla jít říct učitelce, my s ní, ale nakonec vycouvala, protože si myslí, že by to mohlo být ještě horší. Myslím si, že naše třída není normální, šikana se u nás objevuje už asi podruhé nebo potřetí. Agresora a lidi s nimi spojené nemá většina třídy ráda, „vůdce“ agresora se chystá letos odejít na jiné gymnázium, ale to není jisté, protože se asi nedostane, je tupá jak poleno. Takže bych se chtěla zeptat, co máme podle vás dělat.

 2. Ahoj Lucko, rozhodně bych to řešila. Jednu věc nechápu, podle toho co píšeš je agresorka v menšině, jak to, že si tolik dovoluje? Proto nebude na škodu vše ohlásit učitelce, jako celá třída. Rozhodně bych také zkusila její pokusy o agresi ignorovat, když jste ve většině. Prostě se od ní jako celá třída odpojte, ne? Za chvíli by ji to mělo přestat bavit.

  Domluvila bych se s celou třídou, že chvíli před zvoněním než přijde učitelka a když budete ve třídě všichni bych promluvila k agresorce. Ukaž ji tenhle článek, napiš na tabuli, co je šikana a řekni ji i jejím kámoškám, že pokud nepřestane, vše ohlásíte. Nejsi sama, je vás plno!

  • Ahoj,
   takže… Agresorka není přímo v menšině, ve třídě je nás 30. Ona si na svou stranu „přitáhla“ několik holek, ale hodně kluků, takže jich je asi 12-15.
   Šla jsem to nahlásit učitelce a ta to vyřešila, no spíš moc nevyřešila, přišla do třídy a že jestli se taková věc bude opakovat, bude se to řešit s ředitelem, výchovnou poradkyní, ale i s rodiči. Na to, že se podobná situace již u nás ve třídě stala, si myslím, že to není úplně správné řešení. No, ale k věci. Ta jedna, říkejme A, přestala, já si myslím, že se bojí toho, že se to bude řešit s rodiči. Když jsme se spolu kaarádily, byla jsem u nich doma, tam se A chovala úplně jako zlatíčko, ano maminko, podám t i to,… atak apodobně. Ta druhá, Říkejme B, ta už se asi nezmění, ale chce naštěstí odejít (chodím na osmiletý gympl). Potom začaly trošku přes fb, ale odstranila jsem si je z přátel a už to neřeším.
   Omlouvám se za pozdní odpověď. Jinak děkuji za morální pomoc.
   P.S. Jste ta nejskvělejší stránka, co znám.

TOPlist