Mobilní recenze: Blackberry Bold 9790 Zatím bez hodnocení.

Dneska si dáme recenzi, která tady skutečně ještě nebyla a to recenzi na mobil. Blackberry mám už mám pár týdnů a tak můžu poměrně objektivně posoudit, co mi skutečně vadí, co se mi líbí a jestli bych si koupila/nekoupila znovu. Nedávno tady byla recenze na notebook a i když chápu, že ne všechny budou tyhle články zajímat, dávám je sem, protože mi spousta z vás psala, že o podobné recenze stojíte, a když můžu psát, tak proč ne? Tak jdeme na to!

DSCN5476

Proč jsem si vybrala blackberry? 

Značka blackberry u nás není zrovna extra rozšířená, shrnula bych to na začátek. Samozřejmě jsou lidé, kteří jsou „ostružině“ věrní nebo si ji zkrátka koupili, ale rozhodně to není u nás tak úplně běžné jako třeba Nokia, Samsung nebo LG. Blackberry jsou totiž brány hlavně jako manažerské telefony, určené pro lidi, kteří mobil potřebují k práci a nechtějí si na něm jen telefonovat a hrát hry či stahovat miliony aplikací.

To je i ten pravděpodobně jeden z hlavních důvodů (jsou dva) kvůli kterým jsem se rozhodla právě pro BB. Před ním jsem měla HTC v kterém byl android a nepovažuju ho za vůbec špatný systém, androida mám poměrně ráda, ale přišlo mi, že jsem ho prostě nevyužívala. Stahování desítek aplikací prostě není pro mě, maximálně si nějaké stáhnu, vyzkouším a zase smažu. Prostě jsem s ním jen volala, psala smsky, používala kalendář, e-mail, poznámky, nějaké ty aplikace na upomínky a budík. To bylo tak nějak všechno a zdá se mi škoda, koupit si android a nechat ho takhle ležet. Proto jsem hledala telefon, který se soustředí právě na výše zmíněné věci a to je právě blackberry!

A druhý důvod – chtěla jsem hardwarovou klávesnici. Nesnáším dotykové klávesnice a asi nikdy si na ně nezvyknu, píšu na nich pomalu, nelíbí se mi a prostě mi nevyhovují. Dotykáče mi ale celkově nevadí, jen prostě ta klávesnice. A BB bold 9790 kombinuje jak hw klávesnici, tak dotykový displej.

A nesmím zapomenout ani na vzhled, který se mně osobně strašně líbí a prostě mě okouzlil. Chápu, že se někomu nemusí líbit, protože mně se třeba zase nelíbí moc klasický dotykový pádla, i když netvrdím, že jsou ošklivá, jen to prostě není můj styl.

Klávesnice 

DSCN5481

Nejsilnější bod blackberry jsou určitě jejich klávesnice a jejich bold řada. BB ze série bold (je jich víc) poznáte docela jednoduše – mají hw klávesnice a řady jsou odděleny kovovým proužkem. Díky němu se píše neuvěřitelně rychle a i když na první pohled mohou tlačítka vypadat úplně nepoužitelně malá, píše se na ní skutečně moc dobře. První dny jsem sice psala jako hlemýžď a musela jsem si chvilku zvykat, než jsem se naučila psát oběma palci, ale šlo to rychle a teď píšu rychle a vyhovuje mi to.

Klávesnici můžu jen pochválit. Na druhou stranu, nemůžu úplně říct to, že každé bb bude mít dobrou klávesnici. Třeba telefony z NEbold série (nejsou odděleny tím kovovým proužkem) se mi moc nezdají a myslím, že se na nich bude psát trošku hůř, ale nemůžu sloužit, nezkoušela jsem.

Kdybych klávesnici mohla něco vytknout, tak snad jediná věc je ta, že tlačítko alt není na obou stranách, ale pouze na levé (můžete vidět na obrázku). Jsem zvyklá z počítače mít alt na obou stranách, stejně jako třeba shift, ale dá se na to zvyknout.

