První cigareta? Holky, nemusíme mít přeci všechno! 4.79/5 (14)

Stává se to čím dál častěji. Jdete po ulici a vidíte skupinku teprve náctiletých „dětí“, lidí ve věku maximálně 13ti a 14ti let, jak potáhnou z cigarety a vydechují hustý kouř. Pomyslíte si „Co se to s tou mládeží děje? Tak kde to jsme?!“. Myslí si snad, že pokud budou šlukovat s kamarády před školou, budou dospělejší, vyzrálejší? Bohužel, řekněme si to narovinu, kouření rozhodně nepatří mezi znaky dospělosti. Navíc, dospělý člověk by si měl uvědomovat, co je pro něj dobré – a kouření to rozhodně není! Ale pojďme si o tom říci více.

kouření

Zúžení cév a špatné prokrvování

Která z vás by chtěla mít vrásky, či vypadat starší, než opravdu je? Kouření se totiž negativně podepisuje na elasticitě kůže, její správné hydrataci a prokrvení. Ovšem nejedná se jen o pleť. Díky postupnému zužování a případnému ucpávání cév je ohrožena správná funkce srdce, ale i mozku. Proto právě kuřáci mají až několikanásobně větší pravděpodobnost výskytu srdečního infarktu, či mozkové mrtvice. A to i v relativně nízkém věku! Stojí to za to?! Rozhodně NE!

Neplodnost

Založení rodiny jednou bude řešit každá z nás. I zde hraje často dosti zásadní roli kouření, respektive nikotin a kadmium. Podle studií a výzkumů mají ženy kuřačky po vysazení antikoncepce mnohem menší pravděpodobnost otěhotnění. Podstatné je podle mne upozornit, že se nejedná jen o možný následek kouření u žen. Taktéž u mužů, vede kouření ke snížení plodnosti, často také k problémům s erekcí, či až k případné sterilitě.

Dehet a jeho efekt

Dehet, se během kouření vesele dostává do našeho těla. Už jen fakt, že se jedná o směs látek, které jsou ve většině případů považované za karcinogenní a toxické, nám napoví, že v lidském organismu nemá co dělat. Dehet má schopnost postupně přecházet do buněčných stěn a buněk samotných. Díky dehtu mají často kuřáci problém nejen se zažloutlými nehty a zuby, ale především jsou náchylnější na onemocnění, jako je rakovina plic, dutiny ústní a jícnu, problémy močového měchýře, či u žen větší výskyt rakoviny prsu.

Ovšem výše zmíněná negativa nejsou samozřejmě kompletní. Kdybychom se zabývali všemi, ještě za týden bychom měli o čem psát.  Každopádně si holky uvědomte, že jsou věci, které není radno zkoušet! I když se cigarety řadí mezi lehkou drogu, stále je to droga! Droga, která smrdí (často dokonce i samotným kuřákům), nic vám nepřinese, je nezdravá, a leze do peněz. Jednoduše, kouření už dávno není IN! Ba co navíc, holky, bavit se a zažít věci, na které budete i po X letech rádi a úsměvem na rtech vzpomínat, se dá i bez cigaret.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist