Domů Rodina & Škola Škola Výživové doplňky, které ti mohou pomoci s učením

Výživové doplňky, které ti mohou pomoci s učením

12

Orange_pillsAlespoň jednou za měsíc mi přijde na e-mail nebo na facebook dotaz, jak zvládat učení, jaké jsou správné zásady a jestli existuje nějaký zázračný přípravek, který by mohl s učením pomoci a dal by se sehnat. Většinou takové otázky směrují takoví, kteří vědí, co studuju a mají s učením problém nebo očekávají, že problémy nastanou. Před pár dny jsem psala podobný článek i pro krásnou.cz, kde jsem se spíš zaměřila na bylinky, které se využívají do výživových doplňků a ráda bych Vám o podobném tématu pověděla i tady.

Co říct na začátek a co je opravdu důležité vědět? 

I když studuji farmacii a tenhle obor mě baví a chci v něm budoucnu na sto procent pracovat, zastávám podle mého racionální názor a to ten, že léky a různé doplňky nejsou všemocné a často mohou spíše ublížit než pomoci. Vždyť jejich zneužívání, špatné braní, špatné dávkování je na denním pořádku a asi to tak i vždy bude. Proto, než se rozhodneš, že do něčeho půjdeš, měla bys to promyslet nebo zkonzultovat s rodiči (pokud jsi mladá), popř. s lékařem.

První důležitá věc – výživové doplňky nejsou registrované léky, jsou to pouze doplňky a tedy nemusí vůbec pomoci. Když je začneš brát, může se stát, že vůbec nebudou fungovat, může se stát, že budou fungovat perfektně a budeš si je vychvalovat – to je prostě riziko, s kterým se musí počítat.

Druhá důležitá věc – než podobné přípravky začneš brát, v určitých případech je dobré prodiskutovat to s lékařem. To je v případech, kdy už bereš jiné léky na nějaké chronické problémy, máš velké zdravotní obtíže apod. Některé z doplňků také nejsou vhodné pro mladší 12 – 15 let.

Třetí důležitá věc – pokud začneš brát něco jen kvůli tomu, že se chceš rychleji naučit, nemůžeš počítat s tím, že si vezmeš tabletku a přes noc ti to samo naskáče do hlavy, takhle to nefunguje. Většina volně dostupných přípravků ti může pomoci, ale jen do určité míry.

Čtvrtá důležitá věc – někdy je jejich braní úplně zbytečné a nauč se poznat kdy. Pokud se ti neučí dobře jen proto, že na to zkrátka kašleš, nebo si u učení pouštíš muziku, neučíš se pravidelně, to je tvoje chyba, kterou lékárna zkrátka nevyřeší. S leností se dá pracovat a můžeš to změnit, musíš ale začít u sebe, ne v lékárně.

Pátá důležitá věc – většina doplňků není pro dlouhodobé používání. Velká výjimka je takové gingko, kde je nutné brát ho dlouhodobě, jinak spousta doplňků je pro „akutní“ záchranu a není dobré si na braní zvykat.

Šestá důležitá věc – i když se nejedná o léky, neměla by sis s doplňky zahrávat. Dodržuj dávkování, dodržuj doporučení lékaře či lékárníka.

Přípravky s guaranou 

Hlavní součást guarany, která v učení hodně pomůže je kofein. Kofein podpoří jak fyzickou tak duševní aktivitu, zlepšuje průtok krve mozkem, zlepšuje koncentraci, potlačuje spánek. Podle výzkumů působí i při mírných depresích a při bolestivé menstruaci.

MedPharma Guarana (800 mg, 100 tbl)

V jedné tabletce je 32g kofeinu, doporučené dávkování je 1 – 3 tbl denně s tím, že se má užívat při únavě, vyčerpanosti a při stavech, kdy je potřeba max. koncentrace (doporučené přímo pro studenty, řidiče apod.) Cena je okolo 200 Kč.

Walmark Guarana (800 mg, 100 tbl)

Přípravek v podstatě totožný s předchozím, jen od jiné firmy. Dávkování je 1 – 4 tbl (obsahuje méně kofeinu). Existují i balení s 30 nebo 60 tabletami. Cena je okolo 250 – 300 Kč.

Oxalis Energy Tea (guarana, 50g)

Ovocno-bylinkový čaj v kterém kromě guarany najdeš šípek, kousky jablek nebo třeba listy ostružníku. Upřímně jsem se s ním v lékárně ještě nesetkala, je podle mě nutné objednat dopředu. Cena je okolo 100 Kč.