Displej 

DSCN5487

Původně jsem se rozhodovala mezi o něco levnějším modelem BB (curve), jenže nejen že neměl tak super klávesnici, ale navíc měl docela špatné rozlišení. Tahle ostružina má rozlišení 480×360 bodů, což vám asi nic extra neřekne, kdo se v tom přímo nevyzná, ale je to skvělé rozlišení pro tuhle velikost displeje. Má krásné barvy, vše je ostré, nerozkostičkované a zkrátka s rozlišením nemám problém.

Displej je dotykový, což je hrozně fajn, protože je zkrátka pohodlné vybrat si, jestli chci telefon ovládat pomocí trackpadu nebo displeje. Ovládání je celkově pohodlné, nemusíte do displeje mlátit, reaguje rychle a bez problémů.

Co mi vadí a co bych ráda zahrnula do displeje je odemykání. Jsem zvyklá, že se odemyká třeba hvězdičkou, nebo nějakým tlačítkem či kódem. U BB je to ale úplně jinak. Tlačítko zámku má na horní straně mobilu a to tlačítko je v podstatě celá horní část. Tudíž když chci telefon odemknout/zamknout, musím zmáčknout celou horní část telefonu. Zmáčknout jde docela špatně a je ještě horší zkoušet ho odemknout jednou rukou, což na jednu stranu, když mám plné ruce, je docela nepohodlné. Na druhou stranu je to netypické a může to mít i výhody. Třeba jsme v sobotu byli s kamarády pít a jeden z nich se mi na telefon chtěl podívat a půjčil si ho (určitě aby mi prohrabal zprávy:D), do telefonu se nedostal, protože ten zámek vůbec nepochopil :D

Trackpad a tlačítka ovládání

DSCN5489

Nevím, jestli si hned vybavíte, co to trackpad je. Na bb je to tlačítko hned pod displejem, to černé orámované uprostřed. Je to v podstatě dotykové tlačítko, na němž můžete táhnout doleva – doprava. V podstatě je to to samé co touchpad na notebooku. Zezačátku jsem se ho docela bála, ale je super, telefon se s ním hezky ovládá a když nemáte rádi dotykáče, vystačíte si bohatě s trackpadem.

Na levé straně od trackpadu je tlačítko přijmutí hovoru, to snad nemusím vysvětlovat. Vedle něj je blackberry tlačítko se svým ostružinovým symbolem, které se dá používat k hodně věcem. Dá se s ním třeba rozjíždět menu nebo širší nabídka možností. Na pravé straně je šipka zpět a odmítnutí hovoru (+ vypnutí telefonu).

První zapnutí a operační systém 

Při prvním zapnutí telefonu trvalo docela dlouho než se zapnul a bála jsem se, že se takhle bude zapínat vždycky, protože jsem to někde četla. K mému překvapení to ale je rychlé a zapnutí zabere jen několik sekund.

Operační systém má blackberry svůj vlastní, takže krom těchto telefonů se s ním nikde jinde nepotkáte. Zezačátku pokud jste zvyklí na něco jiného (jako třeba já na androida) je to trošku zmatek a pořád člověk bloudí a něco hledá, ale jak je to u všeho, rychle se na to zvykne a nakonec vám to přijde hodně jednoduché a intuitivní. Na hlavní obrazovce je čas, lišta s oznámením, hodiny a v dolní části je tam seznam aplikací. Můžete si tam nastavit, jestli chcete zobrazovat všechny, nejčastěji používané, multimediální nebo ty, které si samy k zobrazení vyberete.

Fotoaparát a hudba 

DSCN5485

Blackberry bold 9790 má fotoaparát s rozlišením 5mpx, což je super a fotí se s ním krásně. Fotky pořízené jím jste už mohli vidět v článku, kde jsem ukazovala nákup z Ikey, nebo třeba v článku, kde jsem ukazovala hotovou ložnici v Rekonstruujeme byt. Tam jsem fotila za docela špatného světla a fotky jsou super na to, že se jedná o mobil, který na to není přímo určený. Má auto-focus, tudíž dokáže sám zaostřit a stabilizovat obraz.

