Morče jako domácí mazlíček 4/5 (4)

Mít domácího mazlíčka s sebou nese spoustu zábavy, ale také zodpovědnost a neustálou péči. Pokud i ty toužíš po čtyřnohém kamarádovi, jeví se morče jako ideální domácí mazlíček, který nepotřebuje velký výběh ani pravidelné venčení. Morče jako domácího mazlíčka ti nejspíš schválí i rodiče, pro které bude mnohem lepší a úspornější variantou než žirafa na zahradě!

morčata

Jak na chov morčat? 

V porovnání s ostatními domácími mazlíčky patří chov morčete k těm méně náročnějším, jak  po finanční stránce,  tak z pohledu místa a potřeb zvířátka. V prodejně chovatelských potřeb morče pořídíte v cenové relaci několika stovek korun (záleží na druhu). Dostatečně velkou klec pro něj pak seženete od 600 Kč výš (opět záleží na rozměrech a vybavení). Výhodou u chovu morčat je skutečnost, že žádná, klasicky rozměrová klec není tak velká, aby se nevlezla do interiéru. Morče jako domácího mazlíčka si tak mohou dovolit i rodiny bydlící v malém bytě.

Apetit morčete – čím ho krmit?

Apetit má morče opravdu velký, naštěstí většinu jeho základní potravy seženeš v prodejně chovatelských potřeb ( seno, směs zrní a granulí, vitamínové doplňky). Morče si také potrpí na pravidelný přísun čerstvého ovoce a zeleniny, stejně jako dostatek čerstvé pitné vody.

Vždy uklizený domeček

Vždy uklizený domeček domácího mazlíčka je základem každého správného chovatele. Co se týče morčat jsou v tomhle maličko náročnější neboť neustále ‚dělají bobky‘. Klec tak budeš muset čistit docela často. Potřeba bude důkladné vymytí klece i pravidelná výměna podestýlky. Jen tak se vyhneš zápachu a tvé zvířátko bude spokojené.

Péče a pozornost

Pořízením morčete si na sebe bereš i závazek, že se o morče postaráš za každé situace. Přednost před morčetem tak mají jedině domácí úkoly! Než si však půjdeš hrát ven s kamarády, musíš se ujistit, že tvé morče má vše, co ke šťastnému a spokojenému životu domácího mazlíčka potřebuje. Pravidelný přísun potravy a úklid obydlí mu však k jeho štěstí stačit nebude. Dopřát mu musíš i pozornost a péči. I když se ti může morče zpočátku zdát jako plachý samotář, na tvou přítomnost si časem zvykne. Čím více s ním budeš trávit času, tím přítulnější bude.

Druhy morčat, aneb jaké si vlastně pořídit?

Že není morče jako morče poznáš hned při výběru. Obecně lze morčata rozdělit na dlouhosrstá a krátkosrstá. Rozdíl je mezi nimi patrný nejen ve vzhledu, nýbrž i v péči o srst.

  • Krátkosrstá morčata

Péče o srst krátkosrstých morčat je méně náročnější na úpravu, není dlouhá a nezamotává se. I tak je však nutné dodat morčeti potřebné vitamíny na výživu a lesk srsti. Z krátkosrstých morčat si můžete vybrat:

Hladké morče (Skinny) – jeho základním znakem je hladká srst bez vírků a pěšinek

Rex, Americký teddy – mezi těmito dvěma plemeny neuvidíte rozdíl. Jejich srst je hrubá a roste kolmo od těla.

Anglický a americký crested – tato plemena jsou podobná hladkým morčatům, rozdílným prvkem je jen pěšinka na čele.

Švýcarský teddy – má podlouhlou šesticentimetrovou srst bez rozet a pěšinek

Rozeta – je pověstná svými vírky ( rozety) po celé srsti. Rozety mívají až 8 těchto vírků. Dalším poznávacím znamením je ofina na čele.

  • Dlouhosrstá morčata 

Péče o dlouhosrstá morčata je mnohem náročnější , potřeba bude její častější rozčesávání. Z dlouhosrstých morčat si můžete vybrat:

Peruánec – toto plemeno má krásnou dlouhou srst s ofinou nazývanou ‚pony‘.

Alpaka – má zvlněnou krepovitou srst s vírky na kyčlích.

Šeltie – šeltie má dlouhou rovnou srst dorůstající až 20 centimetrů, která roste od temene hlavy a za ušima padá volně dolů.

Texel – má dlouhou zvlněnou krepovitou srst

Merino – toto plemeno je podobné jako texel s tím rozdílem, že má na čele rozetu.

Morče je ideálním domácím mazlíčkem, který je pro chov zcela nenáročný. Když mu dopřeješ dostatek péče a pozornosti určitě si k tobě najde cestu.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

4 komentářů

  1. Mám doma 5 morčat, z toho 2 bezsrstá. jsou fakt společenská a mazlivá, určitě morče doporučuji více než křečka nebo myš. :)

  2. Ahoj Sáro, morče je super, mám jedno dlouhosrsté, zpočátku byl divočejší, teď je však klidnější. Asi tím, že si zvykl na nové prostředí. Pozoruješ, že je péče o bezsrstá morčata nějak složitější než u ostatních druhů?

    • Jediné, na co musíš dát pozor je, aby nebyla v zimě, takže je nemůžeš chovat venku. Také jedí o malilinko více než chlupatá, ale skoro zanedbatelně. :) Jinak jsou velmi roztomilá a připomínají mi malé hrošíky. .D

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist