TOP 5 potravin (či superpotravin) pro zdraví, štíhlost a vitalitu 4.85/5 (13)

TOP 5 potravin (či superpotravin) pro zdraví, štíhlost a vitalituZdravé potraviny, možná i superpotraviny. Pomáhají předcházet nejrůznějším onemocněním, udržet si zdravou hmotnost, zlepšují náladu, zpomalují stárnutí. Ve srovnání s léky nemají téměř žádné vedlejší účinky. Jsou jich desítky, ba možná stovky. Pokud se konzumují pravidelně a v přiměřeném množství, jsou jedním z nejdůležitějších faktorů, které zajišťují dlouhý a kvalitní život. Které superpotraviny by rozhodně ve vašem jídelníčku chybět neměly? Mrkněte na náš malý seznam, který jsme vytvořili.

1. Brokolice

V brokolici se nachází množství prospěšných živin. Jednou z nich je chlorofyl. Toto zelené barvivo má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus. V první řadě podporuje tvorbu krve a je prevencí anémie, dále má antioxidační účinky, podporuje detoxikaci i trávicí procesy. Dalšími významnými látkami jsou vláknina, betakaroten, vitamíny skupiny B, vitamin C, E, K a minerály jako železo, draslík, fosfor, hořčík, vápník a další. Navíc brokolice obsahuje jen minimum kalorií (cca 35 kalorií na 100 gramů). Jak působí tento druh zeleniny na lidské zdraví? Podporuje trávení, činnost metabolismu i imunitní systém. Na základě provedených vědeckých studií je prospěšná i pro mozek, je prevencí Alzheimerovy choroby. Přečtěte si více o zelených potravinách zde.

2. Olivový olej

Jeho tajemství spočívá hlavně v obsahu mononenasycených mastných kyselin, které se podílejí na snížení hladiny škodlivého LDL cholesterolu a naopak zvýšení úrovně prospěšného HDL cholesterolu. Obsahuje vitaminy rozpustné v tucích, konkrétně A, D, E a K. Nacházejí se v něm i některé minerální látky: železo, hořčík, vápník atd. Olivový olej tedy prospívá kardiovaskulárnímu systému, zpomaluje proces stárnutí, posiluje imunitní systém, je prevencí některých druhů rakoviny, cukrovky či artritidy. Jedna polévková lžíce olivového oleje obsahuje zhruba 120 kalorií, čili patří i do jídelníčku „hubnoucích“.

3. Chia semínka

Drobná chia semínka obsahují řadu živin, které jsou prospěšné pro fyzickou i psychickou stránku člověka. Jsou bohaté na omega nenasycené mastné kyseliny, které pozitivně ovlivňují mozkové funkce a také prospívají kardiovaskulárnímu aparátu. Nachází se v nich i vláknina, bílkoviny, vápník, železo, draslík, fosfor, vitamin C, E a vitaminy skupiny B atd. Chia podporují činnost imunitního systému, prospívají trávení a stabilizují hladinu krevního cukru. Denně si klidně můžete dopřát až 3 polévkové lžíce chia semen. Můžete je konzumovat samostatně, nebo přidat do ovesných vloček či jogurtů. 10 gramů obsahuje kolem 50 kalorií.

4. Kustovnice čínská (goji)

Goji obsahuje antioxidanty, bílkoviny, polysacharidy, vitaminy (A, skupiny B, C, E) a minerály (železo, fosfor, selen, zinek) atd. Goji má jako superfood mnoho prospěšných účinků. Tak například snižuje hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak, podporuje spalování tuků a je prevencí deprese a úzkosti. V Asii se využívá na posílení zraku a boj s viry. 10 gramů bobulí obsahuje kolem 35 kalorií.

5. Avokádo

Avokádo je skvělé na přípravu smoothies či chutného guacamole. Přestože má vyšší kalorickou hodnotu (89 kalorií na 50 gramů), jeho přínosy pro zdraví jsou nepopiratelné a dokonce se hodí i do dietního jídelníčku, protože zasytí a vyrovnává hladinu krevního cukru. Navíc obsahuje i zdravé tuky, bílkoviny, vlákninu, vitamíny (hlavně skupiny B, E) a minerály (draslík, hořčík, fosfor). Je výbornou potravinou nejen pro srdce, ale i pro mozek.

VIDEO: Základní potraviny zdravého jídelníčku – Hubnutí / Vyvážená strava

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

TOPlist