Domů Ostatní Potřebuješ zase nastartovat hubnutí? Pomoct můžou běžné „superpotraviny“

Potřebuješ zase nastartovat hubnutí? Pomoct můžou běžné „superpotraviny“

0

Léto už je skoro tady a brzy přijde čas odhodit svršky a vyrazit k vodě. Ale hodně z nás má z toho už teď obavy, protože zima na nás zanechala stopy v podobě nabraných kil a zbavit se jich není jednoduché.

Nemáme pro vás zázračný recept na to, jak zhubnout. Pořád platí, že změna jídelníčku a dostatek pohybu je klíčový. Hubnutí ale můžete lépe nastartovat nebo urychlit pomocí různých přírodních látek a superpotravin,

Cvičení nebo vhodný jídelníček? Důležité je obojí

Velká část z nás si s účinným hubnutím neví rady. Někdo sází především na dietu a omezení příjmu potravy, protože na pravidelné sportování nemá čas a náladu. Někdo naopak miluje pohyb a v jídle se příliš omezovat nechce. Ani jeden z těchto přístupů ale není správný.

Snížení příjmu kalorií při dietě je sice chvályhodným krokem, ale bez toho, že zvýšíš výdej energie, nebude mít ten správný efekt. Budeš hubnout málo a pomalu. Pohyb je správnou variantou, ale pokud se budeš přejídat, veškerou energii, kterou jsi na sportovišti zanechala, zase rychle nabereš. Jistě správně tušíš, že teprve kombinace obojího může přinést správný efekt. Ovšem někdy ani to nefunguje tak, jak bychom chtěli.

Co když kila nejdou dolů?

Možná, že pravidelně cvičíš, a do toho jsi upravila jídelníček směrem ke konzumaci zdravějších potravin. Jednoduché sacharidy jsi nahradila těmi komplexními, posílila podíl bílkovin a doplnila zdravé tuky v podobě nenasycených mastných kyselin. K tomu jsi zvýšila podíl zeleniny, abys měla dostatek vlákniny. Myslíš si, že jde o tu nejlepší kombinaci směřující k dosažení ideální váhy. Přesto tvoje kroky nezabírají. Ručička váhy se pohybuje na místě nebo klesá jenom velmi pomalu a váhavě. Tvoje úsilí nepřináší kýžené ovoce.

Successful weight loss, woman with too large jeans after a diet

V popisovaném případě spousta dívek a žen cítí velké zklamání. Do hubnutí investovaly mnoho času, přizpůsobily tomu svůj každodenní režim, a přesto se výsledky nedostavují. Nejedna z nás pak zkusí různé radikální diety, které jsou ale velmi často jednostranně zaměřené, a tím i pro organismus nebezpečné. I když se podaří nějaké kilogramy shodit, vzápětí po skončení diety nastane jo-jo efekt. A to je samozřejmě špatně. Takové hubnutí nepřináší kýžený efekt, a pokud vyzkoušíš radikálních diet více, můžeš si naopak jenom rozhodit metabolismus.

Ve výsledku se ti už nemusí podařit zhubnout vůbec. Ale nerezignuj a zkus místo toho přijmout další opatření a hledat pomoc v přírodě. Co tedy dělat?

Superpotraviny nastartují metabolismus

Jako užitečný krok se ukazuje zařazení superpotravin do jídelníčku. Jde o potraviny, které různými způsoby dokážou vaši snahu o zeštíhlení podpořit. Například povzbuzují metabolismus, aby fungoval rychleji a lépe spaloval.

Do této skupiny řadíme třeba koření jako kajenský pepř nebo zázvor, obojí zahřívá a pomáhá urychlovat látkovou výměnu a tím pádem spalovat kalorie. Jiné koření jako třeba skořice pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi – tím pádem tě nebude přepadat mlsná a nevyluxuješ ledničku, aby ti glykémie vyskočila, znovu spadla a ty jsi zase dostala vlčí hlad a pohybovala se v začarovaném kruhu.

Dál například může jít o vlákniny, které podporují trávicí systém. Sem patří ovesné vločky. Kaše z nich ráno k snídani zasytí a neobsahuje zbytečně mnoho kalorií. V neposlední řadě vlákninu obsahují také luštěniny jako čočka nebo fazole. Mimo jiné v nich najdeš velkou porci rostlinných bílkovin, které také přispívají k hubnutí.

Vláknina z mořských korýšů

Velmi užitečnou a zdravou superpotravinou je chitosan. Co si pod tím představit, pokud jsi tento výraz ještě nikdy neslyšela? Jde o přírodní vlákninu vytěženou ze schránek mořských korýšů, se kterou se často setkáš ve formě doplňku stravy.

Velkou předností této látky je její přírodní původ. Díky tomu lidské tělo, na rozdíl od mnoha jiných doplňků stravy určených k hubnutí, nijak nezatěžuje. A jak vlastně funguje? Chitosan na sebe dokáže velice účinně vázat tuky. Naváže na sebe až šestinásobek tuků v porovnání se svojí váhou a ty pak vyloučí z těla ven, než je organismus stihne zpracovat. Stačí ho tedy užívat ho několik minut před větším jídlem, tedy před obědem a před večeří.

TIP: Přečtěte si o dalších přírodních pomocnících pro zdravé hubnutí.