Reproduktory jsou průměrné, mnohem lepší jsou sluchátka, která bb k telefonům přikládá. Taky nejsou úplně extra, ale hudba se z nich poslouchá dobře, jsou na uších hodně příjemné a designově se k telefonu hodí.

Internet 

A teď k největšímu záporu téhle značky, alespoň dle mého. Určitě znáte ten klasický internet v mobilu. Nastavíte údaje, připojíte se a platíte podle paušálu nebo nastavení operátora (u O2 je to 15 – 30 Kč za den, když nemáte žádnou výhodnou sazbu nebo smlouvu). Jenže – blackberry na své nativní vlastní aplikace potřebuje trošku jiný internet v mobilu. Potřebuje speciální BIS (Blackberry internet service), který je nutné objednat u vašeho operátora.

Pokud ho nechcete a budete využívat jen klasický internet v mobilu nebo wifi, internet vám samozřejmě půjde, ale jen v něčem. Facebook, twitter apod. aplikace vám půjdou. Jenže nepůjde app world, kde se stahují různé aplikace, nepůjde blackberry messenger nebo blackberry e-mail, což je škoda, když už si kupuje telefon od Blackberry.

Za tenhle BIS si musíte připlatit, u O2 je to 300 měsíčně a je to pouze paušálně, tudíž musíte podepsat smlouvu a mít paušál, nejde to využít u zákazníků, kteří mají kredit, což je podle mě škoda a mně to docela zaskočilo. Věděla jsem to ale dřív, než jsem si telefon pořídila, takže jsem s tím nakonec už pak počítala.

Cena 

Blackberry bold 9790 se pohybuje cenově různě, přibližně od 6.000 do 10.000 Kč. Já nechtěla černý ale bílý a bylo docela těžké ho sehnat. Nakonec jsem ho sehnala relativně v akci za necelých 7.000 Kč. Což úplně není skvělá cena, ale na to, jak často telefon využívám, to je ideální a nelituju toho!

Parametry telefonu 

 • MMS obrázky
 • MP3 přehrávač
 • Max. počet vyzváněcích tónů dle paměti
 • Rozměry 110 x 60 x 11,4 mm
 • Váha 107 g
 • Rozlišení displeje 360 x 480 px
 • Barvy 16 milionů
 • 2,45″ TFT, dotykový
 • Bluetooth
 • WiFi
 • NFC ready
 • Max. počet uložených telefonních čísel dle paměti
 • Max. počet SMS dle paměti
 • Velikost vnitřní paměti 8 GB, RAM 768 MB
 • Paměťové karty MicroSD (až 32 GB)
 • GPRS, EDGE, UMTS / 3G, HSDPA, HSUPA
 • HW modem
 • WAP
 • Internet v mobilu
 • WCDMA 850/900/1900/2100 MHz; GSM 850/900/1800/1900 MHz
 • Délka hovoru (max – hod) 5,2
 • Pohotovostní režim (max – hod) 432
 • Baterie Li-ion 1230mAh
 • BIS, BES

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

14 komentářů

 1. Jo, nad ostružinou jsem taky přemýšlela. Nakonec jsem se právě kvůli tomu internetu rozhodla pro Samsung galaxy Akce :-)

 2. Moc pěkný :))
  Hezká recenze, dobře napsaná, určitě jsi mi pomohla :)

 3. tenhle článek mě potěšil, protože jsem se celkem nedávno taky rozhodovala o koupi nového telefonu, když ten starý odešel. můj hlavní požadavek byla qwerty klávesnice, protože stejně jako ty naprosto nesnáším dotykové klávesnice -.- zároveň jsem se ale nechtěla smířit s tím, že bych měla telefon ovládat pouze tlačítky ( přiznejme si k tomu taky ale, že v dnešní době je fakt těžký sehnat tlačítkový telefon) Takže mě samozřejmě nadchla možnost kombinace obojího qwerty klávesnice+dotykový displej. nevím, jestli jsi koukala trošku obšírněji na nabídku těchto modelů, ale kromě blackberry jich na trhu moc není. já jsem si nakonec vybrala Samsung galaxy ch@t druhé generace, který mě naprosto okouzlil na první pohled a dělá to pořád při každém použití. váhala jsem, jestli nejít do BB, jenomže potom mě odradil právě ten výše popisovaný internet, protože si přiznejme, že u nás pro něj prostě nejsou příznivé podmínky, když si člověk musí připlácet u operátora za něco, co je prakticky celkem nesmysl. také mě odradilo to že BB nemá v čechách takovou podporu, jakou by si podle mého zasloužil, a tudíž je u našich občanů prostě málo využitelný. ale díky za tuhle recenzi, zase jsem se něco dozvěděla :)

 4. Pěkná recenze :). Já jsem si před pár dny koupila Sony xperia tipo. Je to maličký dotykáč. Chtěla jsem něco nenáročného, protože je to můj první dotykáč, tak jsem nechtěla hned nějaké pádlo. Mám ho 2 dny a musím říct, že je hrozně super, na klávesnici se mi píše až překvapivě dobře. I Android je v pohodě. Takže vřele doporučuju :)

  • Já ho mám taky, už asi půl roku. A začíná se pomalu ale jistě pos*rat:) Takže já nedoporučuju, vyplatí se koupit si dražší telefon.;)

 5. Upřímně: já bych si tenhle mobil nekoupila! :) Snad už kvůli tomu, že mobil mám tak ze 3/4 na hry, a zbytek na volání, SMS a budík. :D Vzhled mobilu se mi taky moc nelíbí. Přijde mi, že je takový hrozně široký. Na druhou stranu bych ocenila klávesnici… :)

 6. Věřím, že jsi s ním spokojená, hodně lidí si ho chválí, ale mně se prostě nelíbí :D :/

 7. Tenhle článek, teda spíš recenze se ti povedla! Jinak-já si teda myslím, že jak píšeš že to nemusí všechny zajímat, tak stejně tak nemusí všechny zajímat kosmetika. Jako já chápu že je to blog o kosmetice a tak, ale změnu si ten blog určitě někdy zaslouží ;). Tím nechci říct že by mě kosmetika nezajímala, ale některý holky mají třeba názor výše napsaný v mém komentáři. Ale hlavně jsem ti chtěla napsat, že tvůj blog je úžasný a moc mi pomohl :) DĚKUJU! :D

 8. Zajímavé recenze, ale za sebe říkám: začínají mi tu chybtě praktické rady a návody ze světa dekorativní kosmetiky! Chápu, že máš třeba náladu na jiné věci:-) Ale doufám, že se tu brzy z této oblasti něco opět oběví.

 9. Ahoj!! :)
  Taky jsem se nedávno hledala nový telefon. A právě Blackberry jsem taky původně chtěla, ale nakonec jsem se (díkybohu) rozhodla pro jiný ovoce. Apple :) A jsem nanejvýš spokojená. BB je na mě moc “malinkej“ a širokej, a ten display (launcher) se mi taky nelíbí. Takže s iPhonem 5 jsem, já osobně, hrozně spokojená. Mohu jen doporučit :) Už bez něj nedám ani ránu!! (pro všechny, kteří si myslí, že sem snob nebo podobný, na iP5 jsem si vydělala sama.. ;) )
  Jinak, recenze šikovná pro ty, kteří se rozhodují zda koupit, či ne :) xx

 10. Ten je krásnej, začínam o něm uvažovat ale trochu mě to štve s tim 3G..pěkná recenze :)

 11. Tyjo, po BB jsem hrozne touzila. Nakonec jsem porila mnohem levnejsi verzi – sony ericson Ck13i – v krasne a elegantni bile barve. Taky ho muzu jen doporucit, vyhovuje mi tlacitkova klavesnice, proste je sni pro me ani rychlejsi. Akorat si teda zadne aplikace nestahnete, coz me docela mrzi. Chybi mi treba aplikace na behani od nike nebo vsemi oblibeny instagram. A repreaky sony ericsonu nejsou mosc kvalitni. Jinak bych tento model doporucila vsem pracujicim, na telefonovani internet vam postaci, pise se na nem skvele a asi vaspotesi smesna cena 1 300,-.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist