Moje oblíbené knihy 5/5 (3)

Dnes si dáme jen takový oddychový, lehký a trochu osobní článek, kde vynecháme veškerou kosmetiku a líčení. Ráda bych Vám řekla něco málo o mých oblíbených knihách, protože na to, jak ráda čtu, je tu poměrně málo textů, které by se s touto oblibou pojily.

Čtení je totiž jednou z mála věcí, kterou bych mohla dělat od rána do večera a vůbec by mi to nevadilo. Nutno říct, že je naprosto jasné, že tuhle zálibu mám po svých rodičích – moje mamka je naprosto neuvěřitelná čtenářka, která i sebetlustší knihu má za pár hodin přečtenou, můj táta se zase spíš zaměřuje na odbornou literaturu, ale čtení máme zkrátka v rodině. I Helena s Jirkou (mladší sourozenci) v knížkách našli jistou zálibu, což mi přijde skvělé, protože si myslím, že děti čtou s dobou čím dál tím méně.

Asi první věc, kterou je dobré vědět dřív, než vám vyjmenuji všechny svoje oblíbené autory nebo konkrétní tituly, je ta, že můj nejoblíbenější spisovatel je rozhodně Stephen King. Jeho první knížku jsem si přečetla zhruba v patnácti letech (před sedmi lety) a skončilo to tak, že jsem si jako své novoroční přání dala, že chci přečíst všechny jeho publikované knihy – a tak se taky stalo. I kvůli tomu se King hodně odráží v tom, co čtu – jeho knížky čtu nejvíc, protože mám své oblíbence, které si čtu stále dokola, když zrovna nemám náladu na nic nového.

Pro hodně lidí je to trošku morbidní překvapení, protože spousta z nich čeká, že mladá, jemná dívka bude číst červenou knihovnu a bude si libovat v samých knižních románcích. Upřímně – nejsem příznivkyně spisovatelů jako je L. Lanczová, ale chápu, že to někoho baví a myslím, že je důležité, aby každý četl to, k čemu má vztah a co ho zkrátka naplní.

Oblíbené „Kingovky“ 

Jako první určitě musím začít s Kingem, protože mě to občas až překvapilo, ale přišlo mi hodně dotazů na to, jaká kniha je od něj má nejoblíbenější a co bych doporučila, tak jdeme na to:

Mezi moje srdcovky rozhodně patří Carrie, což je Kingova prvotina. Nesedne každému, ale podle mě rozhodně stojí za to přečíst a zkusit to s ní.

„Děj knihy se odehrává mezi americkými teenagery. Hlavní hrdinka je nešťastná, neatraktivní dívka, pronásledována svými vrstevníky a tyranizovaná svou matkou – náboženským fanatikem. Carrie v sobě neočekávaně odhaluje paranormální schopnosti a malé, klidné městečko Chamberlain se stává jevištěm děsivých událostí.“

Dalším mým oblíbeným dílem je určitě Osvícení, které by žádnému milovníkovi hororu a hororových knih nemělo chybět. Docela spokojená jsem i s filmem (v hlavní roli Jack Nicholson), ale knize se rozhodně nic nevyrovná. Pamatuju si, jak jsem jí sama četla doma a musela jsem všude rozsvítit (dobře, prostě jsem strašpytel!)

„Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi..“

Duma Key je jedna z těch novějších knih (myslím, že druhá nejnovější) a vím, že když jsem jí začínala číst (stejně jako Under the Dome) strašně jsem se bála, jestli je King pořád ve formě. Znáte to, někdy se zkrátka novější díla nevyrovnají těm starším, ale bez obav. Ostrov Duma Key je skvělá kniha!

