TOP domácí přírodní metody na odstranění jizev – jak na to? 4.92/5 (12)

Třeba med je na jizvy super.

Třeba med je na jizvy super.

Každá žena chce být dokonalá. Co se však může na její kráse podepsat, to jsou problémy s jizvami. Pokud máš na těle nějakou tu jizvu i ty, není důvod zoufat. Můžeš buď oslovit nějakou firmu estetické medicíny, nebo zkusit eliminaci jizev doma. Poradíme ti, jak je můžeš celkem dobře eliminovat, díky čemuž budou téměř neviditelné. A je jedno, z jakého důvodu vzniknou.

Jak a proč jizvy vznikají?

Pokud se podíváme na ty nejznámější způsoby vzniku jizev, jsou spojeny s:

  • S porodem a císařským řezem
  • S odstraněním různých znamének
  • S možnými operacemi

Stejně tak to ale mohlo být také zranění, které jizvu způsobilo, nebo se mohlo jednat i o důsledek některého zdravotního kožního problému. My však nyní pomineme příčinu jizev a podíváme se i na to, jak problémy s jizvami řešit.

Čím dříve, tím lépe

U jizev platí jedno jasné a velmi důležité pravidlo. Čím rychleji a čím dříve začneš s jejich eliminací, tím lépe pro tebe. Pochopitelně však platí, že by to nemělo být dříve, než je rána dokonale zacelená a uzavřené. Nemělo by to být tedy dříve, dokud jsou v jizvě stehy a sám lékař ti nepovolí to, abyses se snažila jizvu odstranit. I zde je ale dobré mít dr na pozoru, jelikož případné prasknutí může být rizikem nejenom zdravotním, ale může to být rizikem také estetickým. I proto je v nutné být v samotné první fázi šetrná. A jaké jsou možnosti, které fungují? Podívej se na náš přehled.

1. Osvědčená klasika v podobě živočišného tuku

Chceš znát první tip spojený s péčí o jizvy, který dost možná znala a používala již tvoje babička? Nejedná se o nic jiného, než o živočišný tuk, tedy konkrétně sádlo. Ano, právě to je pomocníkem na jizvy doslova dokonalým. A to hlavně proto, že jizvu dokáže velmi dobře promastit, což následně vede k tomu, že ji i pěkně promasíruješ. Vhodné je mazat jizvu sádlem doslova neustále. Kdykoliv zjistíš, že už je téměř suchá, je třeba opět danou oblast promastit. Doporučujeme aplikovat jak na samotnou jizvu, tak i její okolí.

2. S jizvou pomohou také rostlinné oleje

Nemusí to být vždy jenom živ očitý tuk, který dokáže pomoci. Stejně tak může být dobrou volbou i olej. Tentokrát olej rostlinný. Navíc se nemusí nutně jednat jenom o ten, který je určený výhradně pro kosmetický průmysl, jelikož se může jednat i o olej, který je určený pro kuchyňské použití. Ani tím nic nezkazíš, pokud ho budeš často vtírat do samotné jizvy a přilehlého okolí. A jaké možnosti doporučujeme? Třeba:

Zapomínat ale nelze ani na další osvědčené klasiky. Jasnou volbou z hlediska dostupnosti je třeba olivový olej. A když někdy zamíříš do exotických krajin, může si koupit neméně zajímavý arganový olej. Ten je opravdu perfektní co se týče ošetření pleti. Ale je i docela drahý.

3. I konopí dokáže zaujmout

Pojďme nyní k účinkům známého konopí, které pokud jsou dodrženy hranice látky THC, nemusí být nutně jenom drogou. Je na vás, zda masti s konopím koupíš, nebo si je necháš vyrobit od někoho, kdo sám pěstuje a vyrábí. Volba je na tobě. Jde však o jedno z našich doporučení, které v souvislosti s jizvou také skvěle funguje a přináší velmi dobré výsledky, o kterých lze říci, že zaujmou na první pohled. Konopná mast je na jizvy opravdu moc dobrá, zkus ji sama a uvidíš.

4. Kosmetika je samozřejmostí

I když ji zmiňujeme až nyní, rozhodně to neznamená, že by nedokázala problémy s jizvami také řešit. Právě naopak. I dobrá kosmetika je vhodnou volbou, pokud je tvým cílem eliminovat a minimalizovat jizvy. Ideální je používat dva hlavní druhy. Prvním je ten, který je na jizvy jasně určený a tak je dokáže velmi dobře schovat, a to pochopitelně z dlouhodobého hlediska. Když se potom podíváme na druhou oblast kosmetiky, je možné sáhnout po té, která dokáže vaši pleť vyhladit. Ideální jsou tedy příklad různé krémy, které bojují proti vráskám.

5. Pravidelné masírování jizvy je super

Ať už se rozhodneš jít jakoukoliv konkrétní cestou, vždy je dobré vědět, jak mastičku, olej, nebo kosmetiku používat. Jenom ji nanést a nechat působit rozhodně není nejlepší volba. Důležité je do jizvy daný produkt co nejlépe vmasírovat. A to jak proto, že se dostane do jizvy lépe, tak samozřejmě také proto, že masírování je ideální v tom, že se jizva výrazně prokrví. A právě prokrvování je dokonalá cesta k tomu, jak se může jizva eliminovat. Dobrý postup masáže je ten, že budeš postupně krouživými pohyby masírovat celou jizvu zleva doprava. A to ideálně i několikrát denně. Masírování je opravdu jedna z nejlepších cest, jak se jizvy zbavit.

Když dané místo pravidelně masíruješ, skutečně zlepšíš prokrvení v postižené části kůže. Lepší krevní oběh znamená více živin dodávaných do postižené oblasti. Tato zvýšená hladina základních živin pomáhá léčit zjizvenou tkáň. Jednoduché a účinné.

6. Citronová šťáva, pak okurková štáva

Dvakrát denně nanášej vatovým tamponem na jizvy citrónovou šťávu, dokud jizva nezmizí. Čerstvě rozkrojený citron při dotyku s kůží pomáhá, aby byla jasná a zdravá. Aplikace okurkové šťávy pomocí vatového tampónu zase pomáhá stáhnout póry, takže se viditelnost jizvy postupně zmenší.

7. Na jizvu medem

Prý nejlepší způsob, jak se zbavit jizev přirozenou cestou, je použít med. Po staletí byl používán na hojení ran a popálenin. Měl by se používat několikrát za den, abyste naplno využili jeho léčivé schopnosti. Dej však pozor, aby to byl opravdu kvalitní med.

8. Rajčatová šťáva

Jeden z nejlepších domácích prostředků k léčbě jizev, zejména těch, které nastanou po léčbě akné, je použití rajčatové šťávy. Můžeš si vybrat čerstvě nakrájené rajče nebo šťávu, které přiložíte na jizvu nebo vetřete do pokožky.

9. Santalové dřevo

Jedna z účinných metod pro odstranění jizev zahrnuje použití santalového dřeva spolu s růžovou vodou. Použít se má pasta ze santalového dřeva (vyrobena smícháním santalového dřeva v prášku s růžovou vodou), kterou je třeba nechat přes noc působit. Ráno to pak omyj vodou. Pasta tě zbaví jizev a zanechá pokožku přirozeně lesklou a svěží.

10. Dostaň k jizvě vitamín E

Vitamin E, třeba jako olej nebo kapsle, může vyléčit jizvy. Během několika týdnů aplikace vitaminu E můžeš sledovat, jak jizva postupně mizí.

11. Aloe vera

Drobná poranění, jizvičky, řezné ranky či poškozenou pokožku po vyrážkách zacelí výtažek z aloe. Nejprve si postižená místa omyj a vydezinfikuj, následně potři šťávou z aloe. Alantoin, který rostlina obsahuje, podporuje buněčnou výměnu a z dlouhodobého hlediska napomáhá odstranění jizviček.

12. Pomoc plastických chirurgů

Poslední možnost, jak je dobré problémy s jizvami co nejlépe eliminovat, je spojena s tím, že využijete pomoci plastických chirurgů. Zde dochází k tomu, že je jizva v podstatě odstraněna a celé okolí je upraveno tak, aby došlo k celkovému srovnání kůže. Určitě jeden z velmi dobrých a osvědčených způsobů.

Opomíjet ale nelze ani to, že je možné vyzkoušet i různé kosmetické salony, které mají k plastickým operacím blízko. Zde už jde ale i neinvazivní odstranění. A jak přesně? Nejčastěji pomocí laseru. I zde je jizva a její okolí pravidelně vystavováno laserovému záření. I to může následně zajistit jednu hlavní a velmi důležitou věc. A jakou konkrétně? Samozřejmě takovou, že se jizva na vaší kůži téměř ztratí. Samozřejmě tento typ péče lze kombinovat i s těmi, které jsme uvedli hned v samotném úvodu našeho článku.

I strava vyhladí pleť

Zmíněné přírodní prostředky pro odstranění jizev nejsou dostatečně efektivní a účinné, pokud nedodržuješ správný jídelníček. Jinými slovy, pro zvýšení úspěšnosti těchto přírodních léků je nezbytné dopovat tvoje tělo těmi správnými látkami.

Strava s vysokým obsahem zeleniny je často považována za prospěšnou pro pokožku. Zelenina pomáhá opravit poškozené tkáně pokožky. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zahrnout tyto výživné potraviny do stravy, je jíst zeleninový salát každý den. Kromě zeleniny si dej i ovoce, které zkrášluje pleť a také zmírňuje viditelnost jizev.

Rada poslední? Nekuř!

Dalším zajímavým faktem je, že je zjištěno, že kouření zpomaluje tok kyslíku do povrchových vrstev kůže. To může zhoršit hojení jizev, protože jsou připraveny o čerstvý kyslík. Takže se ujisti, že kromě dodržování zmíněných pravidel se vzdáš i cigaret. To jizvě i tvému celkovému zdraví hodně prospěje.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

3 komentářů

  1. Lydia Martin

    Ahoj, velice doporučuji léčbu laserem, je to bezbolestné, a protože mám na těle velké jizvy po pádu z kola tak z vlastní zkušenosti vím, že to pomáhá :)

  2. hodně maminek doporučuje po porodu císařem na jizdu prikladat pumpičku a tím urychlit její zahojeni. Víte o co jde?

  3. obavam se, že tohle jizvu po císaři nespraví, alni po žádné jiné operaci. Leda tak muže působit jako čístečné analgetikum

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist