TOP 7 superpotravin pro zdraví žen 4.8/5 (5)

TOP 7 superpotravin pro zdraví ženFenomén takzvaných superpotravin je něco, co v poslední době doslova hýbe celým světem. Jedná se o produkty, které mají podle složení nabídnout jedinečné účinky pro lidské tělo. Mají jak své odpůrce, kteří argumentují tím, že složení není zase až tak výjimečné, stejně jako mají příznivce, které na ně nedají dopustit. Ať už jste v kterékoliv skupině, je dobré se na superpotraviny podívat objektivně. Skutečně jsou mezi nimi i takové, kde jsou účinky prokázány. A takové do svého jídelníčku zařaďte.

1. Goji

Tuto superpotravinu lze potkat i pod názvem kustovnice čínská. Doporučujeme se hlavně ve chvíli, kdy chcete své tělo dokonale vyčistit – takzvaně detoxikovat. Goji je v tomto případě doporučovanou volbou. Pokud se podíváme na formy konzumace, je jich hned několik:

  • Konzumace samotných sušených plodů
  • Přidávání do sladkých jídel
  • Pití šťávy z Goji plodů

Pokud pomineme ony detoxikační účinky, je ještě jeden z důvodů, proč na tuto superpotravinu nezapomenout. Je totiž dobrým pomocníkem při kožních problémech. A je jedno, zda se jedná o běžné vyrážky a ekzémy, nebo i různé nemoci, kam se může řadit také nejznámější lupénka.

2. Ženšen

Ano, i tento kořen patří mezi superpotraviny. Na trhu je možné setkat se s několika odrůdami. Mezi tu, kterou doporučujeme, se rozhodně řadí takzvaný indický ženšen, který je znám i pod českým názvem vitánie snodárná. Tento název ale může poměrně výrazně klamat, jelikož účinky nesou takové, že by vám stan navodil stav odpočinku a spánku. Je tomu právě naopak. Ženšen je rozhodně ideálním pomocníkem ve chvíli, kdy je vaším hlavním cílem se únavy zbavit. Toho je dosaženo tak, že účinné látky působí na oblast nadledvinek, ze kterých se uvolňuje adrenalin, který lidské tělu stimuluje. Zapomeňte tedy na kávu, nebo energetické nápoje. Cesta k tomu, abyste byla stále plná energie, vede jinudy. Přes superpotraviny.

3. Šitake

Milujete houby? Zapomeňte na ty klasické, jelikož je vhodné do jídelníčku zařadit spíše exotické varianty. Šitake, která pochází z Japonska, je jedním z ideálních příkladů. Najít ji lze také pod názvem houževnatec jedlý. Kromě zajímavé chuti dokáže zaujmout i svým složením, které rozhodně není nijak špatné. Naopak. Mezi hlavní prospěšné látky patří:

  • Vitamíny B a D
  • Hořčík
  • Železo

Kdy a proč se tedy hodí tuto konkrétní houbu přidávat do stravy? Odpověď je jednoduchá, je to kdykoliv, když budete chtít podpořit svou imunitu. Tedy v době různých chřipkových epidemií, při podzimním počasí, nebo ve chvíli, kdy se jednoduše nebudete cítit ve své kůži. To všechno jsou příklady toho, kdy tato superpotravina umí pomoci.

4. Kurkuma

Která z vás miluje orientální kuchyni, ta se s kurkumou zaručeně již setkala. Jedná se o velmi zajímavé koření jak pro svou typickou žlutou barvu, tak i pro svou typickou a zajímavou chuť. Pozitiva ve vás vyvolá nejenom ve chvíli, kdy ji budete konzumovat. Zapomínat nelze ani na fakt, že má prospěšné účinky na lidské tělo. Pomineme to, že pomáhá posilovat imunitu, nebo že pomáhá podpořit trávicí systém. To hlavní, v čem je kurkuma užitečná, je snižování cholesterolu. Tedy toho špatného, který je nutné držet v normě. Dále dokáže také snížit hodnotu krevního cukru. Jasná volba pro ty z vás, které chtějí být zdravé.

5. Moringa

Tato superpotravina není zase až tak známá. Hlavně proto, že dominují takzvané komerční druhy a ty, které ještě mnoho lidí nezná, upadají do zapomnění. Nikoliv ale u nás. Moringa je označována také jako strom zázraků, ze kterého se konzumují především listy. Ty jsou nejenom unikátní tím, že jsou odolné a vydrží africké podnebí, ale jsou unikátní také z toho důvodu, že dokážou snižovat krevní tlak ve vašem těle. Pokud máte problémy s tlakem vysokým, a chcete se vyhnout medikamentům, zkuste tento druh potraviny. Kromě snižování tlaku je velmi dobrou volbou také ve chvíli, kdy je vaším cílem chránit tělo před různými srdečními příhodami, které dnes také nemusí být zase až tak nic výjimečného, hlavně v pozdějším věku.

6. Lněná semínka

Jsou superpotravinu? Za nás rozhodně ano. Mnohé z vás jistě zaujmou možnostmi jejich použití. Samotná semínka mohou být skvělou přísadou do různých jídel, stejně jako zaujme také lněný olej. Pozor ale na jeho kvalitu – měl by být za studena lisovaný. Ať už budete lněná semínka do svého těla dostávat jakkoliv, pamatujte si jednu věc. Jsou skvělou volbou pro zajištění správného trávená. Dobře ovlivňují všechny trávicí procesy v těle, stejně jako umí navodit i pocit sytosti. Doplňkovým pozitivním efektem jsou i protizánětlivé účinky.

7. Rakytník

Na závěr jedna z těch známějších superpotravin. Rakytník řešetlákový, jak zní jeho konkrétní název. Jeho unikátem je hlavně složení, které je bohaté na vitamíny A, C, E, nebo na kyselinu listovou. Nechybí ale ani řada různých antioxidantů. To jsou hlavní důvody, proč je dnes tolik doporučován. My se ale podíváme na jeho jiné účinky, pro které ho doporučujeme. Klasikou je pochopitelně celková podpora imunity, která je dnes velmi důležitá. Tím hlavním je však fakt, že se jedná o celkem zajímavý lék, pokud se popálíte, nebo si jinak poškodíte kůže. V takovém případě je vhodné z rakytníku připravit domácí mast, kterou budete na poraněné místo aplikovat. Pro rychlé vyléčení i úlevu od bolestí skvělá volba.

Co si ještě přečíst?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

TOPlist