Výběr šperků – jako dárek Zatím bez hodnocení.

Nechci už tak brzy Vás strašit s Vánoci, každopádně mi často chodí náměty na článek, který se týkají narozenin, různých oslav a zkrátka příležitostí, kdy se dávají dárky a my ty dárky samozřejmě musíme vymyslet, což často není nic jednoduchého. Pro někoho je vymyslet dárek jednoduché, pro některé naše přátele nebo příbuzné to může být velký problém. Z mého pohledu existují dárky osobnější, které se dávají ve vztahu, kdy už člověka doopravdy dobře znáte (kamarádky, přítel) a dárky univerzální, které si můžeme dovolit dát v podstatě komukoliv.

Když mi pak často chodí otázky typu: “Co mám koupit mamince k Vánocům?” “Co mám koupit kamarádce k narozeninám?” mezi mou oblíbenou odpověď patří právě šperky.

Šperky patří mezi ty univerzálnější dárky, protože potěší skoro každého. Já šperky miluju a i když jsou lidé, kteří je tak často nenosí, vždy jsou příležitosti, kdy se to hodí a pak je dobré, mít ve své sbírce něco vhodného. To je sice moc pěkné, ale často tu bývá problém – jak takový šperk vybrat? Pro sebe je to velice jednoduché, protože víme, co se nám líbí, víme, co chceme a z čeho budeme mít radost, ale u druhých lidí se často nemusíme trefit do vkusu. Jak tedy šperk jako dárek vybírat?

Pozoruj! 

Asi první krok, který je při výběru šperků důležitý, je pořádně si daného člověka “prověřit”. Dívej se, jaké šperky nosí, co se mu líbí. Můj trik je vždycky takový, že když chci mamce nebo sestře vybrat něco z klenotnictví nebo bižuterie, jdu se tam s nimi podívat “jen tak” a ptám se jich, jestli se jim líbí to nebo to. Když to udělám včas před Vánoci nebo narozeninami, většinou ani nedostanou podezření a tím více jsou pak překvapené.

Styl je celkově hodně důležitý. I když si o své kamarádce říkáš: “Hm, tohle doma ještě nemá a moc by jí to slušelo” – bude to nosit? Bude se jí to líbit a hlavně – bude to mít kam nosit?

Materiál 

Ne každý člověk snese na kůži každý materiál. Někdo má problém nebo je alergický na zlato nebo na stříbro, někdo nerad nosí obyčejnou bižuterii. Je podstatné to zjistit, protože i když dáš sebekrásnější šperk ze stříbra své na stříbro alergické kamarádce – moc velký smysl to mít nebude.

Většinou člověk má naprosto jasnou představu, zda se mu víc líbí zlato, stříbro a často ani nic jiného nenosí. Já jsem všemi deseti pro stříbrné šperky a i když zlatých mám doma několik, nosím je doopravdy, doopravdy výjimečně.

Máš na výběr z mnoha kvalitních a dostupných materiálů, ať už jsou to šperky ze stříbra, zlata, chirurgické oceli nebo z titanu. Pokud víš, že je člověk alergický na spoustu různých věcí, jedna z těch nejuniverzálnějších variant je právě chirurgická ocel. Pro šperky z chirurgické oceli je typická temně kovová barva, vysoká tolerance a samozřejmě i velký výběr a dostupnost na trhu.

Jaká velikost?

Občas se stane, že někomu něco dáme a zjistíme, že velikostně dárek nesedí. V takovém případě je dobré seznámit se s provozním a reklamačním řádem prodejce, aby jsi věděla, do kdy musíš zboží vrátit, vyměnit a co všechno musíš udělat pro to, abys mohla zvolit správnou velikost. Hodně ošemetná velikost je u prstýnků, kde je nejlepší zajít přímo do stříbrnictví či zlatnictví a nechat si tam obvod prstu změřit.

Pokud to chceš ale udělat tajně, abys tak nemusela odhalit svůj dárek, můžeš klidně vzít jeden starší prstýnek dotyčné osoby z její sbírky a donést ho do obchodu, kde ho mohou přibližně změřit. Občas na sobě mají velikost napsanou i samotné prsteny.

Vše doladit

Jeden z nejkrásnějších pocitů, když dostávám jako dárek šperk, mám v tu chvíli, kdy dostanu úžasnou krabičku. Na obal si já hodně potrpím a myslím, že by to alespoň částečně měla být samozřejmost, protože hezké dárky jsou prostě o stupeň lepší než nějaké strašlivě zabalené a ještě hůře – nějaké na kterých nám nezáleží.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

4 komentářů

 1. Ahoj :) nevíš odkud jsou první 3 šperky? :) Děkuju

 2. Já teda šperky nenosím – jen třeba na oslavy… A to si pak vezmu můj zlatý s mým znamením – býk.

 3. Ahoj
  mám tu jeden skvělí typ na šperky
  jedna paní na FB prodává moc krásné šperky z polymerové hmoty .. :-)
  Byla bych moc vděčná kdyby jste jí dali LIKE
  já sama jsem sní moc spokojená ♥
  https://www.facebook.com/pages/FIMO-ART/501446273219533?fref=ts
  ▲ odkaz zde

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist