Domů Krása & Péče Pleť Něco málo o soláriích

Něco málo o soláriích

3

Hodně dívek prahne po krásné snědé pokožce, jako z nějakého exotického filmu a bohužel, některým se to vůbec nedaří – nemohou dosáhnout takového opálení, jakého si přejí. Buď nemají dostatek času a příležitostí se opálit nebo jejich kůže UV záření nesnáší moc dobře.

solarko

V současné době se ale nemusíš spoléhat jen na obyčejné sluníčko a čekat na dovolenou, pokud chceš být opálená za pár dnů či být tmavší i v zimě k tomu ti postačí solária či samoopalovací krémy.

O krémech už tu jeden článek je a doufám, že vám informace stačily, článek o soláriích jste si přály, takže zkusím vypsat pár nejdůležitějších informací.

Pro koho je solárium vhodné?

Pro slečny a i chlapce, kteří si přejí mít opálenou pokožku. Pokud nemáš žádné kožní a zdravotní problémy není důvod, proč tam nezajít hned, pokud ale trpíš ekzémy, lupénkou či podobnými nemocemi, je určitě lepší zajít k lékaři – buď obvodnímu či dermatologovi, který ti řekne, jestli opalováním příliš neriskuješ. Také se mu raději vyhni pokud bereš nějaké léky – antibiotika apod. Pokud je bereš dlouhodobě – poraď se s lékařem.

Je opalování rizikové?

Musíme rozlišovat mezi častým působením UV záření a občasným. To občasné nevadí, dokonce nám sluníčko prospívá, ale jakmile budeš každý den v soláriu, každý den na sluníčku je jasné, že tvoje pleť to odnese. Jak? Rychleji stárne a i když se to neprojeví hned, za nějakých pár desítek let budeš mít kůži jako indiánská babička. To už bylo prokázáno. Proto mysli i na svůj budoucí vzhled a opalování nepřeháněj.

Jak si vybrat solárium?

V každém větším městě jsou kosmetická centra a solária, kde tě vezmou hned nebo se musíš dopředu objednat – záleží na každé provozovně. Většinou už mají informace na svých webových stránkách, tak stačí si zjistit jejich adresu nebo umět hledat ve vyhledávači. Cennou radu ti také můžou dát tvoji známí a kamarádi, kteří už s tím mají zkušenosti a např. navštěvují je pravidelně.

Co udělat před prvním opalováním?

Určitě ze sebe musíš smýt všechny nečistoty a make up. Make up často zabraňuje proniknutí záření, takže pak můžeš mít flekaté či vůbec žádné opálení na obličeji. Pořádně se odlič. Neměla bys na sebe nanášet nic, krom ochranných opalovacích přípravků určených do solárií – ani parfémy. Také si sebou neber žádné šperky ani bižuterii.

Co si koupit?

Je chyba myslet si, že obyčejný opalovací krém s UV faktorem ti bude stačit. Když už tak často riskuješ, investuj do toho penízky, aby tvá kůže netrpěla. Do solárií by se totiž měly používat přímo přípravky určené na použití v těchto případech. Je jich všude spoustu – většina center je sama prodává uvnitř, takže když zapomeneš, můžeš si krém koupit uvnitř. Také je vhod mít krém po opalování, který si doma můžeš nanést na pokožku a ulevit jí.

Kolik minut?

Solária ti umožňují rozhodnout se na kolik minut chceš jít a od toho se odvíjí i cena.  Čím víc, tím intenzivnější opálení bude, ale pokud zvolíš poprvé hodně – spálíš se – a na to pozor. Pokud jdeš vážně poprvé měla bys zvážit jaký jsi fototyp (jak rychle a jak se opaluješ) a měla by ses i poradit s obsluhou solária. Doba by neměla přesáhnout deset minut (ideální je 5 min). Postupem času můžeš minuty navyšovat, ale celková doba by neměla přesáhnout 20 – 30 minut, to už bys kůži hodně ubližovala.

Jak často chodit?

Po prvním opálení bys měla počkat 24 – 48 hodin a teprve potom jít podruhé. Ale není to pravidlo, můžeš jít klidně za týden, ale rozhodně nechoď častěji než jednou denně.

Kolik zaplatíš?

Cena je opět hodně různá, protože každé centrum si říká jinou částku i podle minut. Na webových stránkách solária by měl být i ceník, kde si můžeš vypočítat danou částku, kterou za počet minut zaplatíš.

Jaký jsem fototyp?

Keltský typ : Velmi světlá  pokožka, pihy, rezavé nebo blond vlasy, modré oči. Vždy se spálí, nikdy neopálí. Do solária by vůbec neměl chodit. Řadí se sem také děti.

Evropan se světlejší pletí: Má světlou pleť a zelené až hnědé oči. Vždy se opálí do červena, často se spálí.

Evropan s tmavou pletí: Má tmavě plavé až hnědé vlasy a hnědé oči. Zrudne zřídka, opaluje se dobře.

Středomořský typ: Má tmavé vlasy, tmavou kůži, tmavohnědé oči. Nikdy nerudne.

Předchozí článekChemické rovnání vlasů: Ano/ne?
Další článekHříchy mladých slečen (už ne, prosím!)
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

3 KOMENTÁŘE

  1. a když jsem Keltský typ a chci do solárka—vadí to moc?ale pihy nemám.díky

    • Samozřejmě tam můžeš jít a vyzkoušet to.. pokud by jsi ale měla problémy a nedělalo by to dobře pokožce, tak už návštěvu neopakuj

  2. já do solarka nemusim mm prirozene tmavou plet(ale cikanka nejsem) a holky co mate svetlou plet budte za ni radi je hezci nez opalena nebo tmava :)

Diskuze je uzavřena.