Máte ucpaný nos? Jsou různé možnosti, jak si pomoci 4.83/5 (12)

Máte ucpaný nos? Jsou různé možnosti, jak si pomociDoba nachlazení vrcholí. Nejenom, že s ní může být spojený kašel a vyšší teploty. Opomíjet nelze ani to, že se zcela jistě objeví také ucpaný nos. I ten je problémem, který postihuje klasická onemocnění. Jak se ucpaného nosu zbavit? Mnoho z vás jistě zná cestu spojenou s různými kapkami a spreji. Ty jsou volně dostupné v lékárně, kde je koupíte a poté dle příbalového letáku aplikujete. Pomoc však nemusíte hledat jenom zde. Najdete ji také u sebe doma.

Použijte klasickou mořskou sůl

Lze použít i tu nejobyčejnější, ale pokud máte doma mořskou, je to přece jenom lepší. O tom, kolik pozitiv má mořská voda, toho bylo již napsáno mnoho. Důvodem je hlavně obsah soli, kterou můžete užívat i doma. A to nejenom jako dochucovadlo při vaření. Je možné ji využít i ve chvíli, kdy máte ucpaný nos. Jsou hned tři cesty, které lze absolvovat:

 • Inhalujte páry z vařící slané vody
 • Přiložte si k nosu utěrku namočenou do teplé slané vody
 • Slanou vodou propláchněte dutiny

Poslední možnost sice není moc příjemná, ale zároveň je tou nejúčinnější. Sice to chce odvahu nasát nosem slanou vodu, ale když to uděláte, je to ideální cesta, jak se zbavit ucpaného nosu a zahlenění. U dětí však raději doporučíme první dvě metody.

A co doporučíme my? Kupte si proplachovací konvičku nosu v lékárně. Pak už nebudete potřebovat kapky do nosu. Nos si pomocí konvičky krásně propláchnete slanou vodou. Je to opravdu perfektní věc. Můžete ji vidět v náhledovém obrázku u tohoto článku. Zkuste ji, tuto konvičku můžete koupit v každé lékárně.

Křen nikdy nezklame

Milujete ovar, klobásu s křenem, nebo třeba sushi? Pokud ano, jistě velmi dobře víte, co se stane, pokud si dáte větší dávku, než může vaše tělo zvládnout. Dojde k tomu, že začnete nejenom slzet, ale spustí se vám hleny z nosu. A těchto poznatků můžete naplno využít, jestliže máte ucpaný nos. Můžete sice použít i křen ve skleničkách, ale mnohem lepší je čerstvý, strouhaný. A to proto, že pokud je opravdu kvalitní, nos se vám uvolní už ve chvíli, kdy křen strouháte. A co teprve, až si dáte několik soust. Rázem ucpaný nos povolí a vy nebudete stíhat měnit kapesníky. A to přitom není jediné pozitivum křenu. Zaujme i tím, že pomůže při:

 • Plicní infekci
 • Bolesti v krku
 • Klasickém nachlazení

Uvařte si čaj

Ten je při nachlazení doporučován obecně. Pokud potřebujete eliminovat i ucpaný nos, neměl by to být jakýkoliv. Tím správným je zázvorový čaj, do kterého přidáte skořici. Nedoporučujeme kupované varianty. Lepší je ta domácí. Jako základ poslouží obyčejný černý čaj, do kterého přidejte nastrouhaný zázvor a trochu skořice. Nejenom, že když bude horký, můžete jeho páry inhalovat, čímž pomůžete nos uvolnit při počáteční fázi. Jakmile ho začnete i pravidelně pít, objeví se druhá pozitivní vlastnost, která je spojena s uvolňováním zahlenění. Takzvaně se vám spustí rýma a vy budete moci opět volně dýchat.

Dejte si cibuli a česnek

Dvojice potravin, které si žádná žena nikdy nedá, pokud se chystá na rande, nebo je na romantické večeři s partnerem. Když je ale ve stavu nemocném, kdy se stejně nikam nechystá, tak není na místě se těmto potravinám vyhýbat. Z jakého důvodu? Jelikož doslova dokonale pomohou uvolnit váš ucpaný nos. Stačí si kombinaci těchto základních kuchyňských potravin vyzkoušet a uvidíte sama. Jaké je ideální řešení? Doporučujeme vymačkat do misky čerstvý česnek, ke kterému přimícháte nadrobno nakrájenou cibuli. Toto je směs, kterou je možné čichat přímo z misky, nebo zabalit do utěrky a přiložit pod váš nos. Nejenom, že se vám během pár minut uvolní nos, ale také využijete antibakteriálních vlastností česneku. A co s danou potravinou dále? Přidejte ji do svého jídla, čímž v době nachlazení svému tělu také výrazně prospějete.

Postačí i horká voda

Nemusíte se bát, že byste ji snad musela pít, nebo ji dokonce nasávat svým nosem. Horká voda je při ucpaném nose použita zcela jinak. A jak konkrétně? Stačí ji inhalovat. Vodní pára se díky své teplotě postará o to, že povolí ucpaný nos. Možností, jak vodní páru inhalovat, je celá řada. Můžete si tak vodu ohřát v hrnci a při potížích jít párkrát nosem natáhnout. Stejně tak můžete začít čichat třeba i páry z hrnce s vývarem, nebo z hrnce, kde vaříte brambory. Pomoci ale může i horká sprcha. Jak se tvoří v koupelně vodní páry, tak dochází k tomu, že se bude váš nos uvolňovat. Jakmile bude váš nos opět ucpaný, není nic jednoduššího, než tento postup opět opakovat.

Pomůže také chilli

Chilli papričky mají mnoho různých pozitiv. Dokážou dodávat důležité vitamíny, umí podpořit hubnutí, bojují proti nemocem a stejně tak uvolní ucpaný nos. Jak na jejich použití? Je to podobné, jako v případě křenu. Můžete začít tím, že je nakrájíte, kápnete na pánev trochu oleje a začnete je opékat. Nebojte se nad pánev naklonit svou hlavu, jelikož uvolnění aromatických látek přispěje k tomu, že dokonale uvolníte svůj nos.

A co s nimi následně? Určitě je nevyhazujte a přidejte je do jídla. To se stane pikantnější, což se projeví na tom, že začne stoupat teplota vašeho těla. A to přispěje k tomu, že se začnou uvolňovat i hleny ve vašem nose. Pokud milujete pálivé, rozhodně se ho v době nemoci nevzdávejte. Spíše zvyšte dávky chilli, nebo použijte různé pálivější odrůdy.

Co si ještě přečíst o ucpaném nose?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

4 komentářů

 1. Ja mam skvele zkusenosti na ucpany nos se sprejem pinio nasal. :)

  • Můžou tyto kapky těhotné a děti? Nenašla jsem tuhle informaci

   • Těhotné určitě, na děti jsou ty kapky asi dost silné, sama jsem dávala jen do inhalace a začala a ve školce kapat. rosenpharma.cz/produkty/dermokosmetika/prvni-pomoc/pinio-nasal

 2. Nejlepší je opravdu ta konvička do nosu. Dříve jsem byla skoro závislá na kapkách do nosu, ale od té doby co používám tu konvičku, tak jsem kapky nepoužila ani nekoupila (cca je to tak 2 roky už). A pecka. Je potřeba se s ní trochu naučit zacházet, ale to zvládne kde kdo. Takže doporučuji tu konvičku.

TOPlist