„Edgar Freemantle je bohatý stavař, který při nehodě na stavbě utrpí zranění mozku a přijde o pravou paži. Když se probere z komatu, trpí takovými záchvaty zuřivosti a mezerami v paměti, že ho opustí manželka.  Odstěhuje se  na Duma Key, maličký, téměř pustý ostrůvek u floridského pobřeží a začne na ostrově malovat. Jenže s obrazy se začnou dít zvláštní věci. Cokoli namaluje, objeví se i ve skutečnosti, a pokud to vymaže, zmizí to.“

Pod Kupolí (under the dome) opět patří k nejnovějším dílům a taktéž k těm hodně dlouhým knihám, které za den rozhodně nepřečtete. Upřímně mě hodně překvapil konec, ale nebudu tu vůbec nic prozrazovat, pro případ, že byste si chtěli knihu přečíst:)

„Malé městečko odřízne od okolního světa neproniknutelná bariéra neznámého původu a obyvatelé jsou náhle ponecháni sami sobě. Ovzduší je postupně znečišťováno, zásoby se tenčí, energetické zdroje docházejí, pokusy o proražení bariéry jsou marné. Vláda státu je bez ohledu na veškeré své zdroje bezmocná a může pouze zvenčí přihlížet.“

Je hrozně těžké vybírat oblíbené tituly, protože bych musela vypsat při nejmenším dvacet knih. Například o knížce „TO“ už jste si tu mohli přečíst samostatný článek, skvělé jsou také povídky – z nich mě baví hodně Noční směna a vždycky jsem se ráda vracela k takovým klasikám jako je Běžící muž nebo třeba Žhářka. Málem bych taky zapomněla na Řbitov domácích zviřátek (od té doby, co jsem si knížku přečetla, mě na takový hřbitov, který v KH máme nikdo nedostane!)

Pán prstenů – J. R. R. Tolkien 

Knížky pána prstenů jsem dostala k Vánocům, když mi bylo (tipuju) třináct let. Nejdřív jsem k nim nemohla najít ten správný vztah, protože je fakt, že Tolkien je skvělý spisovatel, ale na mě píše až moc rozvlekle (hlavně popisy přírody mě extrémně nebaví), nakonec jsme se ale spřátelili a trilogie pána prstenů patří k oblíbeným knihám v mojí sbírce.

Eragon – Ch. Paolini 

Dodnes si pamatuju, že když vyšla první kniha Eragon (to je první díl), tak jí moje mamka utíkala koupit do knihkupectví (je blázen do fantasy) a já ji objevila pod stromečkem. Vůbec jsem netušila o co jde a nejdřív jsem si říkala: „Bude to mít něco společnýho s Aragornem z Pána Prstenů?:D“. Ne, nemá to nic společnýho s Aragornem!

Celý příběh tvoří čtyři knihy (eragon, eldest, brisingr, inheritance) i když původně to měla být „pouhá“ trilogie. Příběh draka a jezdce mě hodně bavil, líbí se mi nápad i celkové zpracování. Myslím, že pro fantasy milovníky je to v podstatě nutnost.

Píseň ledu a ohně/Hra o trůny – George R.R Martin 

O tomhle seriálu/knihách jste si také mohli tady už ledacos přečíst, proto to tu nebudu moc rozpitvávat. V současné době mám přečteno všech pět dílů a nedočkavě čekám na nové díly do seriálu, který je taktéž povedený a rozhodně ho můžu doporučit.

Harry Potter + Narnie 

Kdo by neznal tyto knihy? S Harrym jsem vyrůstala, ale vždycky jsem měla raději knížku než film, i když jsem byla samozřejmě poctivě na každé premiéře. Stejně tak Narnie, kde mě už ale film tolik nebavil a raději jsem si četla knížky a tvořila si vlastní „Narnijský“ svět.

J. Wyndham – Chocky, Den trifidů… 

Wyndham je můj bůh sci-fi. Knížka Den trifidů původně patřila mojí mamce, která mi jí před pár lety doporučila, ale já si jí přivlastnila a přečetla jí snad stokrát, protože je to vážně skvělá sci-fi záležitost. Stejně tak mě bavila Chocky a docela i Midwichské kukačky (nedávno jsem omylem narazila na zfilmovanou verzi – hrůza!).

„Na Zemi se rozšíří trifidé, podivné rostliny, které se dokáží odpoutat od půdy a přesunovat se. Jsou schopny zmrzačit či zabít člověka svým jedovatým žahadlem. Trifidé poskytují vysoce kvalitní olej a původně byli k tomuto účelu vyšlechtěni. Poté, co lidstvo sleduje jedné noci na obloze množství zvláštních zelených meteorů, probudí se následujícího rána slepé. Zrak se uchoval pouze těm jedincům, kteří se na úkaz nedívali. Pro poslední zbytky lidstva začíná postapokalyptická budoucnost, v níž mají noví houževnatí nepřátelé člověka (trifidé) převahu.“ – Den trifidů

+ pokud máte zálusk na sci-fi – jděte do Kulhánka, moje nejoblíbenější je pravděpodobně Stroncium a Noční klub;) 

Určitě jsem zapomněla na stovky oblíbených knih, ale doufám, že jsem vystihla to nejdůležitější. Budu ráda, pokud se podělíte o své oblíbené knížky (popřípadě žánry) a třeba si přečtete na moje doporučení i něco nového.

Mějte se krásně 
Mers 

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

43 komentářů

 1. Skvelý článok mers, poobzerám sa po tom Stephanovi kingovi ( či jak sa to píše :D )
  Ďakujem za tipy máš skvelú stránku :))

 2. Stejně jako ty mám ráda Stephena Kinga. Při Osvícení jsem se upřímně také strašně bála a to se málokdy a málo u čeho bojím. Neskutečně mě zaujala knížka Dračí oči, fascinující pohádka.
  Poslední dobou mě začala zajímat filosofie, momentálně čtu knihu Sofiin svět a můžu říct, že si o slavných myslitelích pamatuji více z této knihy než ze školy. :D
  Nebo například knížky od Dana Browna jsou podle mého dost zajímavé, chystám se na Anděle a démony a když náhodou nevím, co číst, vždy sáhnu po Ztraceném symbolu od něj. :)

  • Sofiin svět jsem četla před přijímačkama na filozofii (moc pěkná knížka, která hezky ucelí všechny poznatky):) Jinak Dan Brown je taky super, ale ztracený symbol mě od něj nikdy moc nebavil, já raději šifru nebo ty andělé a démoni – na toho mě teda ale přivedly až filmy:)

 3. Parádní článek, já asi před 10 minutama dočetla Pod Kupolí a ještě tu na mě čeká druhý vánoční dáreček Svědectví :) Jinak ostatní autory/knížky moc neznám, každopádně Narnie se mi taky líbila, překvapivě i filmově, a taky mám ráda detektivky Dicka Francise a severskou literaturu, konkrétně můžu doporučit Nemesis od Jo Nesba :)

  • A co na „Pod kupolí“ říkáš? Mě hrozně bavila a určitě nejlepší se mi zdá celkový nápad, ale jak jsem napsala – ten konec mě hrozně moc překvapil, čekala jsem trošku něco jiného, možná něco víc „realističtějšího“ (nevím, zda tohle u Kinga můžu vůbec použít:D)

   Jinak svědectví je skvělá knížka!

   • Mě zaujala už na první pohled, když jsem ji uviděla v knihkupectví a bavila mě moc :) ale s tim koncem máš pravdu, většinou mám z jeho hororů strach, protože si říkám, že se to může stát i mě, ale u tohodle to nebylo tak výrazný :) bohužel na mimozemšťany a tak moc nevěřim, no :D na Svědectví se chystám, ale až budu mít zase nějaké větší volno, ráda knihu přečtu za den dva v kuse :D takže teď budu číst TO ve čtečce (ano, nalákala mě tvoje recenze:D) :)

 4. Moje nejoblíbenější autorka je Jacqueline Wilsonová má krásné povídky, od ní jsem přečetla všechny knížky. Další moje nejoblíbenější autorka je Suzanne Collinsová. Hrozně se mi líbí Hunger games, všechny tři díly jsem přečetla už asi třikrát.
  Taky si možná přečtu toho Stephana Kinga vypadá zajímavě když jsem zjistila o čem to je.

  • Jacqueline jsem četla, když jsem byla mladší, mám pořád v knihovně pár jejích knih. Její knížky jsou hrozně čtivé a působí na mě strašně optimisticky, i když často píše o dost těžkých nebo smutných věcech.

   A Hunger Games! Na ty jsem zapomněla:D Nejen, že hrozně miluju Peetu, ale u konce jsem brečela jako malá:D

 5. Kinga čtu už asi 3 roky (tedy od svých 12- začínala jsem s ním docela brzo :D) a do teď nemám přečtenou ani polovinu jeho knih-bohužel. Už dlouho si chci přečíst „To“, ale v knihovně je stále vypůjčené… Četla jsi Svědectví? To považuji za Kingovo nejlepší dílo, uvidím co budu říkal až si konečně přečtu „To“.
  P.S. Pokud chceš poznat dalšího boha sci-fi určitě si přečti „Stopařův průvodce galaxií“ od Douglase Adamse. :)

  • Četla jsem svědectví a je to skvělá knížka, u mě jí ale předčily jiné ke kterým mám větší vztah, ale o tom, že je to super kniha se s tebou vůbec nebudu hádat!:)

   To si určitě přečti, je to klasika i když poměrně dlouhá, ale stojí za to. A díky za tip!:)

 6. Ty jo a zrovna Narnie je jediný příklad toho, kdy se mi líbí víc film než kniha :-)…teda kromě TVD, ale tam je ta knížka fakt blbost :-D

  • TVD jsem přečetla snad půlku první knížky a vůbec mě to nebavilo, takže jsem to popravdě ani nedočetla:D

   • Jo, já jsem na tom stejně…je to, jak kdyby to psala třináctiletá holka :-D Já teď čtu pořád dokola HP, a to mě snad nikdy neomrzí :-D

    • To jsem měla období, kdy jsem Harryho hodně četla, to už mě pustilo, ale mám je v knihovničce a čas od času si je ráda přečtu:)

 7. Od Kinga Carrie je podle mě snad jeho nejlepší knížka :D Jinak Pán prstenů, Harry Potter, to jsou klasiky, které mají čestné místo v mé knihovně :) Já sama mám moc ráda Jeden den od Davida Nichollse, od toho zrovna čtu i Otázku za deset a myslím, že i ta bude mojí velice oblíbenou knížkou. Oba jsou to romány, skvěle poutavě psané ;)

 8. vyborny clanok :) King je aj mojim oblubenym autorom, aj ked v poslednej dobe, mu par spisovatelov slape na paty :D mne sa od Kinga asi najviac pacila Misery, teraz mi Jezisko priniesol jeho knizku 22.11.1963, tak som zvedava :)
  okrem toho mozem odporucit norskeho autora Jo Nesbo, dnes som od neho docitala knihu Snehuliak a to je skvele dielo!

  • Misery mě taky moc bavila, ale já se u ní hrozně rozčilovala a byla jsem celou dobu hrozně napjatá, hlavně vždycky když chtěl utéct nebo jak přijeli k domu policajti. To jsem vždycky byla jak na trní a modlila jsem se za to, aby ho našli:D

   Máma si pak ze mě vždycky dělala srandu, že kdybych našla Kinga, tak se budu chovat stejně:D:D

 9. Moje sestra s manželem mají snad všechny knihy od Stephena Kinga.První knížku kterou jsem si půjčila byla Holčička, která měla ráda Toma Gordona, ta mě opravdu tak vtáhla do děje, že jsem jí četla jedním dechem a druhá zatím poslední byla Carrie u které jsem i trochu brečela :D :/.Docela mě zaujala knížka Duma key :) doufám že není moc dlouhá:D. No a Den trifidů jsem viděla jako film a mě osobně se líbí.

  PS: Moc pěkný článek :)

  • U Carrie jsem taky brečela, bylo mi jí hrozně líto:/ :D Jinak Duma Key je delší, ale je to docela poutavý a pořád se tam něco děje, takže se to dá v pohodě přečíst:))

 10. Super článok :). Taktiež milujem čítanie, avšak v poslednom čase na neho nemám toľko času. Som veľkou fanúšičkou Jane Austenové (najmä Pýcha a Predsudok), knihy, ako aj filmy mi prídu fascinujúce. Toľko duchaplných rozhovor už v dnešnej dobe človek nevidí :). Inak mám rada tiež Narniu, HP, Elyonova krajnia, a celkovo fantasy – patrí medz moje obľúbené žánre.

  • Pýcha a předsudek jsem četla taky a docela mě to bavilo, mám v plánu někdy v budoucnu přečíst i něco jiného od Austenové, i když jsem se k tomu zatím vůbec nedokopala:)

 11. Zrovna včera jsem začala číst, po delší době. Před tím jsem četla s chutí Hunger Game a teď Okřídlená duše. Je to u duchách, do takové tajemna… Není to nejlepší knížka, ale už ji dočtu. Hned po ní bych se vrhla na Osvícení. Přesně to je podle tvého popisu můj styl :)

 12. Moc pĕkný článek. Já taky moc ráda čtu, ale Stephana Kinga jsem ještĕ nečetla nic. V knihovmĕ bych se chtĕla podívat po Carrie nebo Osvícení – tyhle mĕ opravdu zaujaly a navíc jsem docela strašpytel, ale naproti tomu jsem ráda, když ve mnĕ kniha zanechá pocity, a tak budu ráda, že se budu bát.
  Jinak jsem také četla všechny díly Eragona a musím říct, že to jsou nejlepší knihy, jaké jsem četla. Film byl proti nim propadák!

 13. Ve druhé třídě jsem dostala knížku Vadí Nevadí od Jacqueline Wilsonové a od té doby jsem si ji zamilovala. Přečetla jsem všechny její knížky :) Ale je pravda, že momentálně ji už nečtu i když se občas ráda znovu vrátím k Vadí Nevadí. Nejvíce se mi od ní líbilo Jacky snílek.
  Teď jsem si ohromně zamilovala Karla Čapka. Líbí se mi nejen jako spisovatel, ale i jako člověk ;) I když se třeba nezdá jako atraktivní četba, můžu ho jen doporučit.

 14. Moc pěkný článek. Hodně mě inspiroval. Už teď bych chtěla mít těch pár knih doma. Některé už mám – třeba Eragon, Eldest atd…ty se mi líbí. Ještě se mitaké líbí kniha Ztracený svět v podzemí (+další díly) – Napsali jej Roderick Gordon a Brian Williams. Zrovna jsem k Vánocům dostala 4 díl….jinak se mi hodně líbí ten název Píseň ledu a ohně.. :) to si budu muset koupit :D Akorát horory úplně moc nemusím, mám z nich totiž opravdu noční můry – i když, kdybych četla knihu, bylo by to možná jiné, nevím. :)

  • Já jsem taky hrozný strašpytel a hodně se pak bojím (když jsem doma sama:D), ale knížky mi nevadí, jen filmům – hororům se vyhýbám:)

 15. Ahoj, já poslední dobou čtu Tolkiena a Jane Austenovou. Je to sice něco dost rozdílného, ale u obou mě fascinuje způsob, jakým je to napsané. Možná právě ty sálodlouhé popisy přírody a dlouhá souvětí… :) Nevim co to je, ale žiju pak dva životy. Svůj a hlavního hrdiny – úžasné!!! ;) :D

 16. Hunger games jsem taky četla a strašně se mi to líbilo, ale jsem (narozdíl od většiny čtenářek) na straně Hurikána :D Mám hrozně ráda fantasy, chtěla bych si přečíst Eragona, už se k tomu odhodlávám asi tři roky, ale pořád jsem se k tomu nedokopala… jinak mojí nejoblíbenější knížkou je Divergence a její pokračování Rezistence. Obě knížky v češtině vyšly poměrně nedávno, autorkou je Veronica Roth..

