Domů Sex & vztahy Kluci Jak se vyrovnat s rozchodem: 7 tipů od terapeutů

Jak se vyrovnat s rozchodem: 7 tipů od terapeutů

2

Jak se vyrovnat s rozchodem: 7 tipů od terapeutů

Procházet rozchodem může být jedním z nejtěžších životních období. Emoce se mohou kumulovat a může být obtížné najít způsob, jak se s tím vyrovnat. Naštěstí existují terapeutické metody, které vám mohou pomoci zvládnout rozchod a postupně se zase zvednout.

7 tipů, jak se vyrovnat s ukončením vztahu

Bolest, kterou cítíte, může být dočasná, ale to neznamená, že je to snadné. Místo toho, abyste to zvládli sami, požádali jsme psychology o rady, jak se s tím vyrovnat.

Zde je sedm tipů, které vám pomohou zvládnout.

1. Pečujte o sebe

Když vás trápí pocity zoufalství, nemyslíte jasně a pravděpodobně vůbec nemyslíte na svou pohodu. Právě tehdy je to však nejdůležitější. Předchozí výzkum ukázal, že rozchody mohou vést k nespavosti a zhoršení imunitních funkcí. Harding říká, že je třeba se zaměřit na základní věci: Harding: Dodržujte pohybovou aktivitu, dobře spěte, zdravě se stravujte a udržujte pozitivní sociální vazby.

2. Napište dopis svému bývalému

„Často nechávám klienty napsat dopis svému bývalému partnerovi, ve kterém mu poděkují za to, co ve vztahu získali, a rozloučí se s ním,“ říká Leader. Toto cvičení je převzato z knihy Vědomé rozpojení od Katherine Woodward Thomasové, a to by vám mohlo pomoci uzavřít situaci, kterou potřebujete.

Vedoucí říká, že nechává páry sdílet dopis, když jsou v párové terapii pro odloučení, ale nemusí být sdílena s vaším bývalým. Pro většinu lidí je přínosem vypsat své myšlenky a uzavřít tuto kapitolu.

3. Obklopte se lidmi, které máte rádi

Vaše srdce vám možná říká, abyste zůstali v posteli a ignorovali svět venku, ale když vyjdete ven, budete se pravděpodobně cítit lépe. A publikovaná v říjnu 2023 Mezinárodní asociace pro výzkum vztahů zjistila, že sociální interakce mohou chránit před pocity osamělosti a depresí. „Opřete se o svůj podpůrný systém,“ říká Leader. Nechte se podpořit přáteli, abyste měli kolem sebe další lásku. Řekněte ano na pozvání k posezení u kávy nebo na gauči.

4. Očekávejte, že uzdravení zabere čas

Zde je krutá pravda: Cítit se lépe bude pravděpodobně nějakou dobu trvat. Můžete mít dokonce řadu dobrých dnů, než vás něco spustí a vrátí vás tam, kde jste začali. „Zotavení neprobíhá vždy lineárně a někdy se silné emoce objeví z ničeho nic,“ říká Harding. „Vězte, že se to dá očekávat.“

Je dokonce možné, že se přes tuto osobu nikdy úplně nepřenesete. I to je normální, říká Harding. Klíčem je naučit se pokračovat. „Ztráta je součástí vzdělávání lidského srdce,“ říká Harding.

5. Vnímejte pocity

„Ať už zažíváte cokoli, vězte, že je v pořádku mít pocity, které máte,“ říká Harding. A pokud o tom přemýšlíte, pouhé prožívání těchto pocitů ukazuje vaši otevřenost vůči lásce. „Skutečnost, že máte schopnost cítit tak hluboce, je skvělou prognózou pro váš další vztah,“ říká Harding. „Rozchody, odmítnutí a ztráty jsou bolestivé a díky nim jsme empatičtější vůči druhým.“

Místo toho, abyste negativní pocity vytěsnili, promluvte si o nich přímo s přítelem, terapeutem, členem rodiny nebo mentorem. „Vypsat se ze svých pocitů, třeba jen na 10 až 15 minut několik dní po sobě, může znamenat velký rozdíl,“ říká Harding. „Pokud budete chtít, můžete potom ten list papíru dokonce roztrhat.“

