Posílení imunity – Jak rychle zvýšit imunitu, babské rady a bylinky na imunitu 5/5 (1)

Posílení imunity lze v současné době doporučit zejména přírodními prostředky. Nesmíme však přitom zapomínat ani na věci, které ji ovlivňují negativně. Obojí totiž společně tvoří křehkou rovnováhu, které by bylo škoda nevyužít.

Základních faktorů pro posílení imunitního systému je několik. Společně bychom je mohli shrnout jako dostatek vitamínů a minerálů, zdravý životní styl, dostatek odpočinku a kvalitního spánku, správnou výživu a maximální omezení negativních dopadů okolního prostředí. Abychom si lépe představili, co si pod těmito pojmy představit, podívejme se na to, co našemu zdraví a tím i imunitě rozhodně neprospívá.

Kde se bere naše oslabená imunita?

Zatímco některé body vám docela určitě neznámé nebudou, nad jinými se opravdu vyplatí se pozastavit a popřemýšlet o nich. Takže s čím si naše imunita rozhodně nerozumí?

 • S nevyváženou stravou. Přechodně může nedostatek některých nutrientů nahradit některý z kvalitních doplňků stravy, o dlouhodobé řešení ovšem nejde.
 • Se špatnou mikroflórou – a to jak ve střevech, tak na sliznicích. Nevyplácí se podceňovat dlouhodobé záněty, i kdyby to byla „jen“ mírná rýma.
 • Se špinavým prostředím okolo nás. Zejména jde o městské prostředí, přehlcené prachem a ozónem.
 • S únavou. Svou roli hraje únava fyzická a i psychická a samozřejmě i spánkové faktory.
 • Se stresem a špatným pracovním prostředím.
 • S alkoholem a kouřením.
 • S oxidačním stresem, který způsobují škodlivé volné radikály. Jejich vliv lze ztlumit přijímáním dostatku antioxidantů v běžné stravě či jejích doplňcích (nejlépe přírodních).

 

Měli byste vědět: Svou roli tu samozřejmě hraje i genetika. Její vliv však nebývá tak velký, jak se uvádí. Mnohé můžete opravdu ovlivnit nápravou výše zmíněných stavů.

Mindflow - recenze a zkušenosti - jak doplnit energii namísto energy drinků

Léky na posílení imunitu nejsou pro běžné lidi

Pokud jste se právě teď při pohledu na všechny negativní faktory, působící na vaši imunitu, pořádně vylekali, nemusíte hned běžet k lékaři. Koneckonců bylo by to zbytečné. Povzbuzovače imunity jsou rezervovány jen pro velmi těžce nemocné pacienty, a to zvláště v této době, kdy virová onemocnění řádí všude okolo nás. Místo toho se snažte zjistit, co můžete pro své zdraví udělat sami.

Podpora imunity může začít už u vás ve vaně

Přijde vám to zvláštní? Nemělo by. I když bylo v odstavci výše zmíněno, že vysoké množství stresu imunitu ničí, lehké stresové poškádlení jí naopak prospívá. Řeč je samozřejmě o otužování. Ale nepředstavujte si ho nijak drasticky. Bohatě stačí, když pro začátek začnete několika kapkami vlažné vody, které si po osprchování šplíchnete“ na tělo. Postupně můžete intenzitu otužování přidávat a snižovat teplotu vody. Ke studené spršce se propracujete za několik týdnů a klidně u ní můžete zůstat. Dlouhé sprchování studenou vodou už je spíše extrém, který není vhodný pro každého. Zejména ženám může snadno nastydnout močový měchýř, a velkou radost z toho nemívají ani klouby u starších lidí.

Co na posílení imunity?

Existuje jednoduchý seznam, který vám s obnovením vaší správné imunity pomůže. Nezdá se nijak složitý, ale včlenit ho do každodenního programu může být obtížné. Přesto se vyplatí to alespoň zkusit. Každý bod, který si každý den ze seznamu symbolicky odškrtnete, je pro vaše tělo velkým plusem

 1. Dostatek odpočinku a spánku.
 2. Aktivní omezení negativních vlivů, působících na naše zdraví.
 3. Pravidelný sport nebo jiná tělesná aktivita
 4. Vyvážená strava
 5. Potíže, které na sobě zaznamenáte, proberte se svým lékařem.
 6. Jestliže procházíte těžkým obdobím nebo jednoduše nevěříte vyváženosti své stravy, sáhněte po vhodných doplňcích stravy.
 7. Naslouchejte svému tělu a pokud je to nutné, zvolněte.

Vitamíny na posílení imunity

Zajímá vás, které vitamíny se k posílení imunity hodí nejvíce? Kupodivu to není tak často doporučovaný vitamín C, ten se mnohem spíše uplatní ve chvíli, kdy už s nějakou nemocí bojujete. Jako prevence se lépe úplatní úplně jiná dvojice.

 • Vitamíny skupiny B ,mají na náš organismus velmi komplexní vliv. Ovlivňují metabolismus a regeneraci buněk, podporují účinky mnoha prospěšných enzymů a cizí jim není ani „nakopnutí“ imunity. Najít je můžete v luštěninách, ořeších, mase, některých houbách, kvasnicích nebo třeba celozrnných potravinách.
 • Vitamín E je známý především jako silný antioxidant, který pomáhá naše tělo chránit před oxidačním stresem. Posiluje imunitu a nejvíce ho najdeme ve vnitřnostech a nejrůznějších klíčcích.

Ovšem vedoucí dvojici pro podporu a posílení imunity najdeme i mezi minerály. A jak vypadá?

 • Selen patří mezi velmi významné podporovatele imunity. Naše tělo chrání především před oxidativním stresem. A podle dlouhodobých výzkumů ho středoevropská populace nemá dostatek. Svou roli v tom hraje složení stravy i půdy, na které rostou plodiny, jež nejčastěji jíme.
 • Zinek posiluje imunitu v dlouhodobém horizontu a najdeme ho také jako nezbytnou složku v metabolismu celé řady enzymů. Jeho nedostatkem trpí zejména muži a ženy v aktivním věku.

Matchaga – perfektní kombinace pro posílení imunity

Na závěr se pojďme podívat na potraviny, které vám s posílením imunity mohou pomoci. V našem hledáčku utkvěly hned dvě – známý japonský zelený čaj matcha a unikátní sibiřská houba chaga, u nás prozatím jen málo známá.

Nejdříve vám chceme říct o známých detoxikačních účincích 100% BIO zeleného čaje matcha původem z Japonska. Neobsahuje lepek a chlubit se může i pozitivním vlivem na snížení hladiny cukru v krvi i obsahu cholesterolu. Díky svému atraktivnímu vzhledu se také skvěle uplatní v kuchyni. Lžička tmavě zeleného pokladu dodá mnoha kulinářských specialitám ten správný exotický nádech. Z prospěšných látek pak obsahuje zejména antioxidanty (má jich 130x více antioxidantů než běžný zelený čaj), přírodní kofein a vzácnou aminokyselinu L-Theanine, vitamíny (A, C, E, K) a minerály (zinek, železo, vápník, draslík a další). Pomůže vám nastartovat metabolismus, imunitu a třeba i hubnutí, pokud to potřebujete.

Druhým pokladem je nenápadná houba z Laponska, což je oblast ve Finsku za polárním kruhem. Jde o jedno z míst s nejčistším ovzduším na planetě. A právě tady se ta nejlepší chaga (alias česky rezavec) sbírá a zpracovává. Severská medicína byla prozatím mimo naše hledáčky, upřené spíše k asijským vlivům, a právě proto dobývá chaga náš trh teprve teď. Přitom jde o skvělý zdroj betaglukanů, adaptogenů a antioxidantů. Na rozdíl od jiných druhů prospěšných hub (např. oblíbené hlívy nebo shiitake) není náchylná k hromadění těžkých kovů, které by náš organismus ještě více zatížily.

Měli byste vědět: Některé studie dokonce zmiňují i možné působení proti rakovině.

Zaujaly vás tyto dva „nakopávače imunity?“ Pak určitě rádi uslyšíte, že nápoj Matchaga vám přinese oba najednou. V redakci jsme ho už testovali a to v článku Matchaga recenze – nejlepší elixíry na energii a imunitu. Nemusíte se obávat žádné nepříjemné pachuti. Jde o dokonale vysušený prášek, který se jen rozmíchá v libovolné tekutině, smoothie nebo třeba jogurtu a je hotovo. Svému organismu však dodáte prostřednictvím houby chaga a japonského zeleného čaje matcha množství látek, důležitých pro imunitu i správné fungování.

Jednodušší už to zkrátka ani být nemůže. Pro seznámení s chagou a matchou – tedy Matchagou – doporučujeme zejména Zimní balíček, který obsahuje všechno, co byste mohli potřebovat – a to včetně praktického šejkru. A potěší vás i zvýhodněná cena.

VÍCE INFORMACÍ A NEJLEPŠÍ NABÍDKA

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

TOPlist