Módní speciál: Župany 5/5 (5)

Nedávno se mi do ruky dostala kniha o odívání, kterou jsem si zamilovala a ráda si v ní i teď, když už mám vše přečteno, listuji a prohlížím si obrázky a nějaké ty historické poznatky. To mě přivedlo na to, udělat taky takový malý speciál, jak o historii, tak i o současných trendech různého oblečení. Od plavek, kabátů, spodního prádla až po zmíněné župany. Mě historie jako taková hodně baví a když je to o oblečení, tak tím spíše. Budu ráda, když Vás moje články něco naučí, když se dozvíte něco nového a překvapivého, protože i to si myslím, že je jeden z několika hlavních důvodů, proč mít blog.

Ale teď zpátky k županům. Těm bych totiž ráda věnovala první díl této nové podrubriky, protože jeho historie je doopravdy velice bohatá.

Něco málo o historii

Vůbec to nebylo tak, že někdo vylezl z vany, přehodil si přes sebe prostěradlo a řekl: „Od teď bude toto můj župan!“. To by bylo na historii až moc jednoduché. Vše začalo tzv. rouchem (z anglického robe), což byl svrchní, hodně volný oděv, z poměrně tenké látky – hodně připomínal ženské dlouhé šaty.

Když se ohlédneme hodně do historie, asi nejznámější příklad můžeme najít u Ježíše Krista, který měl na sobě jedno takové roucho v době svého ukřižování. Bezešvé roucho se stalo objektem zájmu věřícím a už několikrát se konala pouť do německého Trevíru, kde je údajně Kristovo roucho vystaveno.

V Číně byl předchůdce županu tzv. hábit, který byl nošen jako svrchní oděv z velice, velice tenkých a jemných materiálů jako je kupříkladu hedvábí. Jak bylo zvykem, co nejhezčí, nejsložitější výšivka na něm byla zkrátka v podstatě povinností.

Podobný styl mělo i japonské kimono, které byly hábitům v lecčems podobné, ale často se místo hedvábí používala i zlatá fólie. Kimono a spousta tradičních hábitů v Číně přetrvává dodnes jako tradiční oblečení.

Okolo sedmnáctého století se župany používaly běžně jakou součást domácího pánského oblečení, v noci se doplňoval stylovou noční čepičkou, ve dne bylo typické si k nim vzít pantofle.

Postupně se tito přechůdci začali zkracovat a používat se k trošku jiným účelům. U nás v Evropě převažovalo použití v lázních a lázeňských domech, kde jste v županech mohli potkat téměř každého po koupeli.

Z jakých jsou materiálů? 

Jak sis mohla přečíst, dřív materiálů nebylo tolik a spolehlivě v tomhle ohledu vítězí současná doba. Dnes se totiž župany vyrábí z velkého množství různých a charakterově poměrně odlišných materiálů. Krok hedvábí to může být froté, plyš, satén, velura – nejkvalitnější ale pravděpodobně stále zůstávají župany z bavlny, které patří k těm teplejším a těm s nejdelší životností.

Současnost

Dnes máme župan doma snad každý a nedovedeme si ani náhodou představit, že bychom v něm vyšli ven, nebo třeba přivítat nějakou očekávanou návštěvu. Župany se staly součástí našeho spodního prádla, jak už z toho důvodu, aby nám nebylo chladno nebo i kvůli tomu, abychom se partnerovi večer líbily.

Saténový župan na www.dianka.cz

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

TOPlist