Domů Tělo & Zdraví Dioptrické brýle x kontaktní čočky Zatím bez hodnocení.

Dioptrické brýle x kontaktní čočky Zatím bez hodnocení.

20

Vcelku velké procento mladých i dospělých lidí má problémy s nějakou oční vadou. Ať už je to krátkozrakost nebo dalekozrakost, při vážnějším problému, kdy bez pomoci už těžko vidíme, se jako vhodné řešení můžou nabídnou dioptrické brýle.

Čím víc jde ale doba dopředu, opouští se staré, nemoderní věci a vymýšlejí se nové a pohodlnější, tím víc se brýle stávají překážkou, kterou mnoho lidí nechce snášet. Jak ale bez brýlí uvidíš? Dnes ti tvůj lékař může odpovědět jasně a jednoznačně: Pomocí kontaktních čoček.

Tyto vylepšení brýlí se už mezi lidmi vcelku rozšířily a tedy není problém nějaké si koupit, seženeš je na každém rohu a často bývají nenahraditelnou pomůckou. Záleží však konkrétně na člověku, zda zvolí brýle či čočky, každému vyhovuje trošku něco jiného.

Pokusím se napsat klady a zápory obou těchto věcí, možná ti to pomůže při rozhodování, jak se ale říká: zkusit se má vše.

Dioptrické brýle

Klady

 • Zaplatíš jednorázově a většinou ne nijak vysokou částku
 • Neobjevuje se nesnášenlivost, tedy je může nosit každý člověk
 • Jsou lehce k sehnání
 • V dnešní době už se berou i jako módní doplněk

Zápory

 • Viditelná překážka na obličeji (po líčení apod.)
 • Nepohodlnost

Kontaktní čočky

Klady

 •  Na obličeji nepřekáží
 • Nejsou na první pohled vidět
 • Lehce dostupné
 • Možnost barevných čoček

Zápory

 • Delší aplikace (nandání čoček)
 •  Vysoká cena
 • Někteří lidé trpí nesnášenlivostí

I když může vypadat, že jedno je lepší než druhé, doopravdy záleží individuálně na člověku a než brýle nebo čočky odsoudíš, měla bys je vyzkoušet.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho, budeme rádi.

Předchozí článekTo pravé oblečení pro tvou postavu
Další článek5x tip na dívčí notebook
Je mi 22 let, pocházím a dodnes žiji v Kutné Hoře a až vystuduju, pravděpodobně Vám budu vyrábět nebo prodávat léky (můj studijní obor je farmacie). Moje pravé jméno je Lucie, ale na internetu mě můžete potkat pod nickem Mersmerize, na který jsem přišla asi před dvěma lety, díky mé oblíbené hře Final Fantasy. Blog na kterém se právě teď nacházíte jsem založila 14. listopadu 2010 a vznikl ze dvou důvodů. Ten první byl, že jsem se potřebovala ze všeho vypsat, informovat o tom, že tu taky jsem a druhý důvod byl pomoci ostatním mladým slečnám, které si s něčím nevědí rady. Nejsem všeznalá, nevím a nevyznám se ve všem, ale jsem učenlivá a ráda se dozvídám nové věci.

20 KOMENTÁŘE

 1. Já zrovna jdu v úterý na oční a brýle na 100% dostanu, protože mě díky mému mžourání na tabuli už přesazují do první lavice :/. Naštěstí mám tak oddanou spolusedící, že tam šla se mnou:). No a mamka říká, že pro mě brýle budou lepší než kontaktní čočky v tom, že si je nasadím během vyučování třeba jen jednou, dvakrát a nemusím je nosit celý den, tudíž je zbytečné investovat do čoček. A navíc, oči nesmí zlenivět, ale pěkně trénovat, třeba se to ještě spraví. Takže pro mě jsou brýle jasná volba…

