Krok za krokem: Těhotenský test 1/5 (2)

V dnešním článku bych Vás ráda seznámila s těhotenskými testy, které z velké pravděpodobnosti, použije každá z nás, i když ne vždy dobrovolně a s dobrou náladou. Těhotenský test se totiž dá sehnat velice jednoduše a když se s ním naučíš zacházet, je to skvělý pomocník, který se určitě do budoucího života hodí, alespoň těm sexuálně aktivním ženám.

I přesto všechno se však mladé slečny často bojí ho koupit, nevědí, kde ho sehnat nebo jak ho použít, což je určitě věc, kterou by každá slečna měla dohnat. Proč? Hormonální antikoncepce sice chrání před početím, ale nic není 100% a pokud se chceš v krátké době ujistit, zda jsi nebo nejsi těhotná bez toho, abys musela běžet k doktorovi, těhotenský test je nenahraditelný.

K čemu těhotenský test slouží a jak funguje?

Těhotenský test slouží k brzkému zjištění těhotenství, které ještě nemusí mít žádné viditelné příznaky. V průběhu těhotenství se do krve a moči uvolňuje hormon gonadotropin (zkrakta HCG), který je sice pár dní od početí nerozpoznatelný, ale časem jeho koncentrace stoupá a právě na jeho rozpoznání funguje těhotenský test. Co se týče přesné koncentrace a množství hormonu, je u každého individuální, potencionálně nejlépe rozpoznat by měl jít v době, kdy se má dostavit menstruace.

Jaké testy existují?

Druhů a značek je velká řada a výběr může být proto trošku složitý, hlavně pro dívky, které si předem o testech nic nezjistí. Ty nejběžnější testy jsou proužkové, minutkové, kdy v balení je klasický proužek, který ponoříš do své moči a do určité doby se objeví výsledek – tyto testy jsou jednorázové a nemůžeš je použít víckrát.

Digitální testy jsou modernější, poměrně nové, ale není problém je sehnat – jsou o něco dražší, ale často spolehlivější s více “vychytávkami”, jako je např. dvojnásobné potvrzení těhotenství a ty ještě modernější umí i odhadnout dobu, jak dlouho jsi těhotná.

Dál můžeme rozlišovat podle senzitivity – citlivosti na HCG hormon v moči. Čím vyšší citlivost bude test mít, tím menší hladina hormonu HCG mu bude k diagnostice stačit. Pokud jsi tedy jen pár dní po početí a hladina hormonu je nízká, méně senzitivní test ti nemusí říct správný výsledek. Ideální a nejběžnější testy dokáží rozpoznat koncentraci 10mlU/ml nebo vyšší.

Kde můžu těhotenský test koupit a za kolik?

Nejběžnější místo je samozřejmě lékárna, kde ti může farmaceut i poradit s výběrem a pokud si nejsi jistá, je to rozhodně lepší než nakupovat po internetu. Nemusí ti být patnáct, nemusíš ti být osmnáct, nemusíš ukazovat občanku, test si může koupit každý bez ohledu na pohlaví, věk či cokoliv jiného. Nemusíš se tedy bát žádného omezení.

Cena těhotenského testu je různá a liší se značkou a i typem testu. Klasické proužkové testy můžeš koupit okolo 40 – 70 Kč, digitální jsou o něco dražší a pohybují se mezi 190 – 300 Kč.

Jak se používá?

Ve většině balení už můžeš najít dva testy, což je určitě výhoda, protože čím víckrát si ho uděláš (samozřejmě ve správnou dobu a správným způsobem), tím jistější si výsledkem můžeš být.

První krok před samotným provedením je přečíst si příbalový leták s návodem, který je uvnitř každého testu a rozhodně si nehraj na “vševěda” a vždy si ho přečti. Je tam vše popsané, často na obrázcích vyznačené a nedokážu si představit, že by po pořádném přečtení tomu někdo nerozuměl.

Když budeme mluvit o klasických proužkových testech, nemusíš se bát složitého používání. Většina testů požaduje, aby jsi moč odebrala do čisté a suché nádoby. Ideální je zachytit ranní moč, protože v té je hladina hormonu HCG nejvyšší, ale není to podmínkou a citlivější testy dokáží spolehlivě rozeznat i hladinu v jiné denní době. Moč nikdy nenechávej v nádobě déle jak 6 – 8 hodin, pak by výsledek testu mohl být zkreslený, stejně tak nikdy nepoužívej prošlý těhotenský test.

Každý proužek se skládá z několika části: V kontrolní části se vždy musí objevit jeden proužek, ať už těhotná jsi nebo nejsi. Pokud se neobjeví, test není funkční nebo dobře provedený a zkrátka se na něj nemůžeš spoléhat. V testovací části se udělá jeden proužek v tom případě, že test rozpozná HCG hormon a tedy jsi v jiném stavu. Pokud se v této části proužek neobjeví, těhotná nejsi.

Rychlé shrnutí: Pokud se na testu objeví jeden proužek celkově (tedy jeden v kontrolní oblasti) – test funguje a nejsi těhotná. Pokud se objeví dva proužky – podle testu jsi těhotná a pokud žádný – tak test nefunguje nebo nebyl správně proveden.

Mám se spoléhat?

Pokud ti vyjde pozitivní test, tedy jsi těhotná, měla bys okamžitě zajít ke gynekologovi, který to buď potvrdí nebo vyvrátí. I když jsou testy poměrně spolehlivé, můžou se “seknout”. V případě, že si děláš test, protože ti vynechala menstruace a vyjde ti negativně, z jisté části můžeš být v klidu, pokud se ale menstruace tak jako tak nedostaví, je nejlepší řešení také zajít k lékaři, který ti objasní, proč se tak stalo.

3 – 4. týden těhotenství – doba zjištění:

“V tomto týdnu běžně ženy čekají menstruaci, ale protože vajíčko v jejich vejcovodu bylo oplodněné, menstruace nepřichází. Na konci čtvrtého týdne většina žen začíná pociťovat první těhotenské příznaky. V těle stoupá hladina hormonu hCG, takže těhotenskými testy již lze zjistit, že jste těhotná. Test může být negativní, ale pokud menstruace stále nepřichází, je vhodné ho opakovat po několika dnech.

Už v tomto období, když žena ještě přesně neví, jestli je těhotná, měla by se začít chovat tak, jako by těhotná byla, protože první trimestr, je pro vývoj plodu jedním z nejpodstatnějších. V některých případech se i u těhotné ženy může objevit slabé krvácení, které je způsobeno uhnizďováním blastocysty do silně prokrvené děložní sliznice. Blastocysta se skládá z vnitřních buněk, ze kterých vznikne embryo, a vnějšího obalu, z něhož se vytvoří placenta.” Čerpáno z: http://vasemiminko.cz/

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

22 komentářů

 1. Mers, můžu se zeptat ? v sobotu odlétám za mořem a mám “to” prášky na oddálení nechci,ale nevím s tampony se do vody může, ale hned pak ho vyměnit?. nebo není nutné? doufám že ne protooe vždy jsme nna pláži cca. od 9 do 15h ..

  • Nejsem sice Mers, ale dovolím si odpovědět, jsem takové štístko, že mi to na dovolenou výjde skoro vždy :) Dívej, řeknu Ti to takhle.. První důležitá věc je absorpce. Je dobré jej po nějakém čase obměnit, aby Ti nehrozilo, že protečeš. Navíc se může stát, že by Ti tampon mohl “nasát” vodu. Samozřejmě, že se nic nestane, když jej nevyměníš po každém očvachtání se ve vodě, ale je dobré si to trošku pohlídat a tampony i během pobytu na pláži jít vyměnit. Není to nijak časově stanovené po jaké době, já chodila cca po 4 hodinách a neměla jsem žádné zdravotní ani jiné problémy. Takže je to v podstatě naTobě, jak se budeš cítit.

