Jak ti pomůže koučink? 4.88/5 (8)

Jak ti pomůže koučink?Máš pocit, že nic nestíháš, nevíš jak si vybrat priority a cítíš se unavená a bez životního cíle? V tom případě by ti mohl pomoci koučink, série technik, se kterými jdeš až na dřeň problému a trénuješ, jak se s ním vypořádat, jak zvýšit sebevědomí a sebeúctu a jak zdolávat překážky.

Koučink (nebo také koučování) je souhrnný název pro nejrůznější techniky, které používá kouč, aby ti pomohl najít a zvýraznit tvé silné stránky a potlačit ty slabé. Může se hodit třeba i v případě, že nevíš, co dál se životem, nevíš, v čem vynikáš a jakou životní cestu bys mohla zvolit.

Žádný mág, jenom průvodce

Kouč není mág, kouč je pouze průvodce, který používá nejrůznější otázky a techniky, se kterými najde odpovědi, které jsou v tobě skryté. Kouč pomáhá při individuálním koučinku a jeho pomoc využívají také vrcholoví manažeři, když potřebují pomoci s rozplánováním času, ale také třeba s tréninkem měkkých dovedností, od komunikace, týmové spolupráce, asertivitě až po schopnost čelit problémům nejen na pracovišti. A samozřejmě také firmy, které chtějí zlepšit výkonnost a schopnost týmové spolupráce svých zaměstnanců.

Nečekej proto, že kouč je něco jako psycholog, který si s tebou popovídá a pak ti sepíše doporučení. Kouč ti nic doporučovat nemusí, s jeho pomocí totiž sama zjistíš, co v životě chceš a jak toho dosáhnout.

Kdy se koučink hodí?

Koučink se vyplatí vždy, když cítíš, že potřebuješ nějakým způsobem změnit myšlení, například pokud máš problémy, trápí tě sebelítost a nevěříš si, ale také pokud se potřebuješ zbavit komunikačních bariér, naučit se krotit emoce a vypořádat se stresem a trémou.

Koučink je skvělou volbou také pro všechny, které trápí nedostatek času. Často je totiž problém jinde – lidé si neumějí nastavit priority a ztrácejí spoustu času, tam, kde to není potřeba. A to je škoda. S koučinkem totiž můžeš být daleko výkonnější a zároveň ti zbyde více času.

TIP: Zkuste test osobnosti podle obrázku

Poznej sebe, ale i ostatní

Koučink se zabývá i emocemi a typologií osobnosti, která ti pomůže rychleji vyhodnotit lidi z tvého okolí, zaškatulkovat si je a odhadnout, co od nich můžeš očekávat. Poznat své okolí se vyplatí nejen manažerům a obchodníkům, ale i lidem v běžné komunikaci. Nemusíš se pak obávat, že tě někdo svou reakcí překvapí.

Efektivní život a vytyčení životní cíle

Pokud se rozhodneš koučink vyzkoušet, hledej pouze kouče, kteří jsou v oboru vyškolení a mohou ti nabídnout vysokou odbornost a profesionalitu. Jestli je někdo úspěšný, není dar z hůry, ale tvrdá práce a dokonalé sebepoznání. Pokud nevíš, co dál a hledáš nový životní cíl a cestu, kterou směřovat, zaměř se sama na sebe.

A co si o koučinku dále přečíst?

VIDEO: Co je to koučink

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

TOPlist