 2. Pro mě jednoznačně kontaktní čočky. Brýle jsem nosila až do minulé zimy, lehce a bez větších problémů jsem se naučila s čočkami a od té doby si je nemohu vynachválit. Snášenlivost 100% v pohodě, nemám jedinou námitku.:)

 3. Já nosím brýle od listopadu, ale ne pořád, jen ve škole a na počítač.Když jsem je vybírala, rozhodla jsem se, že si vyberu nápadnější brýle, hlavně abych nevypadala jako šprtka, tak jsem si vybrala černé Ray-Ban, no a všichni mi je hrozně chválí, že v nich vypadám jinak, ale dobře, takže čočky plánuju tak v 15-ti.Doporučuju udělat z brýlí přednost a vybrat si opravdu pečlivě:-)

 4. Jen bych dodala něco ke kontaktním čočkám. Já, jakožto člověk, který má 6x týdně trénink volejbalu, bych asi s dioptrickými brýlemi moc neobstála, proto jsem zvolila v listopadu roku 2009 kontaktní čočky, používám měsíční, bez zabarvení. Měla bych jen ze zkušenosti menší výtku k těm záporům kontaktních čoček: po nějaké době ( u mě asi po měsící téměř každodenního používání) se doba aplikace výrazně zkrátí, uznávám, že napoprvé to může trvat klidně i víc, jak půl hodiny, ale celkem mi teď již aplikace trvá maximálně 20 sekund, ale jak už bylo řečeno, záleží na individuální osobě. A k ceně? Já osobn používám čočky, které mě vyjdou na rok na cca 2 000 kč, což někoho můžou stát čočky třeba na měsíc, tudíž cena nemusí být vždy extra vysoká, ale je pravdou, že každému sedí na oko jiné čočky a to, že mě sedí ty levné nemusí znamenat, že někomu jinému budou taky sedět, to jen pro informaci, že čočky nemusí být zase extrémně drahé :) Snad jediný zápor, který já osobně na čočkách vidím je ten, když nemáte noční čočky, že se mi totiž párkrát povedlo usnout s čočkami, což ovšem není nic hrozného, jak by Vám řekli třeba v optice, protože opravdu se mi extrémně neslepily nikdy oči a ani jsem nemusela na optiku čočky sundávat, prostě se jen trošku přilepily na oko, což se dá prstem normálně rozhýbat, a pak ještě nevýhodou je sprchování a koupání se s čočkami, protože pak se čočky také přilepí na oko, v aquaparku můžou dokonce vypadnout ( pokud nepoužíváte plavecké brýle)…jo a výhoda: Když jsem začla používat čočky každý den, narozdíl od brýlí se mi nezvětšovalo tak rapidně číslo určující dioptrie, ale zůstávalo už téměř stejné … PS: Samozřejmě nechci kritizovat článek, aby to tak někdo nepochopil, jen přidávám osobní zkušenost :)

  • Určitě s tebou souhlasím, jde o zkušenost.. já jsem čočky používala jen chvíli, brýle používám dodnes jen např. do kina na titulky. Bohužel jsem zrovna měla jiné a vcelku se to prodražilo.. A určitě to neberu jako kritiku:)

 5. já mám 6 dioptrií což je dost..:/ a abych se mohla v létě na kouališti kouat bez brýlí tak si chci koupit čočky..ale doufám že se s nimi budu moct i koupat.jinak by m ty čočky byly zbytečný..:/ takže dá se s nimi koupat..?

  • Koupat se s nima dá, já je mám vždycky jak u bazénu, tak u moře. Můžu se v bez obav i potápět, ale musím na ně být přece jen opatrnější…Jinak se mi ale nestalo, že by mi do bazénu vypadly…;)

   • No ona větší pravděpodobnost vypadnutí je u skákání do vody…když se potopíš, tak ne vždy vypadnou že…ale třeba teď ve škole v plavání jsem skočila, spadly mi brýle a čočky vydržely..takže pohoda:D :))

 6. Já jsem čočky nezkoušela,s brýlemi jsem velice spokojená.Když je mám déle jak minutu tak je ani necítím.Jelikož se ještě nemaluju tak mi to nevadí :-).

