Když přebírat obsah, tak slušně Zatím bez hodnocení.

Dnešní článek bude opět malým přispěním do rubriky Jak na blog, kterou úspěšně plním a doufám, že články tohoto zaměření Vás baví a něco Vám přinesou do blogování, protože to je jejich záměr. Dneska bych se chtěla věnovat tématu, který spoustě blogerům není příjemný, ale bohužel, je nedílnou součástí blogů. Nemám na mysli klasické kopírování a plagiátorství, kdy si člověk přivlastní cizí článek a bez výčitek ho vydává za svůj. O tom jsem tu už mockrát psala a myslím, že je zbytečné řešit to tu dál.

Dneska se chci věnovat něčemu sympatičtějšímu, ale stále problematickému = přebírání článků či fotek s uvedením zdroje, protože jak se sami můžete přesvědčit, děje se to poměrně často.

Uvedu zdroj a tím to končí!

Představte si situaci: Hledám článek na určité téma, chci se dozvědět, jak se zbavit akné. Na webu proslecny.cz najdu dobrý článek a protože se mi moc líbí, rozhodnu si ho dát k sobě na blog. Protože přeci nejsem žádný zloděj, článek si nepřivlastním, ale napíšu pod něj zdroj. Jsem šťastná, že mám na blogu nový článek, ale je to v pořádku?

Uvedení zdroje je zkrátka samozřejmost, pokud to neuděláš, není divu, že se na tebe autor naštve. Ale pokud chceš být doopravdy slušný bloger a chceš se vyhnout sporům a mazání článků a budoucím problémům a není ti jedno, jak o tobě ostatní budou smýšlet, je ještě větší samozřejmost zeptat se autora článku, zda u sebe jeho článek můžeš publikovat.

A vážně to není tak těžké. Už se mi kolikrát stalo, že se mě slečna zeptala, zda u sebe může i se zdrojem uveřejnit článek, protože se jí líbí a byla by ráda, kdyby ho mohla mít na blogu. Proč bych se tomu měla bránit? Ráda jí to povolím a možná si najdu nový blog, kam budu chodit sledovat nově publikované články.

On totiž zdroj je sice mocná síla, ale často jsem trošku dotčená, kolik mých článků si u sebe blogerka zveřejní a nepovažuje za důležité mi to vůbec oznámit, ale díky bohu aspoň za ten zdroj. I když… slušný blog je přeci slušný blog.

Google jako zdroj

Dneska se mi stala strašně vtipná věc, která spoustě čtenářkám nebude připadat směšná, protože vlastně ani nevědí, že to není v pořádku. Narazila jsem na blog a v článku „Jak na jednoduchý drdol“ jsem uviděla jednu svou fotku z (foto)návodu a nejenže nevím, že jí tam majitelka blogu publikovala, ale zdroj byl uveden: Google.com! Vážně vypadám jako Google? :)

Google není zdroj, google fotky nefotí, google si nedal práci nafotit fotonávod na jednoduchý drdol a google fotku nenahrál do PC. Je to jak kdybych někomu vzala článek a napsala zdroj „Internet“, to je zkrátka nesmysl.

Hodně z Vás mi určitě řekne: „Ale ta slečna si doopravdy myslí, že ta fotka patří googlu, když jí našla ve vyhledávači!“ Dobře, myslet si to může, ale pokud už beru fotky z cizích stránek, z vyhledávače, který mi nepatří, tak si dám pozor a zjistím si veškeré informace, protože z toho může být plno problémů, pokud fotku vezmete někomu či fotobance. Můžou z toho být dokonce i pokuty a správný bloger si buď fotku nafotí, zeptá se nebo alespoň uvede pořádný zdroj.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

12 komentářů

 1. Andrea Bone

  Já jsem před nedávnem narazila na blog, kde bylo moje fotolíčení a to bez zdroje. Docela mi to naštvalo, protože člověk si s tím dá práci a s odpuštěním nějaký pablb si to stáhne bez zdroje a vydává to za své.

 2. S tím googlem mě to dostává na každém pátém blogu, ale i v reálném životě: Mám to z googlu. Slovo vyhledavač jim asi nic neříká :-)
  Jinak určitě užitečný a pěkný článek.

 3. Haaanííík-Batty Lady

  Ten google mě dostal no :D To už je moc, fakt :/
  Souhlasím s tím co jsi sem vše napsala Mers.

 4. Opravdu jsi mě pobavila Mers :D Ale je to pravda, znám spoustu neinteligentních lidí, kteří si myslí, že Google nebo internet je zdroj :)

 5. A co kdyby sis dávala na fotky třeba příklad: https://www.proslecny.cz to písmo dát průhledně a napsat si to na fotku. Víš jak to myslím. Sice to proti kopírování moc nepomůže,ale když to bude u někoho ciziho na blogu tak ostatní uvidí,že to není jeho fotka.

  • Myslíš vodoznak. Samozřejmě to je řešení, přítel mi taky říká, ať to dělám, ale popravdě – nevím jestli to budu dělat, ono je to dost práce, protože fotek mám vážně hodně, a vždycky to jde bohužel oříznout, ale možná to začnu dělat, nevím jistě:)

  • Nevím, jaký program používáš, ale na Photoshopu si lze udělat tlačítko, které jen zmáčkneš a objeví se ti na obrázku vodoznak. Sice si ho musíš třeba zmenšit a posunout tam, kam ho chceš a pak dát průsvitnost (což jen zmáčkneš číslo a je to), takže je to otázka max 1 minuty:) Já to tak třeba dělám, sice vodoznaky ubírají hodnotu obrázku, ale na druhou stranu jsem si jistá, že můj obrázek nekoluje volně internetem. Máš fotky moc pěkné a tvůj blog má velkou náštěvnost a to je riziko. Já osobně nějaký vodoznak klidně oželím:) Tímhle nechci nic nutit, jen dávám svůj pohled.

   • Já používám na vodoznaky WaterMark 2, kvůli tomu, že vkládat vodoznak pracně do každé fotky přes Photoshop by bylo úmorné. Hodně mi vadí právě ten fakt, že ubírají hodnotu a popravdě, já sama vodoznakům nijak nefandím, ale je to doopravdy jedna z nejúčinnějších možností. Díky za názor:)

 6. a ještě něco. Nechtěla by si sem dát zvlášť rubriku ,,Recenze“ a podrubriky ,,make upy“ ,,řasenky“……….a tak dále? Moc ráda čtu recenze a toto by mi pomohlo líp se orientovat.

 7. Tak si ten nápis zkus dát doprostřed fotky jestli by to šlo.

 8. Moc hezký článek , takový ..upřímný :) . Já osobně nechápu ty kopírky , proč to dělají , . To je potom blog nemůže vůbec bavit a když je nebaví tak proč si ho založily ???

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist