Domů Tělo & Zdraví Životní styl Vitamínové doplňky a doplňky stravy – potřebujeme je? ...

Vitamínové doplňky a doplňky stravy – potřebujeme je? 4.88/5 (8)

16

Alvimann_C_Vitamins__9_Pokud jsi už četla starší články nebo jsi s tématem vitamínů seznámená, určitě dobře víš, co to jsou doplňky stravy, vitamínové doplňky a vitamíny obecně. Pro zopakování – vitamíny jsou metabolické katalyzátory, látky, které v těle regulují biochemické reakce. Jsou esenciální – to znamená, že je naše tělo samo od sebe nedokáže vytvořit (až na výjimky) a proto je musíme přijímat potravou. Každý vitamín má určitou funkci a proto je důležité mít každého vitamínu dostatek. Když ho budeme mít málo, nebude to optimální a tělo to může velice špatně snášet. Tohle je zatím jasné ne? Ono to zní všechno moc pěkně a hodně lidí si myslí, jak jsou vitamíny skvělá věc – ano, to skutečně jsou a neobejdeme se bez nich. S ničím se to ale nemá přehánět, pokud některého vitamínu budeme mít hodně, i to může být na obtíž. Platí to hlavně u vitamínu A, D, E, K, které jsou rozpustné v tucích a naše tělo se jejich přebytku nedokáže jednoduše zbavit (narozdíl od vitamínů rozpustných ve vodě, které tělo vyloučí močí). Toť k úvodu!

Teď už ale k samotnému tématu. Určitě také víš, že v lékárně a na internetu můžeš koupit hromady vitamínových a  potravinových doplňků, které mají nahrazovat určité látky, které ti chybí nebo mohou chybět. K dispozici je jich skutečně hodně, ať už těch, které jsou zaměřeny na určitý vitamín nebo multivitamínové, které jich v sobě mají hned několik. Tyhle doplňky se zdají jako dobrá věc ne? A právě v tom je ten problém, často si je kupují lidé, kteří je vůbec, ale vůbec nepotřebují.

Uvedu příklad třeba na Biosilu plus. Není to klasický vitamínový doplněk, ale mezi dívkami je hodně známý, dokonce i tady jste si o něm mohly přečíst článek (Část I., Část II.). Biosil obsahuje látky jako zinek, biotin (vitamin H) nebo kyselinu pantotenovou. Hodně ho ženy chválí co se týče vlasů – doplní to, co doplnit má a vlasy jsou super. Jsou tu ale i názory, že někomu vůbec nepomohl a že je úplně na nic, jak to tedy je?

Když nám třeba hodně padají vlasy nebo mám roztřepené konečky či nám pomalu rostou, nemusí to znamenat, že nám v těle chybí nějaký vitamín či minerál. Nemusí to znamenat, že tělo po něčem strádá. Možná je růst vlasů u tebe dán geneticky, možná vlasy nešetříš, neustále je barvíš a možná se k nim prostě nechováš tak, jak máš a proto nejsou takové, jaké by sis je přála. A co se stane, když se začneš v takovémhle případě ládovat vitamíny a doplňky stravy – no, častokrát právě vůbec nic!

Jít do lékárny a koupit si zásobu doplňků stravy a vitamínů na deset let dopředu je blbost. Když nemáš žádné zdravotní problémy, zkus prostě jen jíst zdravě, zkus pravidelně do jídelníčku zapojovat jak ovoce, tak zeleninu, snaž se mít dobré zeleninové přílohy a snaž se to s ničím nepřehánět. Je to mnohem lepší než se cpát blbostmi a pak si kupovat drahé (drahé hlavně v případě že je nepotřebuješ) produkty farmaceutických firem.

Rozdíl samozřejmě přichází v případě, kdy máš problémy se střevy nebo máš jiný zdravotní problém, který ti třeba znemožňuje vitamíny přijímat v takovém množství, v kterém ho tělo potřebuje. I samotný lékař může doporučit různé produkty z lékárny, které ti mohou pomoci a ty se nemusíš bát toho, že to bude zbytečné. Stejně tak – když je člověk nemocný a trápí ho chřipka, vitamín C je super věc, která může urychlit jak léčbu, protože posiluje imunitní systém, ale může ti pomoci i v prevenci. A neznamená to, že první věc, kterou máš udělat, je utíkat do lékárny a nakoupit si kila tablet s vitamínem C, někdy stačí dodat ho tělu v normálním a obyčejném jídle:)

Jsou tedy vitamínové doplňky užitečné? Máme je používat? Pokud máš zdravotní problémy či víš, že ti nějaká konkrétní látka chybí (až už z jakéhokoliv důvodu), není důvod, proč to odsuzovat. Pokud ale jsi zdravý člověk, jíš tak, jak jíst máš, je zbytečné si s tím lámat hlavu!

TIP: Jak na ucpaný nos?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekKrok za krokem: Kulmování vlasů
Další článekDokonalý účes v zimě – i s čepicí!
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

16 KOMENTÁŘE

 1. Juchů!:) Hezký članek už jsem se bála že se ti něco stalo, jak jsi dlouho nic nepsala:D

 2. Ahoj, zajímalo by mě, jaký máš názor na firmu Mixturam a jejich nápad namíchat potřebné vitamíny do jedné tabletky. Chtěla bych příteli udělat radost a namíchat mu vitamíny na míru, ale nevím, jestli to není spíš jen reklamní tahák, aby nalákali lidi. Díky

  • Ahoj, myslím, že je super věc namixovat si svoje vitamíny, ale tak musíš vědět, které vitamíny pro tebe budou dobré, které potřebuješ a které máš dostatečně. Oni tam sice u každého píšou, k čemu to je, ale pomůže to jen v případě, že toho konkrétního vitamínu či nějaké látky máš nedostatek, jinak to tělo prostě nevyužije a je to k ničemu :)

 3. Co se Biosilu týká, poprvé jsem se o něm dočetla právě u tebe. Tenkrát mě nadchla možnost, že by mi po něčem mohly rychleji narůst vlasy. No a samozřejmě se nic nedělo… až do jednoho krásného dne zhruba před rokem, kdy jsem odložila (navždy) žehličku. Už to byla chvilka, co jsem měla vlnité vlasy, které se ale ještě pořád z toho žehlení vzpamatovávaly (přestože jsem je poctivě chránila, podepsalo se to na nich, i když ne tak tragicky.) Tehdy jsem se vrátila k Biosilu a jaký zázrak – porostly tak, že to nikomu neušlo, a to prosím u vlnitých je to s tou délkou ošidné, narozdíl od rovných.
  Co tím chci říct? To, že Biosil nakonec zabral, ovšem v kombinaci s dalšími faktory. Ona je to vážně blbost, koupit si nějaké pilulky a čekat od nich zázraky. Zdravý způsob života jimi totiž nahradit nelze :)

 4. No mě chybí hořčík takže beru magne B6 ,ale zajímalo by mě třeba ty martánci co jsme brali jako malí .Ty se můžou brát i když nám žádné vitaminy nechybí?

 5. Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak zjistím, který vitamín mi chybí? :) :D

 6. Ahoj, troufám si nesouhlasit se závěrem článku – že jsou ty doplňky vlastně na nic. Není to pravda. Samozřejmě jsou lidi, kteří nejedí vůbec zdravě a pak se spoléhají na tohle, ale klíčové je právě slovo doplněk. Jde o to, že i když máme pestrou stravu, většinou přirozeně dosahuje těsně pod doporučenou denní dávkou (zvláště s dnešní kvalitou ovoce a zeleniny, což je smutné). Když si vezmu potravinový doplněk, pak můžu tu denní dávku navýšit, ale pořád lepší víc než míň. Teď píšu o vitaminech rozpustných v tucích, tam je úplně jedno dávkování, vyloučí se močí a pokud člověk nemá problémy s ledvinami, tak to jde.

 7. Oprava – o těch rozpustných ve vodě :) Z těch v tucích se člověk může předávkovat, ale nejsou zahrnuty v takových klasickcýh multivitaminech.

 8. Ahojky Mers,
  Krásný článek a naprosto s tebou souhlasím !
  Tinka :D

 9. Já mám dobré zkušenosti s produktem Alavis. Koupila jsem si ho z toho důvodu, že mě bolel kotník. Po užívání se to hodně zlepšílo a také jsem měla lepší vlasy a pevnější nehty.

 10. Alavis jste si koupila na doporučení lékaře? Nebo je volně dostupný v lékárně??

 11. Mě bylo zjištěno,že mi chybí vitamín D. Takže krom zdravého stravování ještě užívám na doporuční lékaře Vigantolvit.

 12. Dobrý den, mám namířeno k lékaři tak se ho asi taky zeptám, zda mám nějaký doplněk stravy užívat. Zda je vhodné doplňovat vitamín D.

 13. Dobrý den, také užívám Alavis, sice je to kloubní výživa, ale vlasy mám po něm kvalitnější a nehty pevnější.

Diskuze je uzavřena.