Přípravky s ginkgo bilobou

Ginkgo neboli jinan dvoulaločný je rostlina, kterou v lékárně rozhodně najdeš, poslední dobou totiž skutečně jede a lidé si doplňky s jinanem rádi kupují, ať už kvůli testování nebo kvůli tomu, že jim skutečně zabírá.

Je skvělý pokud máš pořád zmrzlé nohy a ruce (zlepšuje prokrvení) a dlouhodobě pomáhá paměti a koncentraci. Velká nevýhoda je ta, že ho skutečně musíš brát pro dosažení výsledků dlouhodobě, několik měsíců.

GS Ginkgo forte (40 mg, 60 tbl.)

Želatinové kapsle, doporučené dávkování 1x tbl denně, nevhodný pro mladší 12 let. Cena okolo 200 Kč.

Walmark ginkgo biloba (40 mg, 60 tbl.)

V podstatě stejný jako předchozí, jen od jiné firmy, dávkování 1x tbl denně, cena okolo 150 Kč, lze sehnat v různých velikostech balení.

Přípravky s kofeinem 

Teď se trošku odchýlíme od výživových doplňků, ale tablety s kofeinem jsou dnes poměrně oblíbené. Podporují koncentraci, odstraňují únavu.

Kofein K (100 mg, 10 tbl.)

Doporučené dávkování 1 – 2 tablety, určené pro osoby, které očekávají vyšší fyzickou zátěž nebo nutnost vyšší koncentrace. Cena je okolo 100 Kč.

Kofex (50mg, 80 tbl)

Tabletky, které také obsahují guaranu, doporučené dávkování je max. 5 tbl denně. Cena je okolo 100 Kč.

Předchozí článekJust Cavalli: Mladistvá a provokativní vůně
Další článekČelenka z rybího copu + (foto)návod
Mersmerize
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

12 KOMENTÁŘE

  1. spíš je to článek pro ty, kteří mají nízký tlak a furt se jim chce spát

    • Nemyslim si že je to pro ty kteří mají nízký tlak, já sma ho mám dost nízký a beru kvůli tomu i léky ale člověk se musí hýbat! A při nízkém tlaku unevená opravdu nejsem jen se těžce spalují tuky..

      • já i mé kamarádky máme nízký tlak a jsme unavené, vím o čem mluvím :)

    • Je to i na nízký tlak i únavu, ale spoustu přípravků není na dlouhodobé užívání a nejsou proto vhodné „jen tak“, ale na konkrétní příležitosti, samozřejmě ale záleží na tom, co si konkrétně vybereš.

  2. Milá Mersmerize,
    tento článek se mi velmi líbí, protože to konečně někdo rozumně pojal. Jelikož tento článek pochází od odborníka na léky, můžeme mu jako laické čtenářky věřit. Je dobré, že doporučuješ přírodní přípravek z jinanu a ne nějaké ,,posilující“ polodrogy, které si moje spolužačky braly před velkými testy a pak ještě 3 dny trpěly na takové vedlejší příznaky, že nebyly schopné se učit vůbec (a drastický dopad na tělo ani nezmiňuji). Také je dobře, že zdůrazňuješ, že k učení se člověk musí nutit. Já osobně si myslím, že schopnost učení závisí hodně na ochotě něco udělat, přemýšlet, jaké metody učení použít, aktivní přístup na hodinách a dále také dlouhý spánek.
    Takže děkuji za pěkný příspěvěk.

  3. ahoj a jaké jsou léky dobré na stres a nervy? teď k blížící maturitě se to hodí vědět. Teď jsem 3x denně začala brát magne B6, ale kámoš mi říkal, že je dobrá i třezalka, takže nevím zda nemám investovat i do toho.

    • Třezalka může fungovat, jen dávej pozor, pokud bereš antikoncepci – snižuje její účinnost.

      • děkuji, já vím a neberu :) teď beru magne b6 tak snad to taky zabere :)

  4. Ahoj Mersmerize,
    chtěla bych se zeptat.Jestli si kofejn vezmu,tak mi to bude dobře myslet?
    Protože budu dělat zkoušky na gymnázium a chci aby jsem byla vzhůru a aby mi to dobře myslelo!
    S pozdravem Adél

  5. Zkoušela jsem tabletky guarany od guaranaplus? nebo nějak tak.. vzala sem si to zrovna ve dny, kdy jsem nebyla v moc dobrý náladě a nijak to nezabralo a spala sem i přes den… to samé s čajem z oxalis (který mám rovnou z prodejny oxalis, kterou mám blízko a sem za ní moc ráda :) ) udělala sem si čajík celá natěšená, vypila a okamžitě se mi chtělo spát :D podobně na mě působí i kafe.. nevím asi by si moje tělo představovalo deset hodin spánku denně :D

Diskuze je uzavřena.