Vybíráme sluchátka na běh nebo do posilovny 3.67/5 (9)

Vybíráme sluchátka na běh nebo do posilovny – správně zvolená hudba tě dokáže správně nabudit, dodat energii a proměnit i ten nejnudnější trénink v (alespoň) ucházející zážitek. Někdy stačí jen pomyslet na oblíbené songy a hned je chuť na pořádnou makačku mnohem větší. A jak vybrat ta správná sluchátka, která nezradí ani při těch nejnáročnějších aktivitách?

Zapomeň na sluchátka, která v kapse sotva najdeš (a pokud ano, tak se zamotaným kabelem) a v uchu by je udržela snad jen velká role lepící pásky. Navíc je vždy dobré mít speciální sluchátka určená jen na fitness aktivity. Důležitá je odolnost proti potu, ale i hygienický faktor. Nebo ti snad není proti srsti představa, že si do čistých vymydlených uší opět zasuneš špunty, které celou předcházející hodinu nasávaly pot a bakterie, jež takové prostředí považují doslova za svůj ráj? Každá sluchátka bychom měli nechat po použití alespoň hodinu odpočinout, a u těch sportovních to platí dvojnásob.

 

Když chceš odolné kousky

Chceš pro své uši jen to nejlepší? Pak vsaď na odolné prověřené materiály. Hitem je zejména lékařský (nebo také medicínský) silikon. Jeho dokonale hladký povrch nedá škodlivým bakteriím k uchycení žádnou příležitost, navíc se snadno čistí a nevznikají na něj alergické reakce.

Věděli jste, že: lékařský silikon je kvůli těmto vlastnostem ceněn i v erotickém průmyslu? Vyrábějí se z něj totiž ty nejluxusnější vibrátory a další sexuální pomůcky pro ženy s citlivou pokožkou nebo trpící náchylností k vaginálním infekcím.

Vybíráme sluchátka na běh nebo do posilovny

Zaměř se na integraci

Od běžných lifestylových sluchátek očekáváme, že nás dokonale oddělí od okolí – to, když si chceme užít chvilku pro sebe nebo najít klid k učení uprostřed hlučného sídliště. Fitness sluchátka jdou však přesně opačným směrem – u nich je integrace do okolí důležitá, jinak může běžec snadno přeslechnout blížící se auto.

Jde o funkci nazývanou „propouštění venkovního zvuku“. Sluchátka určená pro běh by ji vždy měly mít, jinak lze jejich bezpečnost přirovnat k jízdě v autě bez použití bezpečnostního pásu. Už víte, kam tím míříme?

Měli byste vědět: Slaný pot je agresivní a výrazně urychluje degradaci gumových i silikonových částí. Doporučujeme proto po každém použití sluchátka otřít alespoň suchým hadříkem a nikdy je nepůjčovat, a to ani v rámci rodiny!

 

Ergonomie až na první místě

Ptáš se, proč tuto důležitou vlastnost zmiňujeme až jako třetí v pořadí? Nás trh je totiž doslova přeplněný „ergonomickými sportovními sluchátky,“ jež však v ostatních bodech nevyhovují ani vzdáleně. Na ergonomii se proto dívej teprve ve chvíli, kdy máš jasno v předchozích bodech.

Je dobré si zapamatovat, že sluchátka určená pro ženy a pro muže se v mnoha bodech liší. Odlišný je tvar i velikost. Pokud však teprve začínáš objevovat, co by ti mohlo sedět, vsaď na sluchátka s univerzálními klipy, které se pohodlně zastrčí za uši a udrží tak vašeho společníka bezchybně na místě.

Investice není nijak vysoká. Vyzkoušet můžeš například osvědčená dámská sluchátka Sony MDR-AS210P v elegantní růžové barvě.

Vybíráme sluchátka na běh nebo do posilovny

Nebudou tě stát víc, než jedna pořádná večeře v restauraci, a přitom mohou nabídnout celou řadu zajímavých vlastností. Vypíchnout bych chtěla zejména:

  • rozsah 17-22 000 Hz
  • odolnost proti stříkající vodě
  • citlivost 104dB
  • neodymové repro 13.5mm
  • kabel 1.2m

Jde o skvělý model pro začátečníky, kteří si na muziku při sportu teprve zvykají. Tvar klipu však nemusí vyhovovat každému a při dlouhém požívání může navíc dráždit.

Časem tak možná budeš potřebovat vsadit na sluchátka, která ti budou držet jednoduše sama od sebe a nevypudí je ani otřesy při běhu přes překážky. Zpravidla jde o práci zkušených designérů, kteří si však za ni také nechají patřičně zaplatit. Ceny takových sluchátek se tak budou pohybovat okolo 1 000 Kč, a často i výše. Doporučuji tedy spoléhat zejména na recenze jiných zákazníků, abys takříkajíc nekoupila zajíce v pytli. A jaké můžu všem sportuchtivým slečnám doporučit já?

Budou to zase Sony, tentokrát Sony MDR-XB510AS. V červené variantě jsou vážně šik, a snesou jak běh po přírodní cestě podél řeky, tak i bláznivé cvičení na bossu nebo prudké otočky při nacvičování závojové choreografie (jen si musíte kabel tak trochu šikovně namotat na podprsenku). Už jsem je doporučila všem svým kamarádkám i spolutanečnicím. Bohužel jsou celkem velká, takže do malých oušek se nehodí, ale jinou výtku na ně vážně nemám. A mimochodem aktuálně jsou ve slevě ;)

Vybíráme sluchátka na běh nebo do posilovny

Když přijde ke slovu bezdrátové provedení

Pokud to se sportováním myslíš absolutně vážně nebo jsi jednoduše alergická na neustále zamotaný kabel, nemůžu než doporučit sluchátka bezdrátová. Osobně mám sice trošičku problém s jejich neskladností, ale to se dá s trochou péče vyřešit.

Třeba jako u modelu BOSE SoundSport wireless, na který jsem si nakonec na Fleru nechala ušít pouzdro na míru. Aspoň si můžu být jistá, že je mám opravdu s sebou, což se ve chvíli, kdy je jednoduše přihodíte na hromádku oblečení do fitka, nemusí být pravda.

Vybíráme sluchátka na běh nebo do posilovny

Mají vážně boží zvuk, díky třem velikostem špuntů drží vážně v každých uších a vydrží cca 6 hodin provozu. Výhrady bych sice měla k napájení přes mikro USB, ale funguje, takže o už. Jen pro ně budete muset sáhnout trochu hlouběji do kasičky, ale rozhodně za to stojí. Mimochodem jsou kompatibilní jak s iOS tak s Androidem a ovládají se snadno přes aplikaci nebo přímo přes tlačítka na sluchátkách.

Za mě tedy jednoznačně super. Nicméně věřím, že i z ostatních tipů a doporučení si vybereš. Tak sportu zdar a super hudbě taktéž! Pokud máš tip na skvělé sluchátka, poděl se o něj v komnetáři.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

1 komentář

  1. holky které chodítě pravidelne běhat a bolí vás z toho kolená, berete na to něco?

TOPlist