Dejte si banán. Proč? Zhubnete a budete krásná i zdravá 4.73/5 (11)

Dejte si banán. Proč? Zhubnete a budete krásná i zdraváMožná si ještě pamatujete na dobu, kdy byly banány spíše nedostatkovým zbožím (i když spíše už si to pamatuje jen málo z vás). Nyní je seženete v každém větším i menším obchodě. A to je dobře. Proč? Jelikož jsou nejenom ovocem chutným, ale jsou i ovocem, které je pro vaše tělo prospěšné. Proto je vhodné dát si banán nejlépe každý den. A aby se pro vás nestal jednotvárnou povinností, doporučíme různé kombinace, jako jsou:

 • Ovocná smoothie
 • Zeleninové saláty
 • Ovesné vločky a kaše s ovocem

Navíc při jejich konzumaci můžete jednoduše zahnat chuť na sladké, jelikož mají příjemnou chuť. I to je jejich plus, na které nelze zapomínat. A jak přesně prospějí právě vašemu tělu? Na to se pojďme podívat společně.

Obsah draslíku a vlákniny

To první, na co se v souvislosti s banány musíme podívat, je rozhodně obsah dvou důležitých látek. Je to draslík a je to také vláknina. Jenom těžko byste hledali jiné ovoce, kde je takové zastoupení. A proč je to velké plus? Pokud jde o vlákninu, tak má nejenom pozitivní účinky na lidské trávení, ale zapomínat nelze také na to, že dokáže navodit pocit sytosti. To se může hodit třeba právě při dietě.

Draslík je zase dobrým pomocníkem pro vaši psychiku. Je látkou, která má velmi dobré tlumicí účinky. Nikoliv tak velké, aby vás utlumila z běžného života, ale takové, díky kterým můžete snadno odolávat stresu, stejně jako můžete eliminovat třeba i různorodé pocity úzkosti.

Vhodné pro imunitu, stejně jako pro vaši krev

Kromě toho, že oceníte jejich vliv na vaše chutě, ale i na vaši psychiku, se musíme dotknout také klasické zdravotní stránky. Zde nesmíme zapomínat na tolik důležitý vitamin B6. I jeho zastoupení je v banánech v porovnání s jiným ovocem rozhodně velké. A v čem je tento vitamín prospěšný? V první řadě dokáže podporovat imunitní systém. V době chřipkových epidemií tak banány přidejte k osvědčeným citrusům. Dále vás tento vitamín zaujme také tím, že podporuje tvorbu červených krvinek, které jsou důležitou součástí cévního systému každého člověka.

Ideální při dietě

Nutno říci, že banány neobsahují také žádný tuk, takže se dokonale hodí jako ovoce spojené s dietním režimem. A i když jsou sladké, není důvod se obávat nadměrného množství cukru. Rozhodně se nesnažte konzumovat banány méně zralé. Ty totiž obsahují mnoho škrobu, který se ve vašem těle bude měnit právě na cukr. V dietním režimu patří mezi ty špatné. Lepší jsou naopak ty, které jsou dokonale zralé a už lehce začínají hnědnout.

Pokud však potřebujete doplnit sacharidy, třeba před sportovní aktivitou, nebo po ní, dejte si právě méně zralý banán. Jenom pozor na množství. U toho nadměrného mohou hrozit trávicí problémy, nebo nadýmání. Při běžné konzumaci se však nemusíte obávat ani jednoho.

Banán pomůže také k vaší kráse

Tu už můžeme lehce spojit s tím, že díky banánům v dobře sestaveném jídelníčku můžete zhubnout. Nutno ale dodat i to, že se na vaší kráse mohou pozitivně podepsat také jinak. Obsahují totiž látky, díky kterým můžete zamezit nadměrnému padání vašich vlasů. Zařaďte banán do svého jídelníčku a sama uvidíte, že množství vlasů na vašem hřebenu bude mnohem menší.

Též se pozitivně podepisují i na kráse vašich rtů. Pokud máte problém s tím, že jsou často popraskané, nebo se na nich objevují opary, je banán také tím pomocníkem, který pomůže jak v eliminaci problému, tak hlavně ve chvíli, kdy hledáte vhodnou prevenci.

Jako pomocník při detoxikaci

Obecně se při detoxikaci doporučuje hlavně zelenina. Jsou však druhy ovoce, které se hodí také. A banán je dokonalou volbou. Je totiž považován za velmi dobrý antioxidant. A ty jsou době detoxikace neboli vyčištění organismu ideálním pomocníkem. A proč konkrétně? Jelikož z těla pomáhají vyloučit:

 • Volné radikály
 • Toxiny
 • Parazity

Dále nelze zapomínat také na to, že obsahují i látku, která je označována jako pektin. I ta může být při detoxikaci velmi důležitá. A nejenom při ní. Jejím hlavním pozitivem je to, že dokáže velmi dobře čisti vaši krev.

Na trávicí problémy

I ty se čas od času mohou objevit. Když budete mít ve své lednici banány, rozhodně to nebude tak časté. A když už, dejte si jeden navíc. Co totiž banán ve vašem organismu dokáže? Hned několik věcí. Jsou doporučovány jako pomocníci při zácpě i průjmu, jelikož mohou pomoci uvést střeva do normálního stavu a zajistit, aby vše fungovalo tak, jak fungovat má.

Dále jsou dobrým pomocníkem také při pálení žáhy. Když se chcete zbavit tohoto nepříjemného pocitu, s banánem rozhodně chybu neuděláte. Nejenom v žaludku, ale také v oblasti vašeho jícnu vytvoří ochranou vrstvu. Sice nezamezíte průniku agresivních kyselin mimo žaludek, ale díky ochranné vrstvě výrazně snížíte jejich účinek.
U oblasti žaludku musíme ještě zůstat. Banány jsou totiž pomocníkem i při onemocnění, kterým jsou žaludeční vředy. Nejenom, že jim nijak neškodí, ale dokonce můžeme říci, že dokážou podpořit jejich léčbu. A jelikož jejich vznik je dán i stresem, můžeme říci, že boj proti vředům budete díky banánům vyhrávat i v oblasti vaší hlavy. Jak jsme zmínili, jdou i dobrým pomocníkem, pokud se jedná právě o vaši psychiku.

Co si dále přečíst o banánu?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

2 komentářů

 1. Hah, tuky sice banán neobsahuje, to je pravda, ale SACHARIDY!? Panebože, vždyť je to ovoce. A ovoce = sacharidy. (No a pokud to dámy nevíte, tak sacharidy jsou víceméně CUKR.) A banán je zrovna ovocem, které se může „pyšnit“ fakt velkým množstvím sacharidů… na jeho úroveň třeba takový jabko, nad kterým se kde kdo ofrňuje, fakt nemá.
  A navíc – banány jsou EXTRÉMNĚ NEEKOLOGICKÝM druhem ovoce – tedy, abych zas neblafovala, pokud vám nerostou za barákem – v tom případě je to fuk, že jo. Proč jsou neeko?
  Spotřeba paliva na dovoz banánů někde z Ekvádoru není úplně zanedbatelná, navíc se nám to všechno se·e do ovzduší… jooo, banány jsou super, taky je jím, ale nechápu, proč by měly bejt lepší, než třeba taková hruška/malina/jabko/švestka/jahoda/jánevimcoještště. Prostě je to ovoce. A to stejně všichni víme – no ne?

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.Povinné pole jsou označeny *

*

TOPlist