 2. Ahoj Mers,a po jaké době po pohlavním styku si mohu těhotenský test udělat? Menstruace mě čeká ted během týdne,mám čekat jestli ji dostau nebo kdy si test mám udělat? Bojím se,že jsem těhotná,s přítelem jsme měli několikrát za sebou (víc dnů za sebou,spíše skoro denně) nechráněný ale přerušovaný sex.Prosím odepiš.

  • Ahoj,

   je to v článku. Hormon stoupá v tu chvíli, jakmile se nedostaví menstruace. Takže až jí nedostaneš, můžeš zkusit udělat si test.

 3. Ahoj Mers, mám takový problém :( Levé prso mám větší než to pravé a nevím, co mám dělat :( V plavkách je to docela videt :( Myslíš, že je to tím, že mám skoliozu pateře? ( mám jí docela těžko, asi 32 stupnu ) Nebo že je to jen rustem? :) Prosím odpověz, moc dekuji :)

  • Ahoj,

   samozřejmě to může být opticky ještě zhoršeno skoliozou páteře, ale na to by bylo dobré zeptat se i lékaře. Jinak samozřejmě to může být i dospíváním a růstem, časem se to ještě může spravit.

  • já a moje kamošky to máme taky ale dyš si jednou za čas vezmu podprsenku tak mně to prveže štve protože jedno prso mám normalní do podprsenky a druhý menší a to mně vadí nemužeme stim asi nic udelat to je ASI bežní u všech dívek a slěčen :D

 4. moc prosím o radu ohledně těhotenského testu GS comfort 10. Jediná silná čárka, která se mi objevila byla uprostřed a potom ještě nahoře u držátka (zeleného) takové narůžovění nebo jak to říct, nebyla to žádná čára, jen pouze takový jakoby naružovělý kousek (flek). Znamená to že jsem těhotná? Jsem docela v úzkých. Moc prosím o odpověď.

 5. Ahoj,jsem moc ráda,že jsem narazila na tak suproví blog :):),no chtěla jsem vyrešit jeden zájímav problém je to dlouho co jsem si dělala těhotenský test a byl negativni ale byla tam menší slabá čarečka,a menstruace mi dorazila dyl a obvikle mam 7dni tak nějak menstruaci a měla jsem jí tentokrát jenom 4 dny :-/,ve škole jsem byla občas unavená a chodila jsem už i dřiv spát a občas mi bylo divně a občas jsem chodila častěji močit,ale problem je ten, že jsem pak dostala menstruaci a že jsem špinila a pak to bylo ok,bylo mi to divné a pak jsem měsíc nedostala menstruaci a udělala jsem si opět test ale byl negativni pak menstruace po pár dnech dorazila a jenom krátce když zkončilá tak jsem si schvalně zkusila ten poslední ale byl také negativní,těd je zátím všechno pořadku ale nevím co si mám myslet,mohla by jsi mi prosím poradit co to může bejt??? :):):)ale take se mě trošku zvětšili boky :):) a občas mě popýcháva kolem bříška někdny mi je mdlo, ale pak je to ok :):),a vítok je očas hodně bíli a tmaví a bříško se mi drobet zvětšilo ale když si sednu a nesedim rovně tak mě je to občas nepříjemné ale přitom se mi občas skrabatí bříško a také mi je to nepříjemné prosím jsem zoufala drobet,poradíš mi?? :):):):)když tak můj e-mail je : christyna.christyn@seznam.cz, prosím odepiš :).

 6. Stema přátelská asi předáním jsem ve stresu trošku semi zvětšil bříško menstruaci mám mít kolem 9-14 a nedostavila se bojím se že by se Tomovi něco stalo miluju ho bydlíme ve stejným městě s chodíme do třídy spolu miluju ho nadevsechno bylo to sním hezky to prožít ja panna nejsem asi od 4nebo5 let když jsem jednou udála provaz tak po tréninku mi tekla krev z pochvy jenže mamka mi říkala že jsem se narodila bez panenské blany mamka semnou pry chodila k doktorce když jsem byla malá protože mi to tam dole narůstaly a doktorka mamce řekla že jsem
  se nnarodila bez p. Blany a taky že jo jenže v těch 4,5 letech když mi ta krev z pochvy vytekla tak jsme šli za doktorkou a ta řekla že menstruace to rozhodně nebude a že prej existují takové holčičky kterým ta blany naroste 2krát ále teď už ji 100% nemam

 7. ahoj,potřebovala byche zeptat,kamarádka už to nedostala dva měsíce,o jeím poprvé,nevíme,cos tim,asi pojedeme kupit test,ale nemužeme i pomoc s výběrem,jaký je asi k nejlepší nějaký,co moc douho netrvá..

  • Já měla Gravitest 10 a byl v pohodě. Stál asi 42 Kč, byly tam 3 ty testy a výsledek byl vidět za chvilku.

 8. Prodám pozitivní těhotěnské testy.

 9. ahoj, no prosím tě a co si myslíš o GS MAMA? a co když jsem spala s klukem asi týden, než jsem to měla dostat a ještě nic? můžu být v tom?díky :)

 10. Holky prosím pomoct PRVNÍ MS jsem dostala 28.8 a teď už nic jenom výtok, s klukama sem vůbec nic neměla ,ale poslední dobou cítím jak kdybych měla něco v břichu a když si lehnu na břicho nebo si ho prohmatám tak cítím něco jako tep a poslední dobou se mi trochu zvětšilo břicho pořád si říkám že to nemůže být pravda že sem s klukama nic neměla ,ale já si nemůžu pomoct furt se sleduju jestli mi břicho neroste a je mi blbé přijít do lékárny nebo někam ve 13. letech a chtít těhotenský test prosím poraďte mi naši by mě zabili kdybych v tom byla prosím poraďte:((((

 11. Ahoj, prosím tě, potřebovala bych poradit. Už 6 měsíců beru antikoncepci a s přítelem normálně spíme. (dáváme si pozor protože víme že to není 100% ochrana, proto vždy když se má udělat, vyndá ze mě penis) i tak se ptám jestli je možné abych byla těhotná? Poslední dobou pořád zvracim a teď jsem dostala menstruaci o 10 dní dřív. Mam v plánu si koupit těhotenský test, ale bojím se že vážně budu těhotná, i když mi to přijde zvláštní ze bych byla “jen” z toho co provozujeme. Děkuji za odpověď.

 12. Ahoj Mer

  Chtěla bych se zeptat. Jsem celkem teď nejista v poslední době. Antikoncepci beru tak, jak mám. S přítelem miváme pohlavní styk normálně. Už jsme spolu rok a prvně jsem ho do sebe nechala ,, pustit”před měsícem. Menstruace mi přišla normálně a byla dlouha tak, jak vždycky bývá. Ted ji mam dostat znova, ale v poslední době mám nechuť k jídlu, je mi špatně a dost se mi motá v hlavě. Prsa nejsou citliva, jak většinou psaly dívky. OMám celkem obavy, že jsem těhotna. Jelikož hodně slečen melo první 3 měsíce menstruaci a pak nic a zjistily, že jsou těhotenstne. Je to možné? Nebo co mám ted udělat?

 13. je nějaká pravděpodobnost že jsem těhotná když jsme s přítelem měli nechráněný sex ale on se do mě neudělal? děkuji za odpovědi:)

 14. No.. nějaká tam asi bude :)

 15. V lékárnách u nás nemají testy. Kde je koupit? Před rodiči to tajím.

 16. Natyla (ta z YouTube)

  Já si antikoncepci píchám. Ale selhala. Kvůli antikoncepci nemenstruuju. Ale myslím, že jsem těhotná. Jak to poznat bez menzesu!?

 17. Fanoušek Mersmerize 1654

  Ty jsi fakt ta Natyla?! Natálie Tolarová. OMG!

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist