Vypočti si BMI dokud ještě není pozdě! Zatím bez hodnocení.

Svoji váhu pod vlivem záplavy fotografií štíhlých modelek a dalších celebrit řeší téměř každá slečna. Jak ale poznáš, jestli doopravdy se svou postavou musíš něco udělat, nebo jen příliš podléháš svému okolí?

A představuje tvoje hmotnost jenom drobnou vadu na kráse, nebo už bys měla přemýšlet nad tím, jak se ti v budoucnu podepíše na zdraví? Prvním vodítkem při určování by měl být BMI index. Co to je a jak se vypočítá?

Co je BMI a jak přesné je měření?

Zkratka BMI pochází z anglického označení body mass index neboli index tělesné hmotnosti. Vzorec pro výpočet je poměrně jednoduchý: Váha v kilogramech dělená výškou v metrech na druhou. Pro usnadnění počítání můžeš použít i internetovou BMI kalkulačku. Tenhle nástroj má i další přednost: Při počítání umí zohlednit i jiné faktory jako pohlaví a věk.

Na co si dát při výpočtu pozor:

BMI kalkulačka je jistě dobrý pomocník, ale výsledek ber spíše orientačně. Platí to hlavně v případě nižšího věku. Běžné kalkulačky poskytnou odpovídající výsledek až dospělým nad 18 let věku. Problematický je tento výpočet i tehdy, pokud aktivně sportuješ. V takovém případě totiž v tvém těle na poměr tuku a svalů převažují právě svaly. BMI ovšem mezi něčím takovým nedokáže udělat rozdíl. Stejně tak můžeš vyjít z tohoto srovnání dobře, pokud se ti tuk usazuje pouze v určitých partiích. Váha pak sice zdánlivě vypadá v pořádku, nicméně skutečný stav může být někde trochu jinde.

Kdy by tě BMI mělo varovat

Už jsi oslavila dvacáté narozeniny a tvůj index BMI se pohybuje mezi 25 až 30? V tom případě bys měla zpozornět. Do budoucna bude určitě vhodné svou hmotnost kontrolovat, aby se nadváha s věkem nepřeklopila v obezitu, která může mít i velmi vážné zdravotní důsledky.

Obecně bývá věk mezi 16 až 20 lety pro dívky velmi krizový. Většina slečen v tomto období končí se sportovními aktivitami či tanečními kurzy. Chybí jim tím pádem dostatek pohybu. U kluků je situace o něco lepší, ale pohybová aktivita se postupně snižuje i u nich. Po 30 začíná tělo rychleji ukládat tuky a váha letí nahoru.

Ve věku mezi 18 a 30 lety má 36 % lidí „špatnou“ váhu, oproti tomu po padesátce je to už více než 60 %.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist