Domů Tělo & Zdraví Banán a vaše zdraví – proč si ho dát? ...

Banán a vaše zdraví – proč si ho dát? 5/5 (2)

0

Co je doporučováno v souvislosti s vaším zdravím, ale třeba také s vaší krásou? Je to rozhodně ovoce. Druhů, které si můžete dát, je více než dost. Mohou to být varianty jak tuzemské, tak samozřejmě i ty exotické, které jsou bez problémů dostupné i u nás. Na jeden druh se nyní podíváme. Jsou to banány. Doba, kdy se na ně musela stát fronta, jsou dávno pryč. Snadno je koupíte v každém větším i menším obchodě. A proč to udělat? Čtěte dále. Rozhodně vás zajímavě překvapí to, kolik pozitiv v souvislosti s lidským tělem mohou mít.

Získejte potřebnou energii

Ta je pro lidské tělo velmi důležitá a ani vy se bez ní neobejdete. Primárně jsou jako dobrý zdroj uváděny hlavně sacharidy, které je možné najít třeba v rýži, těstovinách, nebo v bramborách. Dobrý zdroj energie je ale i banán. Proto na něho nedá dopustit řada sportovců, nebo různých cestovatelů. Je možné dát si ho před fyzickou aktivitou, není problém dát si ho po fyzické aktivitě, stejně jako si ho můžete dát i během ní. Banán nezabere míst a může se konzumovat velmi jednoduše. Pro rychlé dodání energie je skvělou volbou. Pozitivem je i to, že je vždy schován ve slupce a tak není třeba řešit jakékoliv složité balení, nebo jeho mytí.

Když jde o sportovní aktivitu, oceníte také to, že obsahuje i řadu látek, které potřebují svaly po každé námaze. To znamená, že díky nim dojde nejenom k omezení toho, že by ve svalech mohly vznikat křeče. Také nezapomínejme na podporu rychlejší regenerace, což je hlavně u aktivních sportovců velmi důležitá povinnost. Potěší také to, že díky svému složení dokáže po tréninku i eliminovat případnou bolest svalů, které vznikne jejich nadměrnou a časově delší námahou.

Zkonzumujete potraviny s nízkým glykemickým indexem

Nejenom pokud jde o hubnutí, ale také pokud máte cukrovku, se mohou banány jevit jako velmi dobrá potravina. Když se podíváme na různé další druhy ovocí, ne každé dokáže nabídnout právě takto nízký glykemický index, jako má banán. Samozřejmostí je, že daná hodnota může kolísat, a o obvykle mezi hodnotami od 35 do 50. Jak zajistit, aby byla co možná nejnižší? Roli zde hraje především zralost banánů. Čím méně zralé jsou, tím nižší glykemický index. Proto v regále raději sáhněte po tom, kde je na slupce ještě patrná zelená barva.

A jaké je konkrétní plus daných hodnot?

• Zasytí vás na delší dobu
• Nezpůsobí náhlý vzestup cukru v krvi
• Tělo je snadno stráví

 

Nemusíte se bát problémů s krevním tlakem

Ten je poměrně velkým strašákem pro mnoho lidí. Zvláště potom v případě, kdy se nacházejí v rizikové skupině. Jak problémy s krevním tlakem co nejlépe eliminovat? Ano, samozřejmě tušíte správně. Tím nejlepším pomocníkem opět není nic jiného, než banán. Proč tomu ta je? Je to dáno hlavně jeho obsahem draslíku. Pokud pomineme datle nebo avokádo, což je ovoce umístěné předtím, tak ho už žádné jiné ovoce neporazí. Draslík je pro lidské tělo důležitý v tom ohledu, že umí krevní tlak dobře regulovat. S tím jde ruku v ruce i pozitivum, že jsou regulována kardiovaskulární onemocnění.

Opomíjet nelze ani to, že obsahuje několik vitamínů ze skupiny B, stejně jako obsahuje i hořčík. To jsou látky, které mohou ovlivňovat energetické reakce v lidském srdci. Samozřejmě i zde mluvíme o ovlivňování, které je pozitivní. A co to znamená? Že je banán dobrou prevencí v souvislosti s infarktem myokardu.

Skvělá volba i na vaše trávení

Máte s ním problémy? Než se rozhodnete navštívit lékárnu a zkusit různé medikamenty, zajděte nejdříve do obchodu a zde si kupte několik banánů, které pravidelně jezte. Do těla tak dostanete látku, která je označovaná jako inulin. Zařazována je do skupiny takzvaných probiotik, které mají clekem pozitivní vliv především na oblast trávení lidského těla. To znamená, že vám může pomoci jak ve chvíli, kdy trpíte průjmem, tak i ve chvíli, kdy trpíte také zácpou. Je to jednoduše dáno tím, že probatika se starají o správné prostředí ve střevech a tak dokážou harmonizovat střeva v případě obou problémů.
Doprovodným efektem kvalitních střev je také to, že posílíte svou imunitu. Není tedy pravdou, že by na ni banány neměly žádný vliv. Potvrzujeme sice, že vitamínu C, který je často doporučovaný, obsahují jenom minimálně, ale jinak se jedná o volbu, která rozhodně nezklame.

Vyměňte kosmetické krémy právě za banán

Banány byste měla nakupovat také ve chvíli, kdy chcete být krásná. I to naplno pocítíte jejich pozitiva. Hlavně je to především s ohledem na krásu vaší pleti, která tak bude krásnější než dříve. Mohou za to především vitamín E, může za to kyselina listová a také trojice vitamínů ze skupiny B. A to konkrétně:

• Vitamín B1
• Vitamín B2
• Vitamín B6

Vaší pleti tak zajistí potřebnou hydrataci, která má vliv na jejich krásu, ale i boj proti vráskám. Také bude působit svěžím a mladým dojmem. Opomíjet však nelze ani to, že banány pomohou vašim vlasům, což je také třeba připomenout. Plusem je, že z banánů můžete nejenom vyrábět různé masky, ale plně může postačit, když je budete i pravidelně jíst.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.