 7. jen bych dodala, že brýle už ani dnes nejsou levnou záležitostí – ceny jsou v řádu několika tisíc korun, záleží na ceně obrouček, počtu dioptrií nebo věku, protože vyšší věk = menší příplatek od pojišťovny, ale jinak fajn článek :))

 8. Ještě jednu výhodu mají čočky-nikdy se vám neumažou a nepoškrábají

 9. Dioptrické brýle: Klady: Neobjevuje se nesnášenlivost, tedy je může nosit každý člověk
  to moc neplatí…teda aspoň pre mňa nie :D ja okuliare neznesiem ani minútu…tlačí to! Nenosím ani slnečné!

 10. Jo, jenže čočky ti bude doktorka, pokud je dobrá, vymlouvat. Pokud jsi dítě a a vyvíjí se ti oko tak to ještě prý není moc vhodné.

 11. Nosím jak čočky tak i brýle. Samozřejmě více čočky, protože mi lépe vyhovují. Všechny články máš velice pěkně napsané, jen bych s tebou nesouhlasila s cenou brýlí. Sama vím, že když chceš nějaké slušné brýle s lepšími skly, cena se můžu vyšplhat i kolem 2000 za jedno sklíčko, takže celková cena brýlí se pohybuje kolem 5000Kč. Což není zrovna levná záležitost. Naopak čočky můžeš sehnat levně. Já používám za 600Kč na tři měsíce a nemůžu si je vynachválit. Do ceny mám započítaný také roztok a pouzdro na čočky. A po čase se dají čočky krásně nasazovat i vyndávat. Proto volím jednoznačně ČOČKY. ;-)

 12. Já mám kontaktní čočky už od 12 let a vyhovují mi.Jsem ráda že nepřekáží v líčení a že přes ně vidím i do stran.Akorát v bazénu je to problém.

 13. Já nosím čočky asi 4 měsíce a nemůžu si je vynachválit.Brýle jsem nosila asi 5 let,ale jsem na ně až moc akční,takže jsem si je párkrát rozbila.Navíc mi přišli nepohodlné.Když jsem si sehnala čočky,byl pro mě problém si je nasadit,ale teď to zvládám v pohodě a jsem s nimi moc spokojená.

 14. Jako obvykle úžasný článek :-) Jen bych chtěla dodat, že brýle nejsou levná záležitost,dost se prodraží. Nicméně dlouho vydží a když si vebereš správný ,,model“, tak s nimi můžeš dělat téměř cokoliv :-) Mám svoje brýle ráda a většina lidí říká, že mi to víc sluší v nich, než bez nich. Ale jde o zvyk :)

 15. Ahoj Mers,
  já jsem dostala brýle cca. před 2 mešíci. Čočky mít nemůžu protože mam genetickou vadu nejaky zánet nebo co to je( rodice o tom nechcou mluvit)! Brýle nenávidím ted v zime to je hotovy utrpení ale je to zas modní doplněk to zas jo a ty drby kolem ceny jsou podle me kravina ja jsem mela nejdrazsi bryle v cele optice a staly 2 500,-. bez pojistovny a nemam detske mam ty veci bryle. Takze jednoznacne BRÝLE!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Je mi 15 a doktorka čočky nedoporucuje ani dospelym a je to velmi dobra doktorka.

 16. Ahoj,
  abych řekla pravdu podle mě jsou lepší brýle. Sice jsem nikdy v životě neměla čočky, ale muj brach je má. A když si je nandavá tak někde dál ode mne, protože podle mě je nechutné dávat nějakou věc do oka. Blééé.
  Nejdřív jsem nesnášela brýle, ale postupem času jsem si zvykla a teď je beru jako módní doplněk.

Diskuze je uzavřena.