 17. Harry, Pán prstenů a Narnie.. moje srdcovky!! :D :´) skvělý vkus, Mers!

 18. Mers, moc povedený článek. Tleskám! :) Nedávno jsem zavítala do knihkupectví a uviděla knížku od S. Kinga, myslím že se jmenovala Zhubni nebo tak nějak :D Hned jsem si vzpomněla na tebe, že ho moc ráda čteš a její stručný obsah mě moc zaujal, četla si ji? Chtěla bych si ji půjčit, ale nikdo z kamarádů ji nečetl, tak se ptám na tvůj názor :)

 19. Juuu, říkám si, tak to prolítnu, třeba tam bude něco zajímavého a na konci: No jo, Kulhánek, toho my žerem :)) Pěkné knihy, s mnohým souhlasím :)

 20. Skvělé tipy, i když na horory jsem moc velký strašpytel :) ale tak snad časem… jinak k zahození nejsou ani takové ty klasiky z povinné literatury např. Na větrné hůrce od Emily Bronteové nebo Oliver Twist od Dickense.

 21. Ahoj Mers, mohla bys mi poradit s jakou Kingovou knihou nejlépe začít? Nemůžu se rozhodnout :)

  • Ahoj, sice nejsem Mers, ale od Kinga už jsem taky „pár“ knih přečetla, tak snad nebude vadit, když odpovím já… Mou první „kingovkou“ byla Rose Madder, což je silný příběh týrané ženy, která uteče a koupí si obraz, který není jen obyčejným obrazem.. Tahle kniha je trochu jiná než klasické kingovky, je spíše fantasy než horrorová, ale rozhodně stojí za přečtení. Puls je kniha o světě, kterému vládne technologie, všichni lidé se zblázní, kdy mají mobilní telefon. Kniha má určitě napětí, a konec mě málem roztrhl. :D Nejlepší knihou bych označila „To“, je to sice trochu delší, ale ten příběh je tak dokonale vyšperkovaný, že jsem měla pocit, že se ta událost opravdu stala, že hlavní postavy existují a jestli jsem se klaunů bála už předtím, teď prchám s hrůzným jekotem od každého cirkusu. Ale být tebou, začala bych právě Carrie. Je to i Kingův první román, odráží se v něm jeho osobnost, taky působí moc realisticky. A z vyjmenovaných knih je jediná, kde se neobjevuje Kingovo rodné Maine. :)

 22. Já teda souhlasím, na horory jsem taky moc velký stašpytel a jednoduše je nedávám…

  Hra o trůny je úplně parádní…. prvně mě hrozně odrazovala ta délka, ale jakmile se do toho člověk začte, je to úplně v pohodě… a seriál se myslím tady parádně povedl.

  Nejlepší z mého úhlu pohledu je k tomu asi soundtrack…-.. ten bych mohla poslouchat pořád dokola, dokonce ho mám jako vyzvánění

 23. Moc krasny clanek Mers kinga jsem nikdy necetla ale zacinam o nem uvazovat jinak me se moc libi knihy od enid blyton

 24. Eeee...ahojky!?

  Narnie, Fiorella a…, Dteamologie, Láska mezi písmenky, Po Tvém boku
  Mam rada Jacqueline Wilsonovou

  • Jecqueline Wilson je taky moje oblíbená spisovatelka. Přečetla jsem skoro všechny její knihy (teda co byly v knihovně)

TOPlist