6. Udělejte něco laskavého pro někoho jiného

Někdy může být užitečné dostat se z vlastní hlavy a zaměřit se na někoho nebo něco jiného. A malá studie publikovaná v roce 2018 v časopise Journal of Experimental Psychology: General zjistil, že rozptýlení je účinnou strategií po rozchodu. Harding říká, že udělat něco milého pro někoho jiného přináší okamžité zlepšení nálady a dává vašim problémům perspektivu. „Například dobrovolnictví je skvělý způsob, jak se zotavit z rozchodu,“ navrhuje. „Dobrovolnictví můžete zorganizovat i s kamarádem, který prochází rozchodem, pokud je k tomu ochotný.“

7. Vyhledejte odbornou pomoc

I když je normální a nezbytné, aby trvalo nějakou dobu, než se budete cítit opět jako vy, nezlepšování s postupem času může být znepokojující. „Pokud se dny změní v týdny, kdy máte problémy s fungováním v práci nebo ve škole, jděte si s někým promluvit,“ říká Harding. „Je v pořádku cítit se smutně, ale není v pořádku přestat žít svůj život.“

Vyhledejte poradce nebo terapeuta a promluvte si o všem. Harding také doporučuje zavolat bezplatnou a důvěrnou linku, což je naslouchací telefonní služba, kterou obsluhují lidé, kteří se zotavují z problémů s duševním zdravím, pokud nemáte ve svém životě nikoho, komu byste se mohli otevřeně svěřit. „Jen si pamatujte, že nejste sami a že rozhovor s někým vám může pomoci,“ říká Harding.

láska

Jak se vyrovnat s rozchodem: 7 tipů od terapeutů

1. Dejte si čas pro sebe

Po rozchodu je důležité vzít si čas pro sebe a zpracovat své emoce. Nechte si chvilku na trávení času sama se sebou, abyste lépe porozuměli svým pocitům a myšlenkám.

2. Hledejte podporu ve svém okolí

Okolí může hrát významnou roli při zvládání rozchodu. Hledejte podporu a porozumění u svých přátel a rodiny, kteří vás mohou povzbudit a poskytnout uklidňující prostor pro vaše emoce.

3. Vyjadřujte své pocity

Nikdy se nestydějte za vyjádření svých pocitů. Sdílení toho, co procházíte, může pomoci v procesu hojení a postupném přijímání rozchodu.

4. Udržujte si zdravé životní návyky

Snažte se udržovat zdravý životní styl, i když se to může zdát obtížné. Pravidelná fyzická aktivita, zdravá strava a dostatek spánku vám mohou pomoci zvládnout emoce spojené s rozchodem.

5. Najděte si nové koníčky

Jedním ze způsobů, jak se vyrovnat s rozchodem, je najít si nové koníčky. Věnujte čas aktivitám, které vás baví a které vás naplňují. To vám pomůže zaměřit se na pozitivní stránky svého života.

6. Hledejte odbornou pomoc

Někdy může být rozchod velmi obtížný a emocionálně náročný proces. Hledejte odbornou pomoc, jako je terapie či poradenství, abyste získali podporu a nástroje potřebné k uzdravení.

7. Buďte trpěliví s sebou

Nepametujte se na sebe, pokud vám trvá nějaký čas, než se zotavíte z rozchodu. Dejte si potřebný prostor a čas k uzdravení. Buďte trpěliví s sebou samými a věřte si, že najdete stabilitu a štěstí opět.

Podívejte se, jak funguje láska:

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – vztahy

2 KOMENTÁŘE

 1. Greetings, There’s nno ddoubt that your websitre
  mmay bee havng inyernet bbrowser compatibility issues.
  Whenever I tke a lkok at your web site in Safari,
  iit looks fine but when opening inn I.E., iit has somne overlazpping issues.
  I msrely wanted too providde you wirh a quiock heads up! Besides that, fantgastic site!

 2. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this outstanding blog!
  I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will share this blog with my Facebook group.
  Chat soon!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno