Kdy a kde se poohlédnout po brigádě? 4.8/5 (10)

I když je teprve podzim, blíží se zima a brigády jako takové jsou zaměřeny spíše na léto, není špatné už o své práci začít uvažovat dřív než to nechat to na poslední chvíli. Na jaře a v létě se už totiž brigády nedají sehnat tak jednoduše, jako když je  začneš shánět dříve. Je důležité promyslet si, co bys vlastně chtěla dělat, koho a kde se zeptat, co ti jde a na jaké své dovednosti bys svou brigádu chtěla založit. Zkazit si prázdniny něčím, co tě nebaví a nejde ti to, určitě není nic příjemného a proto je lepší pořádně tohle téma promyslet a nenechat se zlákat slíbenou odměnou.

Kdy jít na brigádu? 

Co se týče věku, je to hodně individuální – bez omezení v tomhle směru budeš v osmnácti letech, kdy jsi už odpovědná sama za sebe. Můžeš podepisovat smlouvy a vydělávat peníze, navíc pokud jsi student, můžeš ušetřit na daních a povinném pojištění, což  je nesporná výhoda.

V mladším věku to bývá poněkud problematické. Dívky, které jsou mladší 15ti let v podstatě nemají šanci smlouvu podepsat a jít někam oficiálně na brigádu. Nejlepší je zeptat se známých, ale hledat něco, na co je potřeba smlouva, to bývá problematické a legálně to ani vlastně není možné.

Mezi 15ti a 18ti lety máš už jistou volnost, i když samozřejmě ne takovou, jako v dospělosti. Můžeš jít na brigádu, ale ne každý stojí o tak mladé pracovníky, musí za tebe všechno podepisovat tví zákonní zástupci, což většinou bývají právě rodiče a stejně jako u mladších ročníků je to problematické, i když ne nemožné.

Kde se zeptat? 

Pokud máš zálusk na nějakou konkrétní brigádu, určitě se tam dojdi zeptat – i když nikde nemají napsáno, že hledají posilu, za zeptání nic nedáš a je lepší si to ověřit než toho zbytečně litovat. Nezapomeň svůj nejlépe strukturovaný životopis – vzor najdeš na internetu. Měly by v něm být zahrnuty tvé osobní údaje, jako je jméno, přijmení, rok narození, národnost, telefonní číslo, e-mail a trvalé bydliště. Uvést bys tam měla i své vzdělání a pokud už máš nějakou zkušenost, můžeš to tam samozřejmě napsat. Pokud něco umíš lépe než jiní nebo umíš něco, co není úplně běžné – napiš to tam. Umíš psát všemi deseti? Máš řidičský průkaz? I to je důležité uvést do svého CV.

Pokud jsi mladší a nemáš tedy možnost sehnat oficiální brigádu, co se zeptat u příbuzných nebo známých? Možná by s něčím potřebovali pomoci a tvoje výpomoc jim přijde vhod. Zajít můžeš i na úřad práce, kde se dávají jak nabídky, tak i poptávky po brigádách od firem a fyzických osob.

Často se musíš smířit s tím, že na brigádu budeš muset dojíždět – není sice dobré řešení najít si práci daleko od domova a musíš si spočítat, jestli za dojíždění a dopravu neutratíš celou výplatu, ale  někdy je potřeba hledat i mimo svůj domov. Jsou zkrátka města, ve kterých se brigády hledají lépe – třeba takové brigády v Praze  nebo v dalších větších městech jsou ideální, protože tam můžeš lehko narazit na ideální příležitost jak si vydělat (narozdíl od vesniček nebo maloměst)

Hledat můžeš i na internetu, existují stovky webových stránek, kde jsou poptávky po brigádnících nebo studentech. Některé stránky jsou přehledné, jiné mají zase velký výběr brigád – každá má něco do sebe. Například stránka flek.cz mi přijde poměrně přehledná, s dobrým vyhledáváním a často aktualizovanými poptávkami.

Na co si dát pozor? 

Není něco podezřelé na tom, když ti někdo slíbí desetitisíce za téměř nulovou práci, při které stačí sedět doma? Samozřejmě, i takové práce se najdou, ale většinou nejsou úplně obvyklé a na internetu je doopravdy těžké narazit na něco tak skvělého. Dej si pozor a snaž se reálně informace vstřebávat  -musíš k tomu přistupovat rozumně, protože peníze ti nikdo jen tak nedá a podezřelé nabídky je lepší si buď prověřit nebo ignorovat.

Než něco podepíšeš, je dobré smlouvu pořádně pročíst nebo jí dát někomu, kdo tomu rozumí a řekne ti, v čem může být problém nebo háček. Podepsat smlouvu totiž není jako něco slíbit kamarádce – je to závazek a není radno si s tím zahrávat.

O brigádě, kterou ti někdo nabízí se důkladně informuj, zeptej se dospělých, co si o tom myslí, neber nic, k čemu bys neměla vztah, protože jak už jsem psala – mnohem lepší je zaměřit se na něco potencionálně vhodného, co se ti bude hodit do budoucna a co tě bude bavit.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

4 komentářů

  1. Ahoj, môžeš mi pordiť? som na gymnáziu a budúci rok maturujem (biologia,chemia) a potom plánujem ísť na farmáciu. Moji rodičia maju známosti v mnohých lekárňach v meste, aj na mojom sídlisku. Chcela by som tam mať brigádu, a však myslíš, že by tam bolo vôbec možné čo robiť? kedže ešte nie som vyštudovaná a v lete budem mať len 17.. veľmi by som chcela mať aspoň trošku „prax“, lebo na jednu univerzitu sa za to takisto pripisuju body k prijmačkám :/. Ďakujem :)

    • Ahoj,

      určitě je možné něco tam dělat. U nás v lékárně brali na brigádu kvůli velkým objednávkám – zboží se uklízelo do regálů, muselo se zapisovat, léky se musely správně seřadit podle názvu a šarže. Neumožňuje to každá lékárna (některé raději berou až studenty ve vyšších ročnících, protože i řazení léků je docela problém, když nevíš o jaké léčivo – typově, se jedná), ale jsou i lékárny, kde na takovouhle brigádu můžeš jít s tím, že jim vysvětlíš o co ti jde, že bys chtěla jít na VŠ a mít nějakou tu praxi do začátku:)

    • dobre, tak to v lete skúsim, ďakujem pekne :)

  2. Ahoj :) Mě je 15 let…nevíš na jakou brigádu bych mohla jít ??? Nešlo by to třeba někde v obchodě s oblečením ??? Abych tam nepřišla a nic :)

TOPlist