Určitě už jsi zažila nějakou chvilku, kdy jsi zjistila, že potřebuješ peníze, ať už na dražší blbůstku, či na něco co doopravdy chceš a zrovna na to nemáš. Nebo sis prostě jen řekla, že už nechceš rozhazovat a raději si něco schováš do pokladničky, uspoříš a když budeš potřebovat, tak korunky prostě budeš mít. Oba dva to jsou případy, kdy je potřeba se nad svým utrácením zamyslet a popřemýšlet o tom, jak začít co nejlépe hospodařit.
Pokud nejsi ani jeden případ, rodiče tě každý měsíc zásobují penězmi a ty tedy podobné starosti nemáš, zkus se i pozastavit nad tím, jestli by nebylo lepší začít žít na vlastní pěst. Tím nemyslím, že se odstěhuješ, ale že místo toho, aby jsi byla takhle „rozmazlována“, by sis raději začala dávat peníze stranou a ne je jen hloupě utrácet, protože už v hodně mladém věku se učíme zacházet s penězi a co až ty peníze od mámy nebo táty dostávat nebudeš? I tohle je skvělá situace, proč nad tím začít přemýšlet.
Takže si zkusíme položit základní otázku, jak ušetřit?
1. Bankovní účet
Z vlastní zkušenosti můžu říct, že se peníze hůř utrácejí, když je nemáš v peněžence – na ruce. Je mnohem lepší si je někam uložit, mít o nich přehled. Já osobně jakmile mám hotovost, při nejbližší příležitosti mám obrovskou chuť chodit na nákupy. Jakmile vidím, kolik mám na účtě a že se stav snižuje, vždy mě to donutí přemýšlet, jestli to, za co chci peníze utratit, za to stojí.
Nemusíš zoufat pokud ti ještě není 15ct nebo 18ct let. Mnoho bank v České republice umožňuje svým klientům založit si Dětské konto. Potřebuješ k tomu jen s rodiči navštívit banku, ukázat doklady, podepsat pár věcí. Vždy se ale u konkrétní banky musíš informovat, jaké mají podmínky. Některé do 7, 10 nebo 15ti let vůbec nevydávají dětem platební karty apod. U většiny z nich, ale kartu za bankovní poplatek můžeš získat i dříve než v 15ti.
Tam ti např. rodiče mohou posílat kapesné a když začneš chodit na nějakou lehčí brigádu nebo si budeš jinak vydělavat peníze, můžeš si je zde sama ukládat. Je to skvělá příprava do života.
2. Měj přehled
Já nejčastěji utrácím za vcelku levné věci, když pak ale na konci měsíce zjistím, že jsem za tyhle „levné“ věci utratila spoustu peněz, už se mi to tak výhodné nezdá. Jakmile nakupuješ často, ale za malé peníze, vyjde to stejně, jak kdybys koupila párkrát do měsíce jednu velkou věc. Proto je nejlepší mít 100% přehled o tom, co si kupuješ, kolik za dané věci měsíčně utratíš.
Dobrá věc je, si např. do počítače nebo na nástěnku psát vše, za co utratíš i kdyby jen pětikorunu. Protože ono nakonec z té pětikoruny může být padesát a z toho i pětset a najednou to tak výhodné není.
3. Finanční matematika
Je fajn, když si stanovíš kolik a za co, můžeš své peníze utratit. Jestli dáváš hrozný prachy za trička a už chceš taky něco našetřit, nemusíš se o svou zálibu připravovat, ale omez si počet peněz, které za danou věc dáš. Než půjdeš do obchodu, řekni si proto: „Utratím jen 500 Kč!“ a snaž se to dodržet, pokud se ti to podaří, budeš mít možná i radost z vlastní silné vůle.
4. Brigády, výpomoc
Pokud ti rodiče dávají minimální, nebo žádné kapesné, je možná vhodná chvíle na to, aby sis našla nějaký vlastní způsob jak si peníze vydělávat. Je jasné, že před 15tým rokem (i před osmnáctinami) se brigády hledají dost těžko a krom roznášení letáků v podstatě výběr je skoro nulový. Skvělým řešením jsou různé druhy výpomoci – venčení psů, sekání trávy, pomoc starším lidem apod. I oni tě za takové drobnosti mohou odměnit a obohatit tvoje prasátko.
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy.
Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.
Já dokážu naspořit docela dost peněz. Nakonec je ,ale stejně utratím. Asi si začnu vést seznam .. :D
mě včera naši založili účet :)))
Rodiče mi peníze dají když chci,ale pak zase všechno musím vrátit,což se může zdát jako plus,ale zase nemám žádné vlastní peníze. Nechávají mi ale drobné. Měla jsem v prasátu a peněžence samé drobné mince a už mě opravdu překážely. Poprosila jsem taťku jestli se to někde nedá a vyměnit a odpoledne jsem měla na stole 1000,100 a dvě dvacetikoruny. I takhle se dá spořit ;)
Mě se vždycky líbí v krámu hrozně věcí, ale prostě mam hrozně málo peněz a nechce je utratit, takže si buď nekoupim nic, nebo něco tak do 300 .. Nedostávam kapesný, jenom občas jednou za měsíc za známky, ale vlastně ani ne každej měsíc .. Nechápu, jak si může někdo kdo dostává kapesný za nic eště stěžovat :D:/
Já kapesný dostávám velké, ale rozhodně bych neřekla, že za nic. Vím, že kdybych nepomáhala doma, kašlala na školu, brala drogy, kouřila a prostě nebyla zrovna ideální dcera, tak nedostanu nic. Rodiče mě mají moc rádi a tak mi chtějí udělat radost nějakou tou korunkou. Rozhodně mi to přijde lepší, než prosit o každou kačku.
Tak mě asi před čtřnásti dni založili účet u české spořitelny. Už mám i kartu a docela se mi to líbí. A je to rozdíl, než když si peníze vezmu, nebo je mám na kartě, víc šetřím, protože se mi nechce do bankomatu a tak…
Taky mám účet a je to dobré, protože peníze v peněžence utratím hned, protože je tam máám:D ale na účtu? na ty nedám dopustitt:PP
No, já když si chci něco koupit, potřebuju zaplatit ve škole nebo tak, mamka mi peníze dá. Ze svých úspor platím jen dárky. Ale já zas tak často nové věci nepotřebuju. Navíc si kupuju trička asi za 100- 150 kč, takže nejsem moc náročná.
Kde kupuješ tričká? :)
Diskuze je uzavřena.