Zumba – je zdravá a skvělá. Proč si zajít na lekci zumby? 4.86/5 (7)

Zumba - je zdraváDnešním světem hýbe, a to doslova, ohromný fenomén cvičení Zumba. Zumba – to je pohyb, radost, zábava i hubnutí. Avšak pozor – ani tento druh cvičení není univerzální a vhodný pro každého.

Co je to vlastně ta zumba?

Zumba je fitness program, který kombinuje dynamickou latinsko-americkou hudbu a tance. Jde o intervalový trénink, střídají se pomalé a rychlé skladby. Zumba se velmi rychle rozšířila, protože oslovila každého kdo má rád skvělou hudbu, tanec a zábavu. Cílem tohoto intervalového tréninku je spalovat tuky a posílit celé tělo, hlavně zadek, nohy, ruce, břicho.

Pro koho zumba moc není?

Abychom jen nehaněli – každý pohyb, který přináší radost, setkání s přáteli a zlepšení fyzické kondice je dobrý. Tím Zumba jistě pro spoustu lidí bez pochyby je. Ale i toto cvičení je přijatelné jen pro někoho. Pokud trpíš třeba bolestí kolen, potažmo kloubů vůbec, máš nějaké problémy s motorikou a závratěmi nebo se ti špatně dýchá, měla by sis raději najít jiný sport, který tvoje zdravotní omezení nebude více zhoršovat.

Zumba a hubnutí? Jak u koho.

Možná se i tobě se stalo, že chodíte na Zumbu pravidelně již několik měsíců, ale nevidíš žádný úbytek tuku či zmenšení konfekční velikosti. Může to být způsobeno tím, že je tvoje tepová frekvence pro spalování kalorií menší, než je prováděná zátěž při cvičení Zumby. Tím pádem si sice zlepšíš fyzičku, ale svou postavu nezformuješ. Obecně totiž platí, že se zvyšující se tepovou frekvencí přestává brát tělo energii z tuků a začíná brát ze sacharidové zásoby, čímž se stane to, že tukové pneumatiky ti zůstanou. Proto je vhodnější pro spalování tuků pomalejší druh cvičení, než rychlá aerobní Zumba, která sice skvěle zvýší tvoji trénovanost, ale pro tvarování postavy není zase až tak vhodná.

Při hubnutí a tvarování postavy je pohyb nezbytný. Ale druhů sportu je nepřeberné množstí. Jistě si vybereš ten vhodný přímo pro tebe, nepodléhej pouze módním vlivům.

Zumba a zdraví i hubnutí

Jelikož správné a účinné hubnutí je o stravě a pravidelném cvičení, zumba ti může být i tak při hubnutí velmi nápomocná. Cvičení při hubnutí většina lidí vnímá jako něco nuceného – nechce se jim cvičit s činkami, sklapovačky mnoho lidí přímo nenávidí ani běh není u obézních lidí moc populární. Zumba může být řešení – je zábavná, nenáročná i pro začátečníky a výborně se při ní spalují kalorie.

Chceš-li zhubnout a zumba (a tepová frekvence u ní ti vyhovuje) choď na zumbu alespoň 2 krát v týdnu a přidej si i další cvičení, tak abys cvičila alespoň 3-4 krát za týden. Zumbu je optimální cvičit cca 1 hodinu. Nezapomeň také na dostatečný pitný režim a vhodné oblečení. Nejlepší bude, pokud si najdeš mezi kámočkami parťačku na cvičení zumby – ve dvojici jde přece hubnutí mnohem snadněji.

Nezapomeň na to, že cvičení, ať už zumba nebo jiné, ti sice při hubnutí ohromně pomůže, ale je to jen část úspěchu. Důležitá pro úspěch hubnutí je i tvoje strava. Pokud změníš svou stravu k lepšímu a přidáš nějaké to cvičení (třeba právě zumbu), úspěch při hubnutí se brzy dostaví.

Benefity a pozitivní přínosy zumby

Tak si to shrňme do 8 bodů. Co ti může přinést to, že začneš cvičit Zumbu?

  1. Spalování kalorií a tuků: Tancováním zumby pálíš kalorie. Průměrná osoba spálí přibližně 600 až 1000 kalorií na jedné lekci Zumby. Jedná se o jakýsi intervalový trénink a opravdu si při něm mákneš.. Do tance Zumba jsou přirozeně zakomponovány i různé fitness pohyby.
  2. Zlepšíš si koordinaci: Tancováním Zumby si určitě zlepšíš svoji koordinaci pohybů.
  3. Procvičíš si celé tělo: Jak už v tomto článku několikrát zaznělo. Zumba je taneční i fitness v jednom. Má přínosy pro zdraví tvého srdce, Zumba také procvičí celé tvoje tělo.
  4. Perfektní aerobní cvičení: Pomocí písní a perfektní rytmické hudby tě Zumba dostane pěkně do varu. Je změřeno, že srdeční frekvence na lekci Zumby je kolem 145 úderů za minutu. Zumba je tedy poctivé aerobní cvičení. Pokud se snažíš vybudovat si vytrvalost, je to to nejlepší, co pro sebe můžeš udělat.
  5. Budeš krásně závislá na cvičení: Cvičení, při kterém se cítíš perfektně je těžké nějak omezit. Zumba je prostě tak příjemná, že na ni budeš příjemně závislá. Zmizí myšlenka na cvičení, bude to něco, na co se opravdu těšíš. Vypěstuješ si tak velmi zdravou rutinu!
  6. Mohou se připojit takřka všichni: Existují různé styly a úrovně náročnosti Zumby. Hodiny Zumby jsou nabízeny na několika úrovních, včetně standardní Zumby, Zumba Gold pro seniory, Zumba pro děti a dokonce i Aqua-Zumba v bazénech.
  7. Je super pro zlepšování nálady: Zumba je perfektní trénink, pokud se chceš zbavit stresu ze školy, práce nebo z běžného života. Veškerý stres, který se v tobě celý den akumuluje bude pryč. Pohyby specifické pro tento typ cvičení podporují uvolnění endorfinů, které zlepšují náladu. Tvůj stres se rozplyne v hudbě a v tanci.
  8. Zumba je společenská: Na lekci Zumby se budeš moci setkat a komunikovat se zajímavými a zábavnými lidmi. Potkáš nové kamarádky. Poznáš nové lidi. Poznáš možná spoustu nových přátel.

TIP: Mrkněte na rozdělení zumby

VIDEO: Ukázka tance Zumba

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

TOPlist