Správný jídelníček: Nezapomínej na vlákninu 4.85/5 (13)

Která z nás nikdy v životě nedržela dietu nebo aspoň chvíli nepřemýšlela nad tím, že by bylo dobré začít jíst správě a zdravě, abys za chvíli nevypadala jako otesánek? Výživa je pro člověka velice důležitá – stejně tak, jako bys nechtěla dýchat špatný a nebezpečený vzduch, tak přece nechceš ubližovat si špatným jídelníčkem. Krásné na tom je to, že když se řekne správný jídelníček, nemusí to znamenat jen samé hladově a odříkání – právě naopak. Jíst více po malých porcích ti hlad nepřivodí, stejně tak není špatné jednou za čas zhřešit, ale i sladké dobrůtky můžeš nahradit něčím zdravějším, co tvému tělu neublíží.

Než ale začneš o zdravém způsobu života náhle přemýšlet nebo se rozhodneš držet dietu, je fajn zjistit si informace o tom, jak by vlastně tvoje jídlo mělo vypadat, co bys měla omezit a co naopak do jídelníčku ve velkém zahrnout. Jednou z poměrně opomíjené a často i pro mladé slečny neznámé součásti stravy je vláknina. Víš co to je? K čemu v těle slouží a proč bys ji měla pravidelně jíst?

Co je to vláknina? 

Jednoduše řečeno – vláknina jsou polysacharidy, nestravitelné zbytky potravy. Určitě víš, že když sníš nějaké jídlo, trávicí enzymy, které umožňují trávení (např. ptyalin, který máme v ústech nebo třeba pepsin), jídlo v těle rozloží. Takové enzymy ale nedokáží rozštěpit právě vlákninu a proto je v lidském trávicím traktu nestravitelná.

K čemu v těle slouží? 

Vláknina dokáže pročistit střeva, předcházet nebo tě zbavit průjmu a jiných střevních onemocnění (hemoroidy) a je to také prevence proti rakovině střev, která u nás v ČR není zrovna zanedbatelná. Rozhodně bys na ní neměla zapomínat při dietě, protože ovlivňuje pocit sytosti a snižuje krevní tuky jako je cholesterol a samozřejmě snižuje nadváhu.

V jakých potravinách se nachází? 

Vlákninu najdeš v celozrnném pečivu – i to je důvod, proč bys měla dávat přednost celozrnnému pečivu a ne tomu z bílé mouky. Je důležitou součásti zeleniny, proto jsou tak skvělé zeleninové saláty a čerstvé zeleninové (i ovocné) svačinky. Nesmím zapomenout na luštěniny, brambory, otruby a obilniny.

Pokud si myslíš, že tvůj celkový příjem vlákniny je slabý a z nějakého důvodu nechceš nebo nemůžeš svoje tělo zásobovat přírodním zdrojem z těch, které jsem vyjmenovala, máš možnost využít lékárny a doplňky strav. Skvělým příkladem je Psyllium, což je Indický jitrocel, které můžeš zakoupit v lékárně v podobě rozpustného prášku, kapslí a dokonce i sušenek (např. značka Dr. Popov)

Kolik bych jí měla sníst? 

Doporučené množství vlákniny, které bys za den měla přijmout je cca 30 – 40 g. Co jsem se od odborníků dočetla, málo kdo v České republice toto množství dodržuje a spousta lidí denně zkonzumuje přibližně jen polovinu této dávky.

Vláknina je skvělá možnost, pokud ti přijde, že tě nic nezasytí a máš po všem stálý hlad. Pokud dodržuješ pitný režim v žaludku nabobtná a tak tě zasytí na dlouhou dobu.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

14 komentářů

 1. Ahoj,i když tivětšinou články chválím a snažím se najít pozitiva… Promin ale tenhlečlánek je o ničem,nic mi nedal… Článek na pytel..

  • To je možné, doufám ale, že nějaké slečně něco dá a něco si z něj vezme. Tebe to možná nezajímá, ale spousta slečen se snaží jíst správně nebo zhubnout a tohle vědět je prostě základ.

   Pokud tě tohle téma nezajímá, tak co s tím mám dělat, mám přestat psát články o zdravé výživě nebo hubnutí? Nemůžu zkrátka vyhovět všem:)

  • To jsem neřekla. Jenommám uplně stejné právo napsat svuj názor jako ty!

   • Vím, že máš, nebráním ti vyjádřit se, od toho tu komentáře jsou. Ale představ si, že bys byla v mé situaci, co bys dělala? Mrzí mě, že se ti článek nelíbí, ale zkrátka s tím nic neudělám.

    Mě se článek líbí, dal mi práci, přijde mi přehledný:) Každého zkrátka baví jiné články

 2. Mně tenhle článek dal celkem dost. Snažím se zhubnout a tohle mi určitě pomůže. :)

 3. Mě se tenhle článek líbí a myslím že mi i pomůže, snažím se totiž trochu zhubnout.A právě příjem vlákniny mám myslím malý :/.No alespoň se díky tomuhle článku pokusím napravit :).A opravdu je vláknina ve všech druzích zeleniny i ovoce ?

 4. Některé slečny si myslí, že Mersmerize je jejich otrokem a že sem musí dávat jen ty nejoblíbenější články typu líčení. Přitom je to její blog a ona si sem může dávat co chce. I kdyby začala psát jenom o zdravé stravě, je to její věc. Nevydává to v časopise, nikdo jí za návštěvu stránek neplatí. Je vlastně tak moc hodná, že se s námi dělí o triky, které by si s právem mohla nechat pro sebe. Tak se prosím, některé, zamyslete, že článek, která vám osobně nic nedá, může dát někomu jinému, a buďte Mers vděčné za to, že vám pomáhá s tím, na co smy nepřijdete.

 5. Ahojky já jím dá se říct zdravě a tento článek je supr ale nevim jestli moc nevážim mm totiž 153 a 39 kg a je mi 13 ale všichni mi řikaj že sem hrozně hubená ale mě so to nezdá když mám tolik kilo :(

  • Já bych tvrdila, že vážíš moc málo. Zkus si vypočítat své BMI, které porovnává váhu a výšku. Zjistíš, že se ocitneš ve skupině podvýživa. Takže hlavně žádné diety, potřebuješ růst. :)

  • Já ani nechci držet dietu to v žádném případě já jim docela hodně ale moc nepřibírám :) A děkuju za odpověď nebo spíš za radu je taky možné že mám těžké kosti kamarádka váží stejně a je tlustější a jsme stejně velké takže je to taky možnost moc díky za radu :*

 6. Ahoj, chtěla bych se na něco zeptat. Když mě chytne žranice tak nevím kdy přestat, prostě si pořád pro něco chodím, atd… Není to hlad, ale chuť a já se toho nemůž zbavit. Prosím poraďte :-)

  • Ahoj, je to celkově o špatnym stravování, vem si, že když tělo nepotřebuje jíst tak nejí. Jde o to, aby si měla za den hodně velkej přísun tekutin, jak se řiká hlad je převlečená žízeň. Většinou se tohle děje večer – nálety na ledničku. Když nějaký takovýhle nálety sou, znamená to že v ten den bylo něco prostě špatně, buď špatná skladba potravin, nebo si jedla málo a NEBO si vynechala snídani – nebo jakékoli jiné jídlo (oběd, sváča). Prostě musíš jíst tak, aby tělo mělo stále dostatek energie ale zároveň ses nepřejedla, dej si ráno snídani, dopoledne (asi za tři hoďky od snídaně) aváču, pak ve stejnym rozmezí oběd, zase tři hodiny další svačina a další tři hodiny večeře. V tomhle pomáhá pravidelně jíst a třeba si to předpřipravit dopře, svojí roli na tom hraje samozřejmě to co jíš, pokud si dáš k snídani jenom jogurt – žádný sacharidy (musli apod) tak je docela možnýý že to tělu nestačí. Tělo se o svojí dávku energie dřív či pozdějc stejně přihlásí a když nebudeš jíst tak ho akorát trestáš a náletů na lednici se nezbavíš. Docela dobrý by bylo kdyby sis pročeta pár článků o chutích na mojetelo.blogspot . cz (dej to do vyhledavače dohromady, jen nechci aby to dělalo odkaz:D:)).

   • Jo a neberte to prosím jako reklamu, jen je tam toho o jídle vysvětleno spoustu tak chci slečně pomoct:)

 7. Moc děkuju, udělám si jidelníček tak jak píšeš :